czwartek 20 stycznia 2022     Fabian, Sebastian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Trzeba zawalczyć o miejsca pracy
eGorzowska - 6290_z4eRUUDs4Ux8OSTJS5O.jpgOśrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się na lubuskim rynku ponad dwa lata temu. Zarząd województwa po zapoznaniu się z jego ideą przekazał na działania podmiotów 6 mln zł. Przez ten czas OWES Gorzów przeprowadził 60 szkoleń, w których uczestniczyło ok. 400 osób. Udzielił doradztwa prawnego, marketingowego i biznesowego dla 100 osób. Zrealizował działania z samorządem lokalnym, stworzył partnerstwo z powiatami, zorganizował konferencje, wyjazdy studyjne i klastry współpracy. 3 września w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie podsumował pierwszy okres działalności na konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego".

W skład subregionu gorzowskiego OWES wchodzi pięć powiatów: gorzowski, słubicki, międzyrzecki, strzelecko-drezdenecki i sulęciński. Konferencja podsumowująca dotychczasową działalność podmiotów ekonomii społecznej w naszym regionie ściągnęła do WiMBP pracowników i współpracowników. Wśród gości pojawili się m.in. starosta gorzowski Małgorzata Domagała, która była pierwszym kierownikiem OWES w Gorzowie, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Zielonej Górze Waldemar Stępak, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze Jakub Piosik, dyrektor Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Stanisław Podfigórny.

Od początku Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej była partnerem w działaniach OWES. – Z założenia jesteśmy instytucją wolontariacką i charytatywną, która niesie pomoc ludziom, dlatego w sposób naturalny została partnerem w tym projekcie – powiedział ks. Podfigórny. – W stołówce czy magazynie żywieniowo-rzeczowym na co dzień mamy ludzi, którym trzeba pomóc. I to robimy. Ale dzięki instytucjom ekonomii społecznej jest dla nich nadzieja. W ich życiu trochę się poprzewracało, czasami bez winy, a czasami z własnych wyborów, ale tu mają pomoc psychologa, terapeuty, pracownika socjalnego. I to, że ten pracownik się przy nich zatrzyma, pokaże, że oni są ludźmi, to wartość bezcenna. A my musimy pomagać potrzebującym całościowo, nie tylko doraźnie. Musimy im dać narzędzie.

Gorzowska Fundacja Drogi Rozwoju jest przykładem, że łączenie się w działaniach w partnerstwie funkcjonuje i się sprawdza. - Od listopada 2013 skorzystaliśmy z usług marketingowych, dzięki którym stworzyliśmy logo i wizualizację - mówiła prezes fundacji Monika Jurgielewicz. - Uczestniczyliśmy w poradach prawnych i księgowych, dzięki czemu realizowaliśmy projekty (Bon na Aktywność czy Bezpieczna i Przyjazna Szkoła) odpowiedzialnie i z pewnością, że robimy to dobrze.

Jednym z pierwszych owoców, które powstały dzięki współpracy z OWES, jest Fundacja Hospicyjna Dajemy Nadzieję ze Słubic, której członkowie i wolontariusze uczyli się profesjonalnego podejścia do swoich podopiecznych.

W czasie konferencji "Przedsiębiorczość społeczna szansą rozwoju subregionu gorzowskiego" rozmawiano nie tylko o tym, co udało się już osiągnąć, ale też o przyszłości. W nowej perspektywie finansowej na lata 2016-22 pojawią się bowiem fundusze, dzięki którym będzie możliwa ciągłość w realizacji działań.
- Już dziś myślimy o nowej perspektywie finansowej 2016-22, kiedy to program narzuca na odbiorcę tworzenie miejsc pracy. W naszym regionie mamy ich stworzyć 700 - mówił dyr. ROPS J. Piosik. - Są 82 gminy, więc wypada około dziewięć miejsc na gminę. Mamy nadzieję, że uda się to zrealizować. Kiedy osoby długotrwale bezrobotne znajdą pracę, to pieniądze, które szły na nie z zasiłków, pozostaną w budżecie gmin.

Jeśli chodzi o zatrudnienie w spółdzielniach czy innych podmiotach, to osoby, które je znajdą, powinny utrzymać się na rynku 36 miesięcy. – Ale jesteśmy przekonani, że one tam zostaną na zawsze, bo będą mieć wsparcie ze strony ekonomii społecznej, a więc będą się dzięki temu udoskonalały i rozwijały – dodał Jakub Piosik.

Dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy W. Stępak podkreślał, że w ekonomii społecznej nie ma pojęcia „zadanie wykonane”. Za najważniejsze dotychczasowe osiągnięcie uznał przebudowanie formuły spojrzenia na podmioty ekonomii społecznej, by były postrzegane nie jako problem, ale jako sposób na rozwiązanie problemów.

Pierwsza kierownik OWES w Gorzowie, obecna starosta gorzowski Małgorzata Domagała podsumowała spotkanie: - Zostawmy to, co było. Trzeba iść do przodu, zawalczyć o ludzi i ich miejsca pracy. Trzeba przekonać przedsiębiorców, że podopieczni podmiotów ekonomii społecznej to wartościowi ludzie, że potrafią doskonale pracować. Chcemy, by ośrodek wspierał i odkrywał te stowarzyszenia, które jeszcze są i się nie zgłosiły, bo jest elementem scalającym, dzięki któremu można tworzyć i realizować wspólne projekty. OWES to jest fenomen, bo scala instytucje publiczne, kościelne, samorządy, organizacje pozarządowe do wspólnych działań. Jak mamy szczytny cel, potrafimy połączyć siły i ten cel realizować. I to jest właściwy kierunek - zakończyła.
------------
Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej jest instytucją nowej generacji uczestniczącą w formowaniu partnerstwa lokalnego na rzecz ekonomii społecznej. Integruje lokalnych partnerów - samorząd, ośrodki pomocy społecznej, organizacje pozarządowe i firmy biznesowe - wokół idei włączenia osób i grup do życia społeczno-gospodarczego we wspólnocie lokalnej poprzez powołanie partnerstwa i nowych instytucji.

Tekst i foto Hanna Kaup
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/13

, zdjęcie 2/13

, zdjęcie 3/13

, zdjęcie 4/13

, zdjęcie 5/13

, zdjęcie 6/13

, zdjęcie 7/13

, zdjęcie 8/13

, zdjęcie 9/13

, zdjęcie 10/13

, zdjęcie 11/13

, zdjęcie 12/13

, zdjęcie 13/13


3 września 2015 21:19, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


zadba się o platformę zadba.
Anonim_3687, 04.09.2015, 20:29, 31.0.1.249 ##

"Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej pojawił się".... w porę - uchodźcy nadchodzą.... ciekawe jak z ekonomia pracy u tej grupy społecznej?
Anonim_4346, 05.09.2015, 12:55, 77.255.207.218 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Milion do wzięcia
Młodzi Lubuszanie - blisko 1 mln zł jest do wzięcia! Rusza kolejna edycja Lubuskich Obywatelskich Inicjatyw Młodzieżowych! To szansa na ... <czytaj dalej>
Zapłacimy więcej
W poniedziałek (17 stycznia) wchodzi w życie uchwała Rady Miasta, która (w dwóch etapach) zmienia obszar Strefy Płatnego Parkowania (SPP). ... <czytaj dalej>
Zmiana numeru
Od 1 stycznia 2022 roku nastąpiła zmiana numeru porządkowego budynku Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. Właściwy adres to: ulica generała Władysława ... <czytaj dalej>
Sukcesy lubuskiego
Urząd Marszałkowski chwali się sukcesami. Oto jego podsumowanie. Rok 2021 dobiega końca. Czas więc na podsumowanie. Oto hity 2021: Przyjęcie Strategii Rozwoju ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Eskulap-Bicom" Aleksander Aleksandrowicz

ul. Bolesława Chrobrego 26, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 25 40
branża: Lekarze - alergolodzy <czytaj dalej>
Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Edukacyjnego

ul. Kazimierza Wielkiego 65 b, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 40 76
branża: Szkoły - podstawowe i gimnazja <czytaj dalej>

Ósme kolędowanie
„Wieczorem kolęd” w wykonaniu Chóru Cantabile oraz Zespołu Kameralnego Sonata ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” ... <czytaj dalej>
Pokonać nowotwór
Od 17 do 23 stycznia trwają obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki ... <czytaj dalej>
Teatralny "Dzień Świra"
Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na spektakl “Dzień Świra” w ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« styczeń 2022 »
P W Ś C P S N
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Nauczmy się z tym żyć
Ależ nam się życie powywracało. Kolejny rok niepewności za nami i taki pewnie przed nami. Nauczmy się z tym żyć. Człowiek nie lubi zmian, które ograniczają jego poczucie wolności. Ale żyje ... <czytaj dalej>
Gorzowskie drzewa w obiektywie
Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego w ramach kampanii edukacyjno-informacyjnej „ZazieleńMY Gorzów” <czytaj dalej>
Uwaga konkurs: Lubuska pocztówka z wakacji
Jeszcze tych zdjęć za wiele nie ma. Ale lubuskie jest <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - csc_0306.jpg
Hanna Kaup:
Człowiek, który zrobił tak wiele...
To będzie wspomnienie człowieka, który zrobił wiele dla idei pokoju, ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Odchodzi w zapomnienie
To jedna ze starszych wsi naszego regionu. Jej początki sięgają ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Kierowco, nie niszcz auta
Na stan samochodu wpływa sposób, w jaki nim jeździmy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ważne zmiany dla kierowców
Od 1 grudnia autostrady bez szlabanów. Niestety, e-Toll zamiast ułatwiać, ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Miejscowy:
Co by nie mówić, był najlepszym prezydentem od 70 roku. Jedynie nie do końca potrafił współpracować z miejscowymi...., wolał inne nacje. Ale <czytaj dalej>
Anonim_3427:
Skromność i pokora... wręcz biją od pana Jędrzejczaka <czytaj dalej>
Anonim_2459:
Super!Brawo! <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
... to do zobaczenia 21.01. w Heliosie ! <czytaj dalej>
Krystyna z Jenina:
21 stycznia 2022 r. w Kinie... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej