
Dolny Śląsk to region, który ma do zaoferowania nie tylko znane zamki i pałace oraz związaną z nimi historię, ale jest też ona poukrywana w wioskach i wioseczkach, do których warto zajrzeć. Po drodze można zabawić się np. w poszukiwanie kamiennych krzyży, których w okolicach Wrocławia znajdzie się co najmniej kilkadziesiąt.
Zanim kiedyś napiszę o tych interesujących krzyżach – pamiętajmy, że były one nie tylko pokutne – chcę zachęcić Was do wizyty w Galowicach, położonych zaledwie 9 km na południe od Wrocławia, w niezwykle interesującej gminie Żórawina, gdzie znajduje się wyjątkowy – na szczęście będący w remoncie – kościół manierystyczny pw. Św. Trójcy (o tym napisze Maria Gonta).
Dlaczego Galowice ze swoim Muzeum Powozów i Zaprzęgów? Choćby dlatego, że znajduje się ono w bliźniaczo podobnym do gorzowskiego spichlerzu szachulcowym z około 1727 r. Różnica jest taka, że galowickie muzeum pozostaje prywatnych rękach dr. Tadeusza Kołacza, miłośnika dawnych powozów, karet i wszelkich pojazdów konnych, a zajmującego się na co dzień nowymi technologiami.
Na trzech kondygnacjach znajdziecie nie tylko okazałe i budzące zachwyt odrestaurowane pojazdy z czasów, gdy na drogach królowały konie niemechaniczne, ale też akcesoria i sprzęty podróżne, specjalną ekspozycję siodeł, sakw czy munsztuków służących do kierowania łbem konia.
Pośród około 60 dorożek jest dostojny milord, doktorka, lando, klap break czy landolet. Są też pojazdy służące do przewozu w lodzie półtusz zwierzęcych, świniarka do przewozu zwierząt, straż pożarna czy furgon militarny. Poza tym zachwyt budzą wózki i sanie, głównie pochodzące ze Szwajcarii. Jest jesionowy wolant, wożący onegdaj Wincentego Witosa.
Oglądanie ekspozycji zaczyna się od pierwszego bohatera podróży, czyli konia. W tej części znajduje się jeden z najcenniejszych muzealnych zbiorów, element uprzęży – nagrzbietnik.
A kiedy już zakończycie zwiedzanie spichlerza, właściciele udostępnią Wam specjalne pomieszczenie, w którym znajduje się pochodzący z ok. 1900 r. z wytwórni Neumanna w Łodzi karawan pogrzebowy. Robi naprawdę ogromne wrażenie.
Zdjęcia nigdy nie oddadzą tego, co zobaczy oko, więc koniecznie zaplanujcie wizytę w Galowicach.
Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Ważne, by szanować innych
Tzw. nieznani sprawcy, a raczej znani, zniszczyli mój bilbord wyborczy. Naklejono kilka małych flag niemieckich, czyniąc mnie zapewne Niemcem, zupełnie ...
<czytaj dalej>Od poniedziałku zmiana trasy
Od poniedziałku autobusy pojadą zmienioną trasą.
Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim informuje, że od 2 października 2023 r. (poniedziałek) do ...
<czytaj dalej>Przyjdź, zagłosuj
Po miesiącu spotkań z mieszkańcami i dyskusjach o zadaniach wymagających realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2024 w rejonach zmierzamy do ...
<czytaj dalej>Nowa e-usługa w urzędzie skarbowym
Oczekiwana przez użytkowników usługa „Rozliczenia” już dostępna w e-Urzędzie Skarbowym.
Dzięki nowej usłudze w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) podatnicy i płatnicy mogą ...
<czytaj dalej>