piątek 1 grudnia 2023     Natalia, Blanka, Eligiusz
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Rasizm to obciach
eGorzowska - 7943_jYGsHriBGU87iXDnLsDD.jpgPodczas tegorocznego Przystanku Woodstock Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ zorganizowało Antyrasistowskie Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej pod hasłem: Wykopmy Rasizm ze Stadionów. Turniej rozpoczął rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Rzecznik objął inicjatywę patronatem i zagrał w meczu otwarcia.

W trakcie największego festiwalu muzycznego w Europie przedstawiciele Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ prowadzili działania edukacyjne na temat rosnącego problemu ksenofobii i aktów agresji wobec ludzi uznawanych za obcych. Odwoływali się do woodstockowych wartości, takich jak pokój i wolność.

- Rasizm to porażka. Rasizm to obciach. Nie wpuszczajmy go na stadiony – powiedział Adam Bodnar.

Przystanek Woodstock nawiązuje do legendarnego festiwalu z roku 1969, z udziałem Jimiego Hendrixa i Janis Joplin. Ten pierwszy przeszedł do historii kultury jako symbol ruchu pokojowego. W tym roku w Przystanku Woodstock wzięły udział setki tysięcy osób. Na scenie wystąpiła m.in. brytyjska grupa New Model Army oraz mongolsko-chiński zespół Nine Treasures, łączący muzykę tradycyjną z punkowym brzmieniem.

Odbywały się spotkania z artystami zaangażowanymi w kampanię: Muzyka Przeciwko Rasizmowi, zainicjowaną przez wieloletniego prezesa Stowarzyszenia NIGDY WIĘCEJ, śp. Marcina Kornaka. Członkowie zespołów Leniwiec, Prawda, Niespodzianka, Tabu, Koniec Świata i Nocny Kochanek opowiadali o przesłaniu antyrasistowskim w muzyce rockowej. Woodstockowicze wzięli także udział w warsztatach prowadzonych na stanowisku NIGDY WIĘCEJ. Dyskutowali o sposobach reagowania na język nienawiści i dyskryminację.
- W czasie festiwalowych spotkań mówimy o pokoju na świecie i w naszym życiu. Co może być wspanialszego od idei poszanowania drugiego człowieka? – pytał współpracownik Stowarzyszenia Staszek Czerczak.

Inicjatywy podejmowane przez NIGDY WIĘCEJ na festiwalu wsparli muzycy z pilskiego zespołu Qulturka. Swojemu zaangażowaniu społecznemu dają też wyraz w swoich utworach, wpisując w nie pozytywny przekaz, jak w piosence "Siła": "Zbudujmy kulturę rozumnego rozwoju, zbudujmy kulturę trwałego pokoju!"

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 r. niezależną apolityczną organizacją, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn "NIGDY WIĘCEJ". Prowadzi kampanie społeczne, m.in. "Muzyka Przeciwko Rasizmowi" i "Wykopmy Rasizm ze Stadionów". Poparcie dla działań "NIGDY WIĘCEJ" wyrazili osobiście m.in. Barack Obama i ostatnio księżna Cambridge Kate Middleton.

oprac. redakcja
foto Hanna Kaup


6 sierpnia 2017 15:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Może niech ten pajac Bodnar, rzecznik interesów niemieckich, ze swoimi kumplami faszystami z nigdy więcej zrobi turniej antyrasistowski w którymś z krajów arabskich albo w Izraelu? no choćby w Calais.... Byłby spokój z patologią lewacką w naszym tolerancyjnym kraju!
Anonim_9454, 08.08.2017, 07:37, 37.47.164.33 ##

Na woodatocku slyszalem od jednej laski jak mowila do swojego goscia " nienawidze niemcow wszystkich bym ich pozabijala. Ale mnie wk..ją we ich wszystkich rozwal"
Anonim_6697, 08.08.2017, 10:22, 37.248.154.17 ##

Precz z kaczką dziwaczką, niech żyje Kaczor Donald!
Anonim_5633, 09.08.2017, 23:29, 104.223.123.98 ##

Precz z kaczorkiem dyktatorkiem@
Anonim_8753, 10.08.2017, 00:58, 146.185.177.103 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Jastak Andrzej Gabinet Kardiologiczny

ul. Dowgielewiczowej 17 /4, Gorzów Wlkp.
tel. 95 732 30 41
branża: Lekarze - kardiolodzy <czytaj dalej>
Euro Bank S.A. Placówka

ul. Sikorskiego 11, Gorzów Wlkp.
tel. 801 700 100
branża: Banki <czytaj dalej>

Co pokaże Polański?
Co tym razem pokaże Roman Polański? W Kinie Konesera zobaczysz ... <czytaj dalej>
Pieśniarz-wędrowiec z Bledzewa
Na drugie listopadowe spotkanie Na Zapiecku Barbara Schroeder zaprosiła znaną ... <czytaj dalej>
Silwana jako park handlowy
W Gorzowie powstaje największy w województwie park handlowy. Przyjął nazwę ... <czytaj dalej>
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 2b.jpg
Marek Z. Piechocki:
Z kwartetem do kina
Na tak zatytułowanym koncercie byłem 29 listopada 2023 w Sali ... <czytaj dalej>
admin ego:
Upalna Andaluzja
No i niespostrzeżenie mamy grudzień. Ostatni dzień listopada postanowił pożegnać ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
Ja:
Lubuskie ma być! Żeby "warszawka" wiedziała i czuła, że ma problem na terenach wcześniej wyzyskanych. ONI nie mogą ogarnąć Zachodni <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej