poniedziałek 27 września 2021     Damian, Wincenty, Kosma
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej

szukaj    szukaj szukaj
Hanna Kaup BLOG

« powrót
Tylicz jak jego mieszkańcy
eGorzowska - 10975_8Zrv8vUvYVddZmMJndlf.jpgGdyby zapytać ludzi, czy kojarzą miejscowość o nazwie Krynica Zdrój, wielu odpowie: „jasne”, „oczywiście”, „tak”. Ale już Tylicz (historycznie Ornawa i Miastko) nie powie im nic albo prawie nic. A to dawniej osada, wieś, a nawet miasto graniczące ze znanym kurortem. Do 2007 r. na Przełęczy Tylickiej działało również polsko-słowackie przejście graniczne.

Dziś do Tylicza wiedzie kręta i stroma sześciokilometrowa droga z Krynicy. Widziałam śmiałków, którzy pokonywali ją rowerem. Ale jak kto woli, można i pieszo, ważne, by tam dotrzeć. A warto i z pewnością spędzi się tam cały dzień, bo do odwiedzenia są: Cerkiew św. św. Kosmy i Damiana z 1743 r. z wieżą zwieńczoną baniastym hełmem (drzwi otwierane są tylko w wyznaczonym czasie); kościół św. Piotra i Pawła z 1612 r. czynny w określone dni i godziny, dzwonnica z odlanym w 1665 r. przez Michała Ulricha ze Spisza dzwonem; kościół pw. Imienia Maryi będący sanktuarium Matki Bożej Tylickiej Opiekunki Rodzin i Uzdrowienia Chorych; Golgotę, pomnik Kazimierza Pułaskiego, upamiętniający również 650-lecie Tylicza oraz muzeum i murowaną kapliczkę z 1808 r.

Warto pamiętać, że historia Tylicza sięga XIII w., kiedy to przez Przełęcz Tylicką prowadził szlak handlowy na Węgry. W 1363 r. Kazimierz Wielki nadał osadzie prawa miejskie, które w burzliwych dziejach traciła.

Skupiam się tylko na kilku wymienionych miejscach, choć atrakcji jest tu znacznie więcej, ale o nich można poczytać w Internecie. Dziś chcę moim Czytelnikom pokazać to, co w sposób szczególny świadczy o człowieku.

Ktoś mógłby powiedzieć, że nie interesuje go sacrum, że ma tego dość, że np. Golgota to przejaw kiczu, ale jestem przekonana, że wizyta w Tyliczu przeniesie turystę w inny wymiar rzeczywistości i pozwoli na chwilę zastanowienia.

Ani cerkwi, ani kościoła Piotra i Pawła dokładnie nie pokażę, bo drzwi były akurat zamknięte. Natomiast nowy kościół zrobił na mnie ogromne wrażenie. To dzieło mieszkających tu wiernych z Tylicza i okolic, prywatnych fundatorów a także pielgrzymów. Dzieło, które powstało w sześć lat od 2001 do 2007, zwraca uwagę zarówno rozmachem, jak i stylem. Wszystko tam jest takie, jak mieszkańcy i przedstawia ich wartości, przywiązanie do religii, uszanowanie świętości.

Ale tak naprawdę więcej mówi o nich Golgota, nieco schowana za nowym kościołem, dziś już ukryta pośród roślinności. Wystarczy jednak przekroczyć bramę ze specyficznym napisem „Wejdź na miejsce refleksyjno-modlitewno-patriotyczne dla każdego myślącego Polaka”, by w oddaleniu ujrzeć przypominającą wyglądem wieżę Babel. To właśnie 25-metrowa kamienna Golgota, czyli droga krzyżowa wybudowana z inicjatywy miejscowego proboszcza ks. Mariana Stacha. Powstałą z kamieni zebranych w okolicach Tylicza i wielu krajach Europy, Azji, Ameryki, Afryki i Australii, jest symbolem śmierci Chrystusa za ludzi na całej ziemi. Na szczycie wieży znajduje się taras, niestety nieczynny, bowiem trwa naprawa tego miejsca. Okazało się, że zostało pobudowane na terenie bagnistym, na którym zdarzają się osuwiska, więc wymaga umocnienia. Nie mogłam więc zobaczyć rozpościerającej się panoramy miasteczka oraz okolicy.

Niemniej sam spacer pośród swoistych różańcowych dróżek i pomników robi wrażenie. Tuż po wejściu wita przybyszów ks. bp Piotr Tylicki z prawej i król Kazimierz Wielki z lewej strony. Ich pomniki powstały rok po roku, w 2012 i 2013, by upamiętnić 650-lecie lokacji Miastka i 400-lecie odnowienia praw miejskich Miastka-Tylicza.

Idąc w kierunku wieży, mija się aleję świętych i mnóstwo tablic z cytatami. Są wśród nich wyimki z: Krasickiego, Konopnickiej, Mickiewicza, Jana Pawła II, są cytaty filozofów i mądrości ludowe. Można zajrzeć do licznych grot i oddać się modlitwie lub kontemplacji. Można po prostu wdychać czyste górskie powietrze. Podobno tylko w 2015 r. Tylicz odwiedziło ponad 50 tys. turystów.

