piątek 23 lutego 2024     Romana, Izabela, Damian
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Vichy
eGorzowska - 12857_Tn8UCB6C28nsgrczypH3.jpgPozostając w klimacie kurortów, zapraszam dziś do francuskiego Vichy. Zawitaliśmy tam z dwóch powodów: żeby zobaczyć miejsce, o którym chodzą słuchy, że jest (nieoficjalnie) wzorcem jakości światowych uzdrowisk, ale również po to, aby zobaczyć, czy są tu jakieś ślady po niechlubnym okresie pozostawania stolicą kolaboracyjnego państewka marszałka Petain.

Prawdę mówiąc, w tym drugim przypadku nie ma się czym chwalić, a dopytywanie nie jest w dobrym tonie. Uzdrowiskową wzorcowość natomiast odczuliśmy już na prowadzącym przez rzekę Allier moście, którym wjeżdżaliśmy do miasta. Witały nas na nim gęsto ustawione flagi różnych europejskich i światowych uzdrowisk. Były czeskie, słowackie, niemieckie… naszych nie zauważyliśmy. Nie ukrywam, delikatne ukłucie zawodu zatliło się gdzieś w środku, bo z pewnością znalazłoby się i u nas co najmniej kilka świetnych kurortów.

Chociaż osada przy brodzie nad Allier i jej źródła termalne (Aquae Calidae) znane były już w czasach rzymskich, potem zapomniane i ponownie odkryte w XVII wieku, kiedy wzniesiono pierwszy pawilon z basenami leczniczymi, to prawdziwy rozkwit przyszedł dopiero w drugiej połowie wieku XIX pod rządami Napoleona III. Cesarz sam chętnie tu przyjeżdżał. Na jego rozkaz ponownie ułożono osie ulic, założono park angielski, zbudowano pawilony kuracyjne w stylu orientalnym oraz domy dla niego i jego świty. Nie zapomniano też o kasynie. Nic dziwnego, że liczba kuracjuszy dochodziła wtedy do 100 tysięcy rocznie.

To z tamtego czasu pochodzi imponujący budynek dawnych łaźni (Thermes des Dômes), którego fasada mierzy ponad 170 metrów, a zdobią go trzy piękne neomauretańskie kopuły pokryte emaliowaną kamionką. Dziś w jego wnętrzu, oprócz gabinetów zabiegowych, znajdują się sklepiki z pamiątkami, herbaciarnia, kawiarnia oraz wystawa traktująca o historii źródeł termalnych, miasta i uzdrowiska.

Sąsiadujący z nim Park Źródeł założono w 1812 r., później został otoczony zadaszoną żelazną promenadą, umożliwiającą kuracjuszom przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi obiektami uzdrowiskowymi. Powstała ona w 1889 r. na paryską Wystawę Światową, a do Vichy przeniesiono ją w 1900 r. Źródeł termalnych jest na terenie miasta kilkanaście, niektóre zimne (od 22 do 27 stopni Celsjusza), inne gorące (od 34 do 43 stopni Celsjusza). Jedne biją okresowo, inne stale. Sześć z nich jest dostępnych w przeszklonej pijalni wód z 1902 r. nazywanej Salą Źródeł (Halle des Sources). Zbudowano ją z konstrukcji metalowych i drewnianych. Początkowo z kraników leciały tu cztery różne lecznicze wody, w 1977 r. do budynku doprowadzano wodę z jeszcze dwóch źródeł.

Dzięki posiadanym kartom magnetycznym kuracjusze mogą korzystać z dobrodziejstw wszystkich sześciu, turyści – jeżeli pojawią się poza oficjalnymi godzinami otwarcia hali – mogą napić się jedynie Celestynki (Celestins). To ta, która sprzedawana jest w butelkach opatrzonych etykietą Vichy, podobno najsmaczniejsza ze wszystkich. W 1931 roku założono Laboratorium Vichy, zajmujące się produkcją kosmetyków zawierających wodę ze źródła Lucas. Wody termalne są też odparowywane, a uzyskana podczas tego procesu sól Vichy, używana jest w nadkwasocie, kamicy moczowej i żółciowej oraz w nieżytach przewodu pokarmowego.

Od 2014 r. źródła Vichy znajdują się pod ochroną hydrologów z Auverwatch, organizacji we francuskiej Owernii monitorującej wpływ zmian społeczno-środowiskowo-klimatycznych na jakość wody. Miejsce, z którego wypływają, czyli Park Regionalny Wulkanów Owernii (Parc naturel régional des Volcans d'Auvergn) – największy obszar wulkaniczny w Europie – jest od 2018 r. pod ochroną UNESCO.

Kiedy już napiliśmy się tej Celestynki i nabraliśmy jej w butelki, wybraliśmy się spacerkiem w kierunku nadrzecznych bulwarów. Tylko jedna długa ulica oddzielała Park Źródeł od 13-hektarowego Parku Napoleona III, utworzonego na jego rozkaz w miejscu dawnych mokradeł, towarzyszących mikrodopływom rzeki Allier. Nasadzono tu kilkaset drzew z różnych części świata, są stawy z fontannami, rabaty, ławeczki. Do parku przylega uliczka z ciekawymi domkami. Są mniejsze od tych, które widzieliśmy wcześniej, drewniane, kolorowe, z piękną snycerką. Mówią o nich letnie domki Napoleona, ale tak naprawdę zbudowano je dla cesarskich oficerów.

Podczas wędrówki przekonaliśmy się też, że jednak nie zatarto wszystkich śladów po wspominanych wcześniej niechlubnych czasach. Całkiem przypadkowo natknęliśmy się na kamień pamiątkowy z długą inskrypcją. Informowała ona, iż budynek widoczny za pomnikowym głazem to dawna siedziba rządu Vichy, który 26.08.1942 r. rozpoczął gigantyczną łapankę Żydów, szukających schronienia w tzw. wolnej strefie. 10 tysięcy osób trafiło wówczas do obozu zagłady Auschwitz.

Dzisiejsze Vichy jest eleganckie, zadbane. Szyku dodają mu domy i kamienice przypominające pałace. Stylów architektonicznych też dostatek: art nouveau, art déco, neogotycki, neomauretański, neorenesansowy i bóg wie jaki jeszcze. Miasto naprawdę robi wrażenie, ale na kurację balneologiczną w tym miejscu raczej się nie zdecydujemy. Ceny za pięciodniowy pobyt w dwuosobowym pokoju, w hotelu połączonym z centrum termalnym, zaczynają się od 900 euro za osobę. Cierpliwie poczekamy na swoją kolejkę w rodzimym sanatorium. Mamy już numerki 1068 i 1069. Na styczeń powinniśmy się załapać.

Maria Gonta
foto Gontowiec PodróżnyKliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
, zdjęcie 1/18

, zdjęcie 2/18

, zdjęcie 3/18

, zdjęcie 4/18

, zdjęcie 5/18

, zdjęcie 6/18

, zdjęcie 7/18

, zdjęcie 8/18

, zdjęcie 9/18

, zdjęcie 10/18

, zdjęcie 11/18

, zdjęcie 12/18

, zdjęcie 13/18

, zdjęcie 14/18

, zdjęcie 15/18

, zdjęcie 16/18

, zdjęcie 17/18

, zdjęcie 18/18


19 sierpnia 2023 07:53, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dla doradców zawodowych
Jesteś doradcą zawodowym albo realizujesz zadania z zakresu doradztwa zawodowego? Dołącz do nas, aby wspólnie tworzyć przestrzeń, w której doradztwo ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Kuś Paweł Zakład Elektromechaniczny

ul. Kosynierów Gdyńskich 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 40 04
branża: Elektryczne urządzenia - serwis <czytaj dalej>
"Atlantyda" Jacek Roszko

ul. Sikorskiego 8 /30, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 03 34
branża: Finansowanie, kredyty <czytaj dalej>
"Euforia" Salon Fryzjerski Emilia Szydełko

ul. Dunikowskiego 3, Gorzów Wlkp.
tel. 501 106 766
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - silje1.jpg
admin ego:
Historia, o której nie można zapomnieć
W mediach niesie się informacja o śmierci Tomasza Komendy. Wśród ... <czytaj dalej>
admin ego:
Królewska Przystań
Dziś zapraszam w bezleśne i skaliste okolice na północnym-zachodzie Szwecji. ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_5314:
Kompletnie nie zrozumiałeś przekazu. Nasze dzieci nie przybyły tu z Marsa. To my jesteśmy dla nich wzorem do naśladowania. <czytaj dalej>
Anonim_6553:
od kiedy do starsi mają okazywać szacunek młodszym a nie na odwrót?

czy dożyliśmy czasów gdzie babcia w autobusie ma ustepować dzie <czytaj dalej>
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej