
Dzisiejsze Oviedo to miasto liczące ponad 200 tys. mieszkańców. Założono je w 761 r. wokół benedyktyńskiego klasztoru San Vincente (św. Wincentego). Stolicą Asturii zostało za sprawą Alfonsa II Cnotliwego, panującego w latach 791-842. Katedra San Salvador (Świętego Zbawiciela) stoi w miejscu preromańskiej bazyliki, wchodzącej niegdyś w skład kompleksu związanego z pałacem królewskim. W 2021 r. obchodzono uroczyście 1200-lecie konsekracji pierwszego ołtarza.
Kościół, który widzimy dzisiaj, budowano przez prawie 400 lat (od XIII do XVII w.). Uważany jest za jeden z piękniejszych przykładów gotyku płomienistego, ale w jego wnętrzu znajdziecie elementy przedromańskie, romańskie, gotyckie, renesansowe oraz barokowe. Śmiało można powiedzieć, że składa się z trzech, początkowo odrębnych świątyń, połączonych katedralnym wnętrzem. Są to: kaplica Santa María del Rey Casto z przylegającym do niej panteonem królów Asturii, główna obecnie świątynia San Salvador z ogromnym złoconym ołtarzem, przedstawiającym sceny z życia Chrystusa oraz Cámara Santa (Święta Komnata), gdzie przechowywane są relikwie.
Święta Komnata jest wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO pozostałością pałacowej kaplicy, zbudowanej przez Alfonsa II w IX w. Od samego początku pełniła tę samą funkcję, co dziś, Miała chronić relikwie i skarbiec katedry. Ozdabiają ją rzeźbione kolumny (sześć par rzeźbionych posągów uważanych za arcydzieła sztuki romańskiej), a wnętrze kryje najcenniejsze skarby Asturii: Świętą Arkę z sudarium, czyli chustą, którą owinięta była po śmierci głowa Chrystusa, Krzyż Aniołów z IX w. (godło Oviedo), Krzyż Zwycięstwa (niesiony przez króla Pelayo w bitwie pod Covadongą w 722 r.), ciernie z korony Chrystusa, Księgę Testamentów (jedno z ważnych dzieł XII wieku) i Cristo de Nicodemus – relikwiarz złożony ze srebrnego krzyża łacińskiego i krzyża z kości słoniowej, w którym schowano mały fragment Świętego Krzyża. Zgodnie z legendą relikwiarz ten miał należeć do faryzeusza Józefa z Arymatei, krewnego Chrystusa, który według Ewangelii św. Jana pomógł zabalsamować i pochować ciało Jezusa.
Święta Arka to drewniana, obita srebrem skrzynka, chroniąca jedną ze spektakularnych relikwii. Jest nią sudarium – zdjęta z głowy Chrystusa osobna chusta. Początkowo przechowywano ją w klasztorze św. Marka w Jerozolimie. Została stamtąd wywieziona do Asturii, by ochronić ją przed wpadnięciem w ręce niewiernych. Przeprowadzone współcześnie badania porównawcze całunu z Turynu i chusty z Oviedo potwierdziły, że oba płótna okrywały tę samą osobę, a znajdujące się na nich ślady krwi (grupa AB) są zgodne z biblijnym opisem męki i pogrzebu Jezusa. Chusta z Oviedo wystawiana jest na widok publiczny tylko trzy razy w roku.
Katedra w Oviedo jest punktem początkowym jednej z dróg św. Jakuba – Camino Primitivo. Primitivo znaczy pierwotny i faktycznie jest to najstarszy szlak pielgrzymkowy do Santiago de Compostela, zapoczątkowany przez samego króla Alfonso II Cnotliwego. To za jego rządów odkryto miejsce pochówku św. Jakuba i z jego woli zbudowano w Santiago kościół skrywający grób apostoła. Król jako pierwszy ruszył z pielgrzymką. Camino Primitivo ma 313 km długości. Jest jednym z najpiękniejszych, ale i najmniej uczęszczanych szlaków Camino de Santiago. Większość jego dróżek prowadzi przez góry, pola i pastwiska, dopiero pod koniec szlaku pojawia się więcej dróg asfaltowych. Z uwagi na dużą różnicę poziomów na trasie, osoby o słabszej kondycji mogą na tych odcinkach korzystać z transportu głównego plecaka pomiędzy schroniskami.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>