sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Butelka, która dała początek kubizmowi
eGorzowska - 12936_hEkn29vZAhFcAbsnjDaD.jpgO Badalonie mawiają, że jest przedmieściem Barcelony. To spore przedmieście, prawie ćwierćmilionowe. Spędziliśmy tam jedną noc na miejskim parkingu. Nie było najciszej i w dodatku jakiś komar wprowadził się do nas na nockę. Zadziwiające, że właściwie przez całą ponad dwumiesięczną podróż niewiele mieliśmy do czynienia z uciążliwymi owadami. Tylko ten komar w Badalonie i muchy z Parku Samà w Cambrils (też z okolic Barcelony), które wiedzione nagłym impulsem bądź żądzą podróży, opuściły stadko osłów i wprowadziły się do naszego wehikułu. Niełatwo potem było ich się pozbyć. Najbardziej zatwardziałe, chowające się w zakamarkach samochodu, dotarły z nami prawie do Portugalii.

Rano wyruszyliśmy na poszukiwanie pomnika małpiszona, będącego od z górą 150 lat „twarzą” miejscowej fabryki anyżówki. Znaleźliśmy go na nadmorskim deptaku, pomiędzy ową fabryką o nazwie Anis del Mono a bardzo oryginalnym badalońskim molem, noszącym katalońską nazwę Pont del Petroli (Most Naftowy). Dzisiejsze molo powstało w 1879 r. jako pomost służący rozładunkowi produktów naftowych z tankowców. Od 2009 r., po przebudowie, stało się atrakcją turystyczną. Sięga 250 m w morze i ma 4,5 m wysokości. My niestety, nie skorzystaliśmy ze spaceru po nim, bo tak wczesnym rankiem było jeszcze zamknięte.

Uśmiechnięty małpiszon z pomnika ma twarz Darwina. Wpatruje się w trzymaną w wyciągniętej ręce butelkę anyżówki z własnym portretem na etykiecie. Za plecami ma mury fabryki, na których również jest pięknie odmalowany, ale na tych naściennych emblematach trzyma w dłoni zwój z napisem „Es el mejor. La ciencia lo dijo y yo no miento” („Jest najlepszy. Nauka to stwierdziła, a ja nie kłamię”).

Fabryka produkująca złocisty trunek została założona w Badalonie w 1870 r. przez braci Vicença i José Bosch y Grau. Ich nazwiska do dziś figurują na etykiecie, podobnie jak celowy błąd w słowie „destilación”, które występuje tam z podwójnym „l” (destillación).

Rzemieślniczy sposób produkcji nie zmienił się od 150 lat. Modernistyczny budynek kryje w sobie pomieszczenia do destylacji z ośmioma miedzianymi dziewiętnastowiecznymi alembikami (alembik=destylator) w stylu secesyjnym, gabinet dyrektora wypełniony jest meblami z epoki, zabytkowy wystrój posiada również archiwum. Wokół unosi się słodkawy zapach anyżówki, a fabrykę można zwiedzać w każdą trzecią niedzielę miesiąca (oprócz lipca i sierpnia).

Alkohol o nazwie Anis del Mono (małpia anyżówka) jest jedną z najsłynniejszych hiszpańskich anyżówek. Dlaczego „małpia”? Ponieważ na początku swojej działalności Vincenç Bosch otrzymał w prezencie (podobno biznesowym) małą małpkę, która podbiła jego serce. Swoją historię ma również charakterystyczna butelka z diamentowym szlifem. Inspiracją do jej powstania był… flakon francuskich perfum, kupiony dla żony w Paryżu. Lokalną ciekawostką natomiast jest używanie jej jako instrumentu muzycznego, ponieważ wśród bożonarodzeniowych tradycji regionu znajduje się… drapanie butelki Anis del Mono.

Vicenç Bosch był także propagatorem sztuki. W 1897 r. zorganizował pierwszy w Hiszpanii konkurs na plakat reklamowy. Wygrał go Ramón Casas. Charakterystyczny kształt butelki inspirował wielu kubistów. Jego urokowi poddali się m.in. Juan Gris, Pablo Picasso, Diego Rivera. Na początku XX w. tak często stanowiła motyw malarski, że amerykańska pisarka Gertrude Stein podsumowała ten fakt stwierdzeniem, iż kubizm powstał dzięki artystom patrzącym na rzeczywistość poprzez pryzmatyczne formy wyrzeźbione w butelce Anís del Mono. W czasach bardziej nam współczesnych hiszpańska anyżówka trafiła do filmów (np. „Ojciec chrzestny” Francisa Forda Coppoli czy „Donnie Brasco” Mike’a Newella z Alem Pacino i Johnny Deepem w rolach głównych).

Badalona jest świetnie skomunikowana z Barceloną, dojeżdża tu nawet metro (fioletowa linia L2). Stacja metra oddalona jest od nadmorskiej promenady o kwadrans marszu, ale już tory kolejowe biegną przy samym niemal morzu (pociągi jeżdżą co pół godziny). Tutejsze plaże nie są tak zatłoczone, jak w stolicy Katalonii.

Na nadmorskim deptaku Calle del Mar, popularnie zwanym Rambla de Badalona, obserwowaliśmy awanturujące się zielone papugi. Wyglądało to całkiem jak małżeńska kłótnia przy budowaniu gniazda. On miał własną wizję, ona chciała inaczej. Ilekroć próbował umieścić patyki według własnego zamysłu, ona wyrażała niezadowolenie, wrzeszcząc, ile sił w dziobie. Zabawne były.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/12

, zdjęcie 2/12

, zdjęcie 3/12

, zdjęcie 4/12

, zdjęcie 5/12

, zdjęcie 6/12

, zdjęcie 7/12

, zdjęcie 8/12

, zdjęcie 9/12

, zdjęcie 10/12

, zdjęcie 11/12

, zdjęcie 12/12


16 września 2023 09:25, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"King Doner Kebap"

ul. Szarych Szeregów 28 a, Gorzów Wlkp.
tel. 95 766 50 66
branża: Restauracje <czytaj dalej>
"Dracena" Kwiaciarnia Jolanta Czechowska

ul. Matejki 45 c, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 38 94
branża: Kwiaciarnie <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - uniejow.jpg
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego:
Polecajka noclegowa
A dziś Trättelanda stugby, kolejna polecajka noclegowa. Na wypadek, gdybyście ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej