
18 września rusza ogólnopolski cykl seminariów dla nauczycieli. Są jeszcze wolne miejsca w województwie lubuskim. W Gorzowie seminarium odbędzie się 20 września.
Czym jest edukacja pozaformalna i jak wykorzystać ją w pracy z młodzieżą oraz skąd czerpać pomysły na realizację ciekawych lekcji historii? Na te i inne pytania uzyskają odpowiedzi uczestnicy cyklu bezpłatnych seminariów dla nauczycieli organizowanych przez zespół kampanii BohaterON – włącz historię! i Instytut Pamięci Narodowej. Pozostały ostatnie wolne miejsca, dla najaktywniejszych szkół przewidziano nagrody – atrakcyjne materiały szkoleniowe oraz wycieczkę połączoną ze spotkaniem ze świadkami historii.
W ramach czterogodzinnych seminariów 15-osobowe grupy nauczycieli i edukatorów pracujących z młodzieżą w wieku 14–19 lat poznają sposoby na przystępny i ciekawy sposób rozmawiania z uczniami o powstaniu warszawskim i Polskim Państwie Podziemnym. W szkoleniach weźmie udział 240 pedagogów z całej Polski.
– Chcemy pokazać nauczycielom, że przy wykorzystaniu prostych elementów edukacji pozaformalnej i niestandardowych metod pracy z młodzieżą mogą nie tylko przeprowadzić interesujące zajęcia, ale również zachęcić uczniów do samodzielnego poznawania historii Polski, dyskusji o patriotyzmie i pamięci o świadkach wydarzeń sprzed lat – mówi przewodnicząca komitetu organizacyjnego projektu BohaterON – włącz historię!
Agnieszka Łesiuk,
Każdy uczestnik seminarium otrzyma pakiet materiałów, m.in. gry edukacyjne „Cenzura” i „ZnajZnak”, gotowe ćwiczenia i przykładowe scenariusze lekcji. Szkolenia poprowadzą przedstawiciele wojewódzkich delegatur Instytutu Pamięci Narodowej oraz organizatorzy ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Cykl seminariów dla nauczycieli został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej.
Po szkoleniu nauczyciele przeprowadzą w swoich placówkach warsztaty edukacyjne z młodzieżą. Z pięcioma wybranymi uczniami zrealizują również specjalny projekt promujący historię Polskiego Państwa Podziemnego i powstania warszawskiego. Najbardziej kreatywne pomysły zostaną nagrodzone pakietami materiałów dydaktycznych i gier Instytutu Pamięci Narodowej, a zwycięska szkoła wybierze się na wycieczkę po wojennej Warszawie i spotka ze świadkami historii – uczestnikami powstania warszawskiego.
– Może to być organizacja biegu, koncertu, gry miejskiej, specjalnego wydarzenia czy innych działań, do których włączą się zarówno uczniowie, jak i lokalna społeczność – tłumaczy Agnieszka Łesiuk. – Nasze seminaria cieszą się ogromną popularnością, pozostały ostatnie wolne miejsca w województwach: warmińsko-mazurskim, lubuskim, podlaskim i lubelskim. Zapraszamy, udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Szczegółowych informacji o seminariach można uzyskać, dzwoniąc pod numer: 531 236 309 bądź pisząc na katarzyna@bohateron.pl.
W Gorzowie seminariów dla nauczycieli i edukatorów odbędzie się 20 września.
oprac. redakcja
foto archiwum organizatora
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>