wtorek 5 marca 2024     Adrian, Fryderyk, Oliwia
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Ziemia konkwistadorów
eGorzowska - 12876_XZT0dZbXoZgD7Xx0HJdB.jpgEstremadurę nie bez kozery nazywano ziemią konkwistadorów. Szacuje się, że co najmniej jedna trzecia Hiszpanów biorących udział w podboju Ameryki Łacińskiej pochodziła właśnie stąd.

Hiszpańskie słowo conquista oznacza podbój, zdobycie czegoś i nie należy go mylić ze słowem reconquista, czyli ponowne zdobycie. Tym drugim terminem określa się walki chrześcijan o wyparcie Arabów (Maurów) z Półw. Iberyjskiego, trwające niemal 700 lat i zakończone sukcesem. No i konkwista rozpoczęła się już po zakończeniu rekonkwisty.
Udział w podboju Nowego Świata, był najszybszym sposobem na wzbogacenie się i społeczny awans. Wcale nie trzeba daleko szukać. Jeden z najsłynniejszych konkwistadorów – Francisco Pizarro – zanim zdobył majątek i tytuł markiza, był przecież nieślubnym synem kapitana hiszpańskiej armii, a w dodatku, jak chce legenda, niepiśmiennym świniopasem. Pizarro urodził się w miejscowości o nazwie Trujillo, do której wjechaliśmy pewnego kwietniowego popołudnia, tuż przed zachodem słońca. Figura Pizarra pyszniła się z wysokości pomnika, a słoneczne promienie lizały czubki dachów, osiadały w zakamarkach rzeźbionych fasad i podkreślały niesamowitość detali. Świetlny spektakl zakończył się bardzo szybko, za szybko. Trochę szkoda, bo ulice nagle zszarzały, nabrały za to tajemniczości.

Trujillo to dziesięciotysięczne miasteczko znane jako „Cuna de Conquistadores”, czyli kolebka zdobywców albo wręcz stolica konkwistadorów. Domy rozsiadły się na granitowym wzgórzu. Wcześniej była tu celtycka warownia o nazwie Turaca, w czasach rzymskich rozbudowana i przekształcona w osadę Turgalium. Potem był czas Wizygotów, a w X w. Arabowie zbudowali tutaj twierdzę nazywaną Torgiela. W 1232 r. Trujillo trafiło w ręce chrześcijan. Król Alfons X Mądry nadał mu prawa miejskie, a król Juan II nadał tytuł „Miasta Bardzo Szlachetnego i Bardzo Lojalnego” (Muy Noble y Muy Leal Ciudad).

Złote czasy, i to dosłownie, nastały wraz z konkwistą. Spośród 6 tysięcy znanych z nazwiska mieszkańców Estremadury, którzy wyruszyli w XV i XVI w. podbijać, kolonizować i ewangelizować Amerykę Łacińską, 587 pochodziło z właśnie stąd, z Trujillo. Ich dane biograficzne umieszczono na kartach „La epopeya de la raza extremeña en Indias”. Tym, którzy powrócili, miasto zawdzięcza nagromadzenie wytwornych pałaców i monumentalnych kościołów. Niebagatelną rolę odegrało w tym oczywiście złoto Inków.

Wokół wielkiego obszarowo Plaza Mayor, renesansowego rynku, do którego zbiegają się wszystkie ulice, rozsiadły się piętnasto- i szesnastowieczne rezydencje zwane pałacami. Wszystkie mają taką samą konstrukcję: centralny dziedziniec, podwójne krużganki, cysterny do gromadzenia wody, piwnice z półkolistymi sklepieniami. Najpiękniejszy pośród nich jest Palacio de los marqueses de la Conquista, w skrócie Pałac Konkwistadorów, Pałac Zdobywców albo Pałac Tarczy nazywany również Palacio de los Pizarro.

Powstał w 1562 r. w miejscu dawnych jatek (sklepów mięsnych). Jego budowę zlecił Hernando Pizarro (przyrodni brat wielkiego konkwistadora) wspólnie ze swoją żoną, która jednocześnie była jego bratanicą. Kiedy się pobierali, Francisca Pizarro Yupanqui – córka słynnego Francisco Pizarro i księżniczki Inków Quispe Sisa (ochrzczonej jako Inés Huaylas Yupanqui) – miała 18 lat, a jej wujek 50.

Na fasadzie budowli umieszczono mnóstwo detali nawiązujących do podboju Imperium Inków, a wśród rzeźbionych główek można zobaczyć samego Francisco Pizarro, jego inkaską żonę oraz budowniczych pałacu: Hernando Pizarro i jego żonę Franciscę nazywaną „pierwszą Metyską Peru”. Największe wrażenie robi narożny balkon ozdobiony herbem markizów Pizarro i alegorią podboju Peru. Taki bardzo wyszukany, niezwykle zawiły, czasami wręcz przesadnie wyrazisty styl architektoniczny ma swoją nazwę. To churrigueryzm – hiszpańsko-meksykańska odmiana baroku, nazywana niekiedy ultrabarokiem. Jej nazwę wywiedziono od nazwiska architekta i rzeźbiarza José Benito de Churriguera, który m.in. zajmował się w 1734 r. restauracją pałacu Pizarrów w Trujillo.

W miasteczku jest bardzo wiele zabytkowych budowli. Jedna ciekawsza od drugiej. Gdyby poświęcić każdej chociaż kilka zdań, wyszłaby z tego opisu cała broszurka. Byliśmy tam stanowczo za krótko.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/22

, zdjęcie 2/22

, zdjęcie 3/22

, zdjęcie 4/22

, zdjęcie 5/22

, zdjęcie 6/22

, zdjęcie 7/22

, zdjęcie 8/22

, zdjęcie 9/22

, zdjęcie 10/22

, zdjęcie 11/22

, zdjęcie 12/22

, zdjęcie 13/22

, zdjęcie 14/22

, zdjęcie 15/22

, zdjęcie 16/22

, zdjęcie 17/22

, zdjęcie 18/22

, zdjęcie 19/22

, zdjęcie 20/22

, zdjęcie 21/22

, zdjęcie 22/22


26 sierpnia 2023 07:31, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Krok" Transport Samochodowy Łukasz Krok

ul. Willowa 14, Gorzów Wlkp.
tel. 95 723 83 22
branża: Transport nadgabarytowy <czytaj dalej>
"Limba-Trans" Biuro Turystyczne

ul. Rejtana 3, Gorzów Wlkp.
tel. 95 721 46 62
branża: Turystyczne agencje, biura podróży <czytaj dalej>
Olechnowicz Marcin Pośrednictwo Ubezpieczeniowe

ul. Fornalskiej 3, Gorzów Wlkp.
tel. 502 256 684
branża: Ubezpieczeniowi pośrednicy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - x.jpg
admin ego:
Ciekawostka ze Szwecji
Taka przydrożna ciekawostka ze Szwecji. Zwykły parking przy drodze, tylko ... <czytaj dalej>
admin ego:
System kaucyjny na start
8 marca 2024 r. w Centrum Nauki i Techniki EC1 ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
A Kristiny z Jenina coś nie widać ... <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Pięknie, pięknie...
zmp <czytaj dalej>
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej