
Leżący na pograniczu Hiszpanii i Francji Kraj Basków jest regionem zapadającym w pamięć nie tylko z powodu wyjątkowości krajobrazu, ale głównie z uwagi na odrębność etniczną. Po hiszpańsku Kraj Basków to País Vasco (Comunidad Autónoma Vasca), po francusku Pays basque français (Pays basque nord), a po baskijsku – Euskal Herria lub po prostu Euskadi (część francuska określana jest jako Ipar Euskal Herria albo Ipparaldea). Sami Baskowie nazywają siebie Euskaldunami i mówią po euskarsku (baskijsku).
Jak skomplikowany jest to język, przekonaliśmy się sami, bo żadnego z baskijskich słów pojawiających się na znakach drogowych lub szyldach nie potrafiliśmy skojarzyć właściwie. Ale skoro dzień dobry to egun on, dobranoc brzmi jak nazwa afrykańskiego kraju (gabon), a zwykłe nie to ez (tak = bai), to chyba nie tylko nam zdarzają się tutaj językowe pomyłki. Język baskijski nie jest spokrewniony z żadnym indoeuropejskim, a na dodatek występuje w nim kilka dialektów. Próba odgadnięcia znaczenia poszczególnych słów może być niezłą zabawą.
Kilka lat temu odwiedziliśmy przelotem francuską część Baskonii, w tym roku spędziliśmy zdecydowanie więcej czasu w dużo większej części hiszpańskiej, ale ciągle czujemy niedosyt. Turystów jest tu zdecydowanie mniej niż w Katalonii albo Andaluzji, a ciekawych miejsc do zobaczenia mnóstwo. Nie byliśmy jeszcze w obecnej oficjalnej stolicy regionu (Vitoria), odwiedziliśmy za to Gernikę – pierwszą i najstarszą stolicę Kraju Basków.
Guernica – po baskijsku Gernika. Dźwięk tego słowa zawsze wywoływał z mojej pamięci wstrząsający obraz Picassa, upamiętniający bombardowanie miasta w 1937 r. Po wizycie w tym miasteczku sporo się zmieniło. Oczy wyobraźni (oczywiście moje) widzą najpierw salę obrad baskijskiego parlamentu, a potem młody dąb. Młody, ale bardzo ważny, bo to nie jest zwykłe drzewo, tylko potomek Gernikako Arbola, Dębu z Gerniki, pod którym zbierała się starszyzna wyższych warstw Kraju Basków. Zarówno on jak i stojący obok Dom Zgromadzeń (Casa de Juntas) są najważniejszymi symbolami narodu baskijskiego. Nadal są miejscem spotkań przedstawicieli wszystkich terytoriów Kraju Basków, zjednoczonych ponad granicami politycznymi tą samą tradycją kulturową i etnograficzną.
Do dziś każdy lehendakari (szef baskijskiego rządu) składa pod Gernikako Arbola przysięgę: „Stojąc na baskijskiej ziemi, pod Drzewem z Gerniki, przed Wami, przedstawicielami społeczności baskijskiej, wspominając przodków, z szacunku dla prawa obiecuję wiernie wypełniać moją funkcję lehendakari”. Pierwszy zapis o tym zwyczaju pochodzi z XIV wieku. Przestrzegały do kolejne pokolenia hiszpańskich królów i baskijskich przywódców. Młody dąb, którego bujną koronę podziwialiśmy, jest już czwartym z kolei.
W klasycystycznym budynku Zgromadzenia Ogólnego, który najpierw wydał się nam kościołem i weszliśmy do niego tylko dlatego, że był otwarty, urządzono małe muzeum (wstęp wolny). Największe wrażenie zrobiły na nas Sala Zgromadzeń i Sala Witrażowa. Pierwszą ozdobiono portretami baskijskich przywódców oraz malowidłami przedstawiającymi historyczne spotkania pod dębem. Druga – zaprojektowana jako patio – od 1964 r. jest salą muzealną opowiadającą o historii Kraju Basków. Można tam zobaczyć m.in.: wydrążone srebrne karty do głosowania z XVII wieku; krzyż używany obecnie podczas zaprzysięgania lehendakari i gitarę należącą do autora baskijskiego hymnu „Gernikako Arbola” José María de Iparraguirre Balerdiego. Nakrywający salę ogromny witraż, przedstawiający drzewo (Gernikako Arbola) i najważniejsze zabytki różnych biskajskich miast, powstał w 1985 r.
Maria Gonta
foto Gontowiec Podróżny
Kliknij w wybrane zdjęcie aby powiększyć
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>