
We wtorek 21 marca 2023 r. w Poznaniu odbył się Konwent Marszałków Województw RP. Podczas obrad zostały przyjęte dwa stanowiska przygotowane przez województwo lubuskie.
W Konwencie organizowanym przez województwo lubuskie wzięła udział marszałek
Elżbieta Anna Polak oraz członek zarządu województwa
Marcin Jabłoński. Lubuskie stanowiska dotyczą zdrowia. Pierwsze - opracowania i wdrożenia standardów opieki koordynowanej nad pacjentami z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit (NChZJ).
Pacjenci cierpią. Trzeba zmienić system ich leczenia
NZChJ to choroby o podłożu autoimmunologicznym, cechujące się wieloletnim przebiegiem, z okresami remisji i nawrotów. Częstość występowania tych chorób w ostatnich latach gwałtownie wzrasta (szacuje się, że dziś w Polsce cierpi ponad 60 tys. osób). Organizacje pozarządowe reprezentujące pacjentów od lat postulują o stworzenie modelu opieki koordynowanej. Ich wprowadzenie umożliwi tworzenie ośrodków specjalistycznych, które zapewnią nowoczesną diagnostykę oraz kompleksowe leczenie. O co walczymy?
-
o to, by standardy leczenia obejmowały działalność interdyscyplinarnych zespołów, w których skład wejdą m.in. lekarze specjaliści, pielęgniarki (w tym z doświadczeniem w opiece nad pacjentem ze stomią), dietetycy, psychologowie kliniczni;
-
o to, by diagnostyka szpitalna obejmowała nowoczesne metody w zakresie biochemii, endoskopii, radiologii, mikrobiologii oraz histopatologii. To szczególnie ważne również ze względu na fakt, iż do tej pory nie rozpoznano przyczyn tych chorób;
-
o opracowanie standardów postępowania w przypadku leczenia zachowawczego, chirurgicznego, żywieniowego oraz profilaktyczno-edukacyjne.
Jak jest obecnie? Świadczenia są rozproszone, nieskoordynowane, a przez to dla pacjenta uciążliwe, czasochłonne i często trudne do realizacji. Istotny jest także czynnik kosztowy rozproszonego leczenia pacjentów.
"Pacjenci powinni mieć możliwość kompleksowego leczenia (ambulatoryjnego i szpitalnego) prowadzonego przez ten sam zespół lekarski poprzez współpracę oddziału gastrologii z poradnią" - czytamy w stanowisku.
Ustawa o wynagrodzeniach do poprawki
Drugie stanowisko dotyczy zmiany ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Chodzi o nowelizację tej ustawy z 2022 r., która ma wpływ na wynagrodzenie pielęgniarek i położnych. Nowelizacja m.in. zwiększyła dysproporcje w wysokości wynagrodzeń w poszczególnych grupach, w tym między pielęgniarkami/położnymi z wyższym wykształceniem (studia I-go stopnia), średnim wykształceniem i specjalizacją, a tymi z wykształceniem wyższym magisterskim i specjalizacją.
Dlatego Konwent proponuje m.in:
-
przeprowadzić ewaluację wdrażania przepisów znowelizowanej ustawy;
-
ponownie zweryfikować wycenę procedur medycznych przygotowaną przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, uwzględniając skutki podwyżek od 1 lipca 2023 r., aktualny poziom inflacji, normy zatrudnienia na oddziałach szpitalnych, które stanowią wymóg przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych przez NFZ oraz wzrost kosztów ich udzielania, bezpośrednio wpływających na koszty działalności podmiotów leczniczych;
-
aby w ww. ustawie zagwarantować wprost środki finansowe na wzrost wynagrodzeń dla osób nią objętych oraz określić mechanizm obliczania ich wysokości w sposób adekwatny do potrzeb pracodawców.
W trakcie Konwentu przyjęto także stanowiska dotyczące: konieczności zmiany ustawy o drogach publicznych, szacowania strat na obszarach grodzonych upraw rolnych oraz strat na obszarach obwodów łowieckich, które nie zostały wydzierżawione lub przekazane w zarząd.
LUM
Boże Ciało - utrudnienia w mieście
W czwartek (8 czerwca) przez ulice miasta przejdzie procesja Bożego Ciała. Należy liczyć się z okresowym wstrzymaniem ruchu drogowego, co ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Poznaj plan zagospodarowania
Można poznać plan zagospodarowania dla obszaru u zbiegu Podmiejskiej i Łukasińskiego.
Do 26 czerwca do publicznego wglądu wyłożono projekt miejscowego planu ...
<czytaj dalej>Wręczono nagrody 25-lecia samorządu
Z okazji rocznicy powstania województwa lubuskiego 3 czerwca 2023 r., podczas Święta Wolności, przekazano nagrody dla tych, którzy najbardziej zasłużyli ...
<czytaj dalej>