
W Międzynarodowym Dniu Lasu, gorzowski oddział PTTK i ENERIS Surowce rozpoczynają akcję „Na wiosnę zamień makulaturę na książkę o drzewach”.
Na każdego, kto przyniesie 60 kg papieru, czeka kieszonkowy informator drzew i krzewów. Część zysku z akcji trafi do Edukacyjnego Parku Dendrologicznego w Mościcach.
W Gorzowie na jednego mieszkańca przypada 14 metrów kwadratowych ogólnodostępnych terenów zielonych. Dziesięć miejskich parków zajmuje około 140 hektarów ogólnej powierzchni miasta. Łącznie z ogrodami działkowymi i terenami zielonymi gorzowska zieleń miejska zajmuje około 320 ha.
PTTK przygotowało kieszonkowy informator na temat występujących w regionie drzew i krzewów. Zawiera opis 120 gatunków drzew i roślin.
— Przewodnik powstał po to, by samodzielnie można było odkrywać wiedzę o drzewach i krzewach każdego parku na świecie, gdzie znajdzie się choćby malutka tabliczka z nazwą łacińską lub polską. Poręczny, kieszonkowy format sprawia, że nie jest to publikacja na półkę. Treść dotyczy dendrologii, ale również ciekawostek, wierzeń, medycyny, historii, przepisów kulinarnych, a nawet akcji szpiegowskich i militarnych związanych z naszymi "zielonymi bohaterami" — mówi prezes PTTK Ziemi Gorzowskiej
Zbigniew Rudziński.
Przy współpracy z ENERIS Surowce, informator otrzyma każda ze 100 osób, która przyniesie do siedziby ENERIS lub PTTK 60 kilogramów makulatury. Organizatorzy zakładają, że zbiórka zakończy się przed rozpoczęciem wakacji.
— Park w Mościcach to niezwykłe miejsce, powstałe z marzenia kilku ludzi o miejscu, gdzie w sposób ciekawy, przyjazny, można poznawać piękno przyrody. Dziś na terenie 0,7 h rośnie ponad 120 gatunków drzew i krzewów z całego świata. Z czasem powstał staw roślin wodnych, skalnik roślin górskich (60 m2), a ostatnio Ogród Stu Zapachów (73 gatunki i odmiany samych mięt). Jest strefa relaksu z miejscem na ognisko. Tego roku kończymy pracę nad Domkiem na Drzewie, będziemy montować automatyczny system zraszania, dokończymy ogrodzenie. Pielęgnujemy, rozbudowujemy, urządzamy to sami, własnymi rękoma za swoje i sympatyków PTTK pieniądze przy wsparciu rzeczowym władz Witnicy, leśników i mieszkańców Mościc. Wstęp do parku jest bezpłatny. Nie może być inaczej skoro połowa roślin to dary — mówi Zbigniew Rudziński.
— Zawsze z chęcią angażujemy się w akcje lokalne mające na celu promowanie i ochronę przyrody. Jeżeli przy okazji możemy zachęcić gorzowian do segregacji i pokazywać realną wartość surowców przekazywanych do odzysku, korzyści są dla wszystkich stron — dodał dyrektor ds. operacyjnych gorzowskiego oddziału ENERIS Surowce
Tomasz Bielański.
Związaną i posegregowaną makulaturę (bez domieszki innych surowców) należy przynosić do bazy ENERIS Surowce przy ul. Podmiejskiej 19 (poniedziałek - piątek od 8:00 do 14:00) lub siedziby PTTK przy ul. Mieszka I 15/1 (poniedziałek – środa, od 12:00 do 16:00). Pytania dotyczące zbiórki można kierować na numer 95 733 56 05 (ENERIS) lub 604 207 243 (PTTK).
Akcji partneruje Liga Ochrony Przyrody.
oprac. redakcja
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>