Jeśli będziecie w pobliżu, nie żałujcie czasu na wizytę w tym miejscu. Bo co by nie powiedzieć, gdyby nie inicjatywy mieszkańców, nie byłoby tu już śladów przeszłości. Można mieć różne spojrzenie na świat, historię, religię, ale to dzięki takim działaniom, dzięki trosce o to, co powstało przed wiekami, można jeszcze podziwiać zabytki architektury, miejsca, w których ongiś bez nas toczyło się życie. A ofiarność tyliczan dowodzi, jaki jest ich stosunek do ziemi ojczystej, historii i wiary. Z pewnością wizyta tu będzie zderzeniem ze światem, który powoli, ale nieuchronnie odchodzi, bo nie ma co ukrywać – w Krynicy tłumy ludzi codziennie wysiadują przy wybetonowanych trotuarach, jedzą te same lody z tych samych stylizowanych na dostawcze skutery punktów sprzedaży, patrzą na te same fontanny i w te same ekrany telefonów. I to im wystarczy. Potem pojadą w inne miejsca, równie nowocześnie wybetonowane z innymi atrakcjami, które mają ich tam przyciągnąć. Nie twierdzę, że to źle, ale zachęcam do zbaczania z utartych szlaków. Tam czekają prawdziwe niespodzianki.

Tekst i foto Hanna KaupKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć

, zdjęcie 1/42

, zdjęcie 12/42

, zdjęcie 13/42

, zdjęcie 14/42

, zdjęcie 15/42

, zdjęcie 16/42

, zdjęcie 17/42

, zdjęcie 18/42

, zdjęcie 19/42

, zdjęcie 20/42

, zdjęcie 21/42

, zdjęcie 22/42

, zdjęcie 23/42

, zdjęcie 24/42

, zdjęcie 26/42

, zdjęcie 27/42

, zdjęcie 28/42

, zdjęcie 29/42

, zdjęcie 30/42

, zdjęcie 31/42

, zdjęcie 32/42

, zdjęcie 33/42

, zdjęcie 34/42

, zdjęcie 35/42

, zdjęcie 36/42

, zdjęcie 37/42

, zdjęcie 38/42

, zdjęcie 39/42

, zdjęcie 40/42

, zdjęcie 41/42

, zdjęcie 42/42


15 lipca 2021 13:12, Hanna Kaup
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Światowy Dzień… Stefanii
Gorzowski nosorożec po raz pierwszy, od czasu gdy został odnaleziony, świętował Światowy Dzień Nosorożca. Z tej okazji w środę w ... <czytaj dalej>
Próba syren
W czwartek (23 września) w godzinach 12.00-12.30 na terenie całego miasta zostanie przeprowadzona głośna próba syren alarmowych. Nadane zostaną następujące sygnały; - ... <czytaj dalej>
Pielgrzymkowy weekend i liczenie wiernych
W najbliższą sobotę 25 września odbędą się aż trzy pielgrzymki diecezjalne. Po raz dziewiąty do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski na swoje ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Stoisko Obuwnicze nr 270

ul. NadbrzeżnaGorzów Wlkp.,
tel. 95 732 12 21
branża: Obuwie - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« wrzesień 2021 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kogo obchodzi gorzowska kultura?
Kogo obchodzi gorzowska kultura? Takie pytanie zadałam sobie w miniony piątek, gdy przyszłam na warsztaty związane z nową Strategią Kultury dla Gorzowa Wielkopolskiego. Najpierw dowiedziałam się, że w lipcu zespół badaczy ... <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>
Sfotografuj Gorzów
Muzeum Lubuskie im. J. Dekerta zaprasza do udziału w konkursie <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 4a.jpg
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży (2)
Podróżowanie po świecie w warunkach pandemii nieco się zmieniło. Poszczególne ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Refleksje z podróży
Gorzów jest tak skomunikowany z resztą świata, że nawet gdyby ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Rekrutacja i praca w pandemii
Przedsiębiorcy nie zwolnią i nie zawieszą niezaszczepionych? Eksperci: „Ten przepis ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Czy cyberprzestępcy zakłócą rok szkolny?
Chociaż 1 września wracamy do nauczania stacjonarnego, to niewykluczona jest ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Mirosława:
Była wspaniałym lekarzem. Od dziecka wiedziałam, że właśnie do niej można się zwrócić w każdej sprawie. Niech spoczywa w spokoju.
<czytaj dalej>
Anonim_6352:
W ciągu ostatnich lat 2 razy zdecydowałem się pojechać pociągiem do Wrocławia z przesiadką w Zielonej Górze i... 2 razy pociąg z Gorzowa nie <czytaj dalej>
Anonim_2499:
Tez chcialem jechac pociagiem w Polske bo samochodem tak daleko wyjezdzac to jest zmęczenie a pociag wiadomo wygodniej i mozna spac w podrozy.
<czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Ja rozumiem, że w gorących latach przeobrażeń ustrojowych można było popełnić kardynalne błędy. Także w reorganizacjach na kolei. Ale czy n <czytaj dalej>
Anonim_8593:
Będę tam i w tym roku za dwa tygodnie :) <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej