środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Luksusowa wioska
eGorzowska - 12990_z0IFcdenE2xEfsHrSUFp.jpgVila Viçosa, druga z marmurowych miejscowości Alentejo, to w dosłownym tłumaczeniu „luksusowa wioska” albo „bujna wioska”. Bujność w nazwie mogła się wziąć od żyzności okolicznych gleb i pięknego ukształtowania terenu, z luksusowością natomiast z pewnością zetkniecie się podczas wizyty w tym miejscu, związanym nierozerwalnie z rodem Bragança, jednym z dwóch najpotężniejszych szlacheckich rodów w Portugalii, z których wywodzili się królowie rządzący tym krajem w latach 1640-1910.

Vila Viçosa bywa nazywana księżniczką Alentejo i często słyszy się, że to wyjątkowy klejnot nie tylko w marmurowej strefie. Nie można się z tym nie zgodzić. Wprawdzie jej początki sięgają czasów Rzymian, po których pojawili się Wizygoci, potem muzułmanie, od 1270 r. chrześcijanie i już w XIV w. zbudowano tu zamek, jednak znaczenie osady wzrosło wtedy, kiedy stała się siedzibą książęcą (1461).

W 1501 r. książę Jaime I Bragança (Jakub I Braganza) rozpoczął budowę pałacu, który dzisiaj znamy jako Paço Ducal. Rozbudowy i przebudowy trwały niemal cały XVI i XVII wiek. Wzorowano go na pałacu Ribeira w Lizbonie, który przez niemal 250 lat był siedzibą portugalskich królów, a po trzęsieniu ziemi (1755) nigdy już nie został odbudowany (na jego miejscu znajduje się dziś główny plac Lizbony – Praça do Comércio – na pamiątkę nieistniejącej rezydencji nazywany popularnie Terreiro do Paço).

110-metrowa fasada książęcego pałacu w Vila Viçosa do dziś budzi zachwyt. Wykonano ją w całości z lokalnego niebieskiego marmuru. W ponad 50 udostępnionych do zwiedzania komnatach funkcjonuje obecnie muzeum. Można w nim obejrzeć kolekcje malarstwa i rzeźby, meble, gobeliny, biżuterię i ceramikę (w tym największy na Półwyspie Iberyjskim prywatny zbiór niebiesko-białej chińskiej porcelany). Jest też kolekcja broni oraz powozów i galowych pojazdów należących kiedyś do królewskiej rodziny.

Na ogromnym dziedzińcu przed pałacem stoi pomnik urodzonego w Vila Viçosa João IV (Jana IV zwanego Szczęśliwym lub Odnowicielem), ósmego księcia Bragança i pierwszego króla z tej dynastii, który w czasie powstania antyhiszpańskiego w 1640 r. został jednogłośnie wyniesiony na tron. Jan IV (1604-1656) był również mecenasem sztuki, sam komponował utwory muzyczne i w czasie swoich rządów zgromadził jedną z największych na świecie bibliotek. Niestety, nie przetrwała trzęsienia ziemi w 1755 r.

Król spogląda ze swego pomnika na Convento e Igreja dos Agostinhos (Klasztor i kościół Augustianów), który powstał w tym miejscu już w 1267 r., a w trakcie budowy pałacu został przebudowany. W barokowym kościele znajduje się grobowiec pierwszego księcia Bragança.
To jeszcze nie wszystko, co warto zobaczyć w Vila Viçosa. Godny uwagi jest średniowieczny zamek z mieszącymi się w nim muzeami Łowiectwa oraz Archeologicznym. Warto odwiedzić pozostałe świątynie (jest ich kilka), Muzeum Sztuki Sakralnej w starym kościele klasztoru Santa Cruz (Świętego Krzyża), Muzeum Rolnictwa i Etnografii na starym dworcu kolejowym, Muzeum Marmuru i Muzeum Cyny poświęcone Apelesowi Caetano Coelho, miejscowemu rzemieślnikowi, który potrafił wytwarzać z niej istne cuda.

Nie można nie wspomnieć urodzonej w Vila Viçosa poetce Florbeli Espanca [Flor Bela d'Alma da Conceição (1894-1930)], która uchodzi za jedną z pierwszych portugalskich feministek oraz o Tapada Real – królewskich terenach łowieckich położonych pomiędzy rzekami Borba i Asseca.

Florbela jako pierwsza dziewczyna ukończyła zarezerwowane wcześniej tylko dla chłopców elitarne liceum w Évorze i również jako pierwsza została przyjęta na prawo. Tapada Real natomiast było niegdyś największym naturalnym, otoczonym murem obszarem w Portugalii. Powstało, kiedy budowano książęcy pałac. Z czasem zostało przekształcone w przestrzeń rekreacyjną. Zajmuje obszar ponad 1500 ha, a na jego terenie, oprócz bogactwa fauny i flory, znajdują się trzy pustelnie i zbudowana w 1540 r. rezydencja.

Vila Viçosa to faktycznie „księżniczka Alentejo” i nie da się jej zaszufladkować. Chociaż w tym przypadku „vila” jest częścią oficjalnej nazwy. Warto wiedzieć, że w Portugalii słowem tym określa się miejscowości o statusie pośrednim pomiędzy wsią a miastem. Jest ich w tym kraju mnóstwo, przez co człowiek (czyli ja) ciągle ma problem z właściwą ich klasyfikacją.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/12

, zdjęcie 2/12

, zdjęcie 3/12

, zdjęcie 4/12

, zdjęcie 5/12

, zdjęcie 6/12

, zdjęcie 7/12

, zdjęcie 8/12

, zdjęcie 9/12

, zdjęcie 10/12

, zdjęcie 11/12

, zdjęcie 12/12


6 października 2023 08:52, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Gorzów Wagony" Sp. z o.o.

ul. Dworcowa 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72632 87w .21
branża: Transport kolejowy <czytaj dalej>
Woś Elżbieta Sklep Spożywczy

ul. Kobylogórska 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 99 94
branża: Spożywcze artykuły - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 6a.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej