
Do Cuenki zajechaliśmy wieczorem. Nocowaliśmy pośród kamperów w nowszej części miasta (tzw. ciudad baja), nad brzegiem mieniącej się zielonymi wodami rzeki Júcar. Ciudad alta, czyli starsza część rozsiadła się na skale nad stromym brzegiem kolejnej rzeki – Huécar – która jest dopływem Júcaru.
Początek dzisiejszemu miastu dała muzułmańska twierdza Qūnka, po zdobyciu przez chrześcijan w 1177 r. przemianowana na Cuenca. Uważa się, że „cuenca” to wywodzące się z łaciny lokalne określenie „głębokiej doliny między górami” i trzeba przyznać, że idealnie oddaje istotę tego miejsca, które w 1996 r. zostało wpisane na listę UNESCO. Miasteczko nie dość, że wtapia się w naturalny krajobraz, to jeszcze zachowało swój średniowieczny układ w stanie nienaruszonym i posiada wiele zabytków architektury sakralnej oraz świeckiej z rodowodem od XII do XVIII w. Najbardziej znane spośród nich to Catedral de Nuestra Señora de Gracia – pierwsza gotycka katedra w Hiszpanii oraz domy zawieszone nad stromym klifem rzeki Huécar, czyli casas colgadas nazywane niekiedy wieżowcami (rascacielos) Cuenki.
Casas colgadas to w dosłownym tłumaczeniu wiszące domy. Wybudowano je przy samym brzegu skalnej półki, powiększając ich powierzchnię o duże, wsparte na wzmocnionych konstrukcjach drewniane balkony, wiszące nad wąwozem rzeki Huécar. Są wąskie, wysokie na kilka pięter. Ich fundamenty i dolne partie wykonano z mocnego muru, a resztę ścian w konstrukcji szachulcowej (drewniany szkielet wypełniony gliną wymieszaną z materiałem roślinnym). Pierwsze zapiski o ich istnieniu pochodzą z 1481 r. Z pewnością zachwyciły niejednego rysownika, ale pierwszym znanym obrazem, na którym je uwieczniono, jest dzieło flamandzkiego malarza Antona van der Wyngaerde (Wijngaerde) z 1565 r.
Do dziś zachowały się tylko trzy casas colgadas. Na najstarszych fotografiach z końca XIX w. jest ich więcej, jeszcze w latach dwudziestych ubiegłego wieku było osiem takich domów, niestety, nie wytrzymały próby czasu. Te trzy, które możemy oglądać dzisiaj, są wizytówką miasta. Pieczołowicie wyremontowane w 1966 r. oraz w 2017 r. są siedzibą Muzeum Hiszpańskiej Sztuki Abstrakcyjnej.
Kiedy próbowaliśmy zaparkować gdzieś w okolicy wiszących domów, GPS poprowadził nas ulicą o takim kącie wznoszenia, że idąca z przeciwka pani zrobiła na nasz widok wielkie oczy. Co tam wielkie! Ogromne oczy i w dodatku chwyciła się za serce. Autko na szczęście spisało się fantastycznie i dowiozło nas do podnóża Starego Miasta. Z parkingu trzeba było wdrapywać się per pedes, ale daliśmy radę (wybraliśmy gładkie podejście, ignorując setki schodów). Najlepszy chyba widok na skalne urwisko obudowane domami otwiera się z żelaznego mostu św. Pawła, łączącego dwa brzegi rzeki Huécar. Most stał tutaj już w XVI w. Wtedy był kamienny. Współczesny powstał w 1902 r., więc i on jest już zabytkowy.
Dziś również można spotkać tutaj malarzy próbujących uwiecznić piękno Cuenki. Zazwyczaj zbiera się wokół nich wianuszek gapiów. Widziałam dwóch panów: jeden siedział na stołeczku niemal pod samym balkonem „wieżowca”, obok niego radio z nastrojową muzyką, przed nim sztalugi. Wyglądało, że naprawdę maluje, bo to, co robił drugi z panów, już tak oczywiste nie było. Stojąc za nim dłuższy czas (ale nieco dalej) zauważyłam, że zwyczajnie markuje malarskie czynności. Kiedy ktoś z przechodzących zawiesił oko na jego obrazie na dłużej, natychmiast wyciągał rękę po opłatę. Może i faktycznie dzieło na sztalugach było jego autorstwa, jedynie wykonał je wcześniej, a może on tylko w taki sposób handluje obrazami innych… mniejsza z tym, w ogólny krajobraz i on wpisywał się pięknie.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>