wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Terapia morzem
eGorzowska - 12890_l4qNh4HHqcyi5RT6Lyt.jpgTerapię morzem (i oceanem) stosowaliśmy w tym roku wyjątkowo długo, wykorzystując kojący wpływ na organizm Morza Śródziemnego, Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego i Bałtyku. Prochu co prawda nie wymyśliliśmy, wszak oczyszczającym rytuałom w słonych falach poddawały się już starożytne cywilizacje, ale jestem pewna, że cztery miesiące (łącznie) w różnych morskich klimatach, zdecydowanie pozytywnie wpłynęły na naszą kondycję. W dodatku znowu poddaję się talasoterapii, która – jak mawiają znawcy – właśnie nad Bałtykiem jest najidealniejsza, bowiem z uwagi na dość niskie zasolenie, wody Morza Bałtyckiego mają skład najbardziej zbliżony do ludzkich płynów ustrojowych.

Terminu talasoterapia (od greckiego thalassa = morze) użyto po raz pierwszy w drugiej połowie XIX w. i wtedy właśnie w basenie Morza Śródziemnego (Francja, Hiszpania, Włochy) pojawiły się kurorty, w których morską wodę zaczęto podgrzewać i wykorzystywać w wewnętrznych basenach i wannach uzdrowiskowych, a w Wielkiej Brytanii rozpoczęto badania nad zaletami zimnych kąpieli w słonej wodzie. Przełomowy okazał się rok 1904, kiedy René Quinton, francuski fizjolog i biolog odkrył, że skład i proporcje elementów zawartych w wodzie morskiej (łącznie z pierwiastkami śladowymi) są w 98 proc. zgodne z osoczem krwi i pozostałymi płynami ustrojowymi człowieka.

Jako ciekawostkę dodaję informację o tzw. plazmie morskiej, która była następnym odkryciem naukowca i do dziś stosowana jest z powodzeniem na całym świecie. Cóż to takiego ta plazma morska? To woda morska odfiltrowana w specjalny sposób i rozcieńczona niskozmineralizowaną wodą źródlaną do stężenia izotonicznego, równoważnego z ludzkim osoczem. Dość powiedzieć, że zastrzykami z izotonicznego roztworu wody morskiej Quinton leczył ludzi skrajnie wycieńczonych i niedożywionych. Z doskonałym skutkiem.

Talasoterapia jest dziś pełnoprawną dziedziną medycyny holistycznej, łączącej w sobie elementy współczesnej medycyny akademickiej i szeroko rozumianej medycyny alternatywnej. Nie chodzi w niej tylko i wyłącznie o morskie kąpiele. Dobroczynny wpływ na organizm ma wiele innych nadmorskich czynników, w tym rozproszone w powietrzu aerozole, które są wchłaniane przez pory naszej skóry. Ważnym elementem talasoterapii są spacery brzegiem morza, podczas których maksymalnie wykorzystujemy sprzyjający zdrowiu klimat.

Wczorajsza pogoda była wprost wymarzona do takich wędrówek, wprawdzie bezsłoneczna, ale i bezdeszczowa. Szeroka piaszczysta plaża w Pogorzelicy, temperatura powietrza 18°C przy temp. wody 19°C dawała prawdziwy komfort brodzenia. Nic dziwnego, że trzy godziny minęły nam jak z bicza strzelił.

Talasoterapia talasoterapią i nigdy jej dosyć, jednak wczorajsze wędrowanie zapewniło nam dodatkowe atrakcje. Nieco ponad dwa kilometry za Pogorzelicą (w kierunku Mrzeżyna) na plaży stoi artystyczna ciekawostka. Ni to chatka, ni to szałas zbudowany z patyków, gałęzi i całkiem sporych drewnianych kloców oraz różnych cudów wyrzuconych przez morze. Z tabliczki przytwierdzonej do stojącego obok drewnianego słupa-drogowskazu wyczytać można: „Obóz Finia i Leny. Uszanuj. Nie zajmuj.” Nadproża są dwa. Na jednym napis „Filip i Lena i Dziadek – 2018”, na drugim „Finio i Lenka – 2019”. W pobliżu oryginalny totem i drewniana huśtawka, na której pozwoliłyśmy sobie odpocząć oraz dwa przefantastyczne drewniane zwierze: niebieski belon (nie ryba belona, tylko wielki ryb belon) o imieniu Tadeusz i zielony jaszczur imieniem Anżej.

Ogromnie żałuję, że nie udało mi się dowiedzieć niczego o Finiu (vel Filipie?), Lence i Dziadku, bo ich budowla, chociaż w pewnym sensie zawłaszcza kawałek plaży, to jednocześnie nie da się jej potraktować jako nadbałtycki parawaning. Po pierwsze, nie stoi bezpośrednio przy linii wody, tylko niemal pod samą wydmą. Po drugie, absolutnie nie tarasuje drogi i zamiast rozdrażnienia wywołuje szeroki uśmiech. Po trzecie, znajduje się na mniej uczęszczanym odcinku plaży, w żaden sposób nie przeszkadza w wędrówce, a nawet wręcz przeciwnie – doskonale nadaje się na krótki odpoczynek na huśtawce.

Na mapie Google znalazłam taki wpis Dziadka Budowniczego: „Obecny szałas zlokalizowany jest na plaży 2.1 km na wschód od Pogorzelicy. Zbudowany w 2019 przez Finka, Lenkę i Dziadka. Poprzednie z 2017, 2018 zabrane zostały przez jesienne sztormy. Dziękujemy za uszanowanie naszej pracy”. I wszyscy ją szanują. Zatrzymują się na chwilę, robią zdjęcia, przysiadają na huśtawce, uśmiechają, na chwilę przenoszą się w lata dzieciństwa.

Niesamowicie pozytywne miejsce. Skojarzyło mi się trochę ze słynnym szwedzkim Nimis – ni to przestrzenną rzeźbą, ni to niezwykłym „miastem” zbudowanym kilkadziesiąt lat temu na brzegu półwyspu Kullahalvon. Lars Vilks latami zbierał wyrzucone przez morze drewniane elementy i konstruował z nich różne wieże. Najwyższa miała 15 m. Nie wiem, czy ta konkretna jeszcze stoi, ale podobno Nimis (po łacinie „za dużo”) jest jedną z atrakcji turystycznych Skanii.

Tekst i foto Maria Gonta


Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/9

, zdjęcie 2/9

, zdjęcie 3/9

, zdjęcie 4/9

, zdjęcie 5/9

, zdjęcie 6/9

, zdjęcie 7/9

, zdjęcie 8/9

, zdjęcie 9/9


31 sierpnia 2023 08:10, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Tereszczyk Irena Reumatolog

ul. Sokola 1, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 31 85
branża: Lekarze - reumatolodzy <czytaj dalej>
"Tpv Displays Polska" Sp. z o.o.

ul. Złotego Smoka 9, Gorzów Wlkp.
tel. 95 739 10 05
branża: RTV - produkcja <czytaj dalej>
"Sylwetka" Zakład Krawiecki Jerzy Klimiński

ul. Bolesława Chrobrego 33 Ip., Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 84 57
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_5249aa.jpg
admin ego:
Ciekawostka ze Szwecji
Taka przydrożna ciekawostka ze Szwecji. Zwykły parking przy drodze, tylko ... <czytaj dalej>
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej