środa 28 lutego 2024     Makary, Prokop, Hilary
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Szlakiem Don Kichota
eGorzowska - 12942_ClYZ0l6PqUOZHwKZF5fn.jpg„W pewnej miejscowości w Manczy, której nazwy nie mam ochoty sobie przypominać, żył niedawno temu pewien szlachcic, z tych, co mają kopię w tulei, starodawną tarczę, chudą szkapę i gończego charta”. Wiecie o kogo chodzi? Ależ tak! O Don Kichota.

Kiedy podróżowaliśmy przez Hiszpanię, nie mogłam, po prostu nie mogłam ominąć związanych z nim miejsc. Zaznaczyłam na mapie kilka z nich, nie upierając się, że musimy dotrzeć do wszystkich. Na Ruta de Don Quijote, czyli wytyczonym z okazji 400-lecia wydania pierwszej części powieści Cervantesa Szlaku Don Kichota, turystów zdecydowanie mniej jak nad morzem czy oceanem, mimo to – a może właśnie dlatego – warto go odwiedzić. Trzeba sobie tylko zdawać sprawę, że to naprawdę trasa nie na jeden wypad i w dodatku skrojona pod błędnego rycerza, dokładnie według schematu: „Don Kichot ruszył naprzód drogą, wcale się o nią nie troszcząc, wybór w tej mierze zostawiając najzupełniej rozumowi konia”.
Można się w jej meandrach zaplątać na amen, bo Ruta de Don Quijote to jeden z największych szlaków ekoturystycznych Europy. Obejmuje 148 peublos (miasteczek) opisanych przez Cervantesa w książce oraz całą masę innych charakterystycznych miejsc.
Autonomiczny region Kastylia-La Mancza (Castilla-La Mancha) położony jest w środkowej Hiszpanii, obejmuje część płaskowyżu zwanego Mesetą Iberyjską otoczonego przez Góry Kastylijskie, Sierra Morena i masyw Serrania de Cuenca. Panuje tu sucha, kontynentalna odmiana klimatu podzwrotnikowego. Wiatr hula, unosząc kłęby pyłu w odcieniach ochry i brunatnej czerwieni. Drogi proste jak strzelił, obok nich setki hektarów porośniętych krzewami oliwnymi i winoroślą oraz – uwaga, uwaga – szafranem.

„Jeżeli szafran, to tylko z La Manczy. Jest najlepszy na całym świecie” – taką przynajmniej ma opinię. Fioletowe kwiaty pojawiają się najwcześniej pod koniec października i wtedy wczesnym rankiem na pola wychodzą pracownicy wycinający z ich wnętrza czerwone pręciki. Muszą to zrobić zanim jeszcze słońce zacznie prażyć. Ponieważ szafran zbiera się tylko ręcznie, nie ma się co dziwić, że jest najdroższą przyprawą świata.

Ponad uprawami, ponad kilometrami pustkowi porośniętych ostrą jak brzytwa trawą, ponad porozrzucanymi luźno w terenie kamieniami górują one, ziejące ogniem bestie Don Kichota. Olbrzymy, z którymi Rycerz Posępnego Oblicza prowadził bohaterskie potyczki (Don Kichot sam się tak nazwał od czasu, kiedy stracił w bójce trzy zęby).
„– Co za olbrzymy? Gdzie? – pyta Sancho Pansa.
– A tam, czyż ich nie widzisz? – rzecze Don Kichot – z takimi okropnymi rękoma, że u niektórych i na pół mili sięgają.
– Ależ przyjrzyjcież się dobrze, wielmożny panie – odpowie Sancho – toć to nie olbrzymy, to są wiatraki, a te ręce, to śmigi, którymi wiatr obraca”.

Hiszpańskie molinos różnią się od naszych kanciastych wiatraków. Są obłe, niewysokie, tynkowane na biało, z bliska trochę chropowate. Na tle błękitnego nieba ich ramiona odcinają się wyraźnie. Jak dla mnie wyglądają bajkowo. Odwiedziliśmy dwa ich skupiska: Mota del Cuervo i Campo de Criptana, poza tym zahaczyliśmy o wioskę Dulcynei, czyli El Toboso.

Siedem wiatraków z Mota del Cuervo otrzymało w 1967 r. wspólną nazwę „Balcón de La Mancha”. Spotkaliśmy je na drodze jako pierwsze, im więc należy się pierwszy zachwyt. Na wichrowych wzgórzach ustawiono obok nich figury Don Kichota, jego ukochanej Dulcynei i wiernego giermka Sancza Pansy wykonane z ostrzy pługów lub radeł.

Z El Toboso miała pochodzić idealizowana przez Don Kichota prosta chłopka Aldonza Lorenzo. To ją wybrał na damę swego serca i w obronie jej czci stoczył wiele pojedynków. Ktoś policzył, że nazwa wioski wymieniona jest w powieści 150 razy. Senna miejscowość wydała nam się niemal wyludniona (sjesta), tylko w otwartych drzwiach domów powiewały zasłony uszyte z ciężkiego materiału ozdobionego sylwetką Don Kichota na Rosynancie. We wszystkich identyczne. Okna oczywiście szczelnie zasłonięte roletami i okratowane. Widok zakratowanych okien nie opuszczał nas już niemal do granicy z Portugalią.

Chociaż Dulcynea jest postacią fikcyjną, władze El Toboso wyznaczyły jeden z domów, w którym ponoć miała mieszkać i urządzono tam muzeum. Nie wchodziliśmy do środka. Na mikroskopijnym placu przed miejscowym kościołem znaleźliśmy wykonaną z metaloplastyki scenkę rodzajową przedstawiającą szalonego rycerza klęczącego przed swoją wybranką. Kapelusz Don Kichota pełnił funkcję fontanny.

W Campo de Criptana wiatraków jest aktualnie 10. Jeszcze niedawno było 12, a oryginalnie stały w tym miejscu 32 wiatraki, wszystkie z XVI i XVII w. Zanim do nich dojechaliśmy, musieliśmy pokonać niezwykle strome uliczki i ostre zakręty. Każdy z mijanych przez nas biało-niebieskich domków miał zakratowane okna. W oddali widać było kolejne wzgórze z charakterystycznymi sylwetkami wietrznych młynów. Nic dziwnego, że są symbolem regionu.

Na szlaku oczywiście towarzyszyły nam sylwetki Don Kichota na koniu i jego giermka na ośle. Przez cały czas duło niemiłosiernie. Bodek skonstatował, że wcale nie dziwią go dziwactwa Don Kichota, któremu „z braku snu, a zbytku czytania, tak mózg wysechł, że wreszcie rozsądek utracił; nabił sobie wyobraźnię tym wszystkim, co w książkach wyczytał; były to same czary, zwady, bitwy, pojedynki, rany, zaloty, miłości, udręki i niemożliwe niedorzeczności”. Tutejsze krajobrazy też mogą solidnie namieszać w głowie.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/19

, zdjęcie 2/19

, zdjęcie 3/19

, zdjęcie 4/19

, zdjęcie 5/19

, zdjęcie 6/19

, zdjęcie 7/19

, zdjęcie 8/19

, zdjęcie 9/19

, zdjęcie 10/19

, zdjęcie 11/19

, zdjęcie 12/19

, zdjęcie 13/19

, zdjęcie 14/19

, zdjęcie 15/19

, zdjęcie 16/19

, zdjęcie 17/19

, zdjęcie 18/19

, zdjęcie 19/19


20 września 2023 08:50, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Tadmar" Sp. z o.o.

ul. Podmiejska 24, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 60 02
branża: Ogrzewanie - urządzenia <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dziewiąty cud świata
Wracamy na ścieżki Bohuslänu położonego nad cieśniną Skagerrak w północno-zachodniej ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
Anonim_9144:
No właśnie: Gorzów Wielkopolski w województwie lubuskim. Warto to zmienić. Wiele osób w Polsce błędnie nas osadza w Wielkopolsce. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej