środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Wokół Santiago de Compostella
eGorzowska - 12587_SJSzDkWQaia68YgqIuH.jpg16 maja. Całkiem niechcący wyszedł nam wczoraj dzień tematyczny, związany z Camino de Santiago. Od portugalskiego Ponte de Lima widzieliśmy na naszej trasie coraz więcej pielgrzymów. Sami nigdy nie mieliśmy takiej potrzeby, ale szanujemy potrzeby innych i podziwiamy ich za wytrwałość. Skoro jednak noc spędziliśmy dosłownie kilkanaście kilometrów od Santiago de Compostela, zwyczajnie nie mogliśmy odpuścić okazji obejrzenia cudu architektonicznego, jakim jest tamtejsza katedra (i to nie tylko ona). To budowla wyjątkowa z każdej strony, a przebogaty ołtarz główny ochraniający miejsce pochówku św. Jakuba, dosłownie zatyka dech w piersiach. Poniżej, w krypcie wbudowanej w fundamenty kościoła z IX w., przechowywane są szczątki Santiago i jego dwóch uczniów, świętych Atanazego i Teodora. Zgodnie z legendą miejsce pochówku św. Jakuba odkrył jakiś wieśniak, podążający za deszczem gwiazd (campus stella).

Kolejnym miejscem związanym z Jakubem Większym Apostołem i Camino de Santiago jest Cabo Fisterra (lub Finisterre), jeden z najdalej na zachód wysuniętych przylądków Hiszpanii. Tym najdalszym i jednocześnie drugim po portugalskim Cabo da Roca jest Cabo Touriñán, ale to właśnie Finisterra – zgodnie ze swoją nazwą – uważana była za symboliczny koniec Ziemi. Celtowie mieli w tym miejscu oddawać cześć bogom słońca i światła, a wczesnośredniowieczni pielgrzymi docierali tu od grobu św. Jakuba, by spłukać z siebie pył drogi i narodzić się na nowo po oczyszczeniu w wodach Atlantyku oraz zakończyć pielgrzymkę spaleniem swych szat tam, gdzie kończył się znany im świat (finis terrae). Współcześnie także można tu spotkać całkiem spore grupki pielgrzymujących, którzy chcą zrobić sobie zdjęcie przy słupku oznakowanym jako zerowy kilometr Szlaku Jakubowego i zostawić obok kamiennego krzyża poniżej latarni morskiej jakąś część swojej garderoby (najczęściej buty).

Niektórzy kontynuują podróż do Muxii, położonej około 30 kilometrów dalej i tam również znajdziecie obelisk z muszlą i oznaczeniem 0,00 km. Na końcu tamtejszego przylądka, tuż obok latarni morskiej znajduje się jedno z najważniejszych galisyjskich sanktuariów maryjnych – Santuario de Nosa Señora da Virxe da Barca (Sanktuarium Dziewicy z Łodzi). Według legendy w tym miejscu miała się pojawić na kamiennej łodzi Matka Boża, aby dodać św. Jakubowi otuchy do nawracania niewiernych. Dwa z leżących na brzegu głazów, zgodnie z tradycją identyfikowane są kadłubem łodzi Matki Bożej (la Piedra de Abalar) i z żaglem (Os Cadrís). Kamienny żagiel jest tak ułożony, że nie przylega do podłoża całą krawędzią i co sprawniejsi pielgrzymi próbują się przecisnąć się przez ten otwór i to trzykrotnie. Ma to zapewnić im pomyślność.

Sanktuarium Dziewicy z Łodzi (na zdjęciu) zostało w 2013 r, zniszczone przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna. Doszczętnie spłonął ołtarz główny i dach. Pozostały tylko ściany zewnętrzne, niektóre ławki i konfesjonały. Udało się też uratować boczne ołtarze.

Fisterra i Muxia leżą na Costa de Morte (Wybrzeżu Śmierci), którego zdradzieckie skały zatopiły już niejeden statek. Jedną z najgłośniejszych katastrof było zatonięcie zbiornikowca MT Prestige w 2002 r. z 77 tonami mazutu na pokładzie. Zbiornikowiec przełamał się i uwolnił do Atlantyku znaczną część ładunku, powodując zniszczenie ekologiczne 1300 km wybrzeża. Fakt ten upamiętnia pomnik w kształcie pękniętego niczym kadłub tankowca kamienia, stojący powyżej sanktuarium.
Wędrując pieszo z Santiago de Compostela na Wybrzeże Śmierci, po wylegitymowaniu się kolejnymi pieczątkami w paszporcie pielgrzyma, można uzyskać dyplomy o nazwach Fisterrana i Muxiana.

Podróżując przez hiszpańską Galicję (Galicia wymawiana bardziej jako Galisja i stąd galisyjski, nie galicyjski), widzieliśmy sporo spichlerzy podobnych do portugalskich espigueiros. Też stoją na wysokich nogach lub podmurówce i także mają otwory w ścianach, wyglądają jednak nieco inaczej i nazywają się horreo. Otworów jest w nich zazwyczaj więcej i są poziome (zależy to od wielkości i ułożenia bloków). Niektóre pięknie pomalowane na taki sam kolor, jak dom, przy którym stoją, przykryte czerwoną dachówką, z bardzo ładnymi drzwiami. Tutaj nawet przystanki autobusowe mają kształt spichlerzy z obowiązkowym krzyżem w zwieńczeniu dachu.

Jedynym wyłomem w tematycznym dniu był nietypowy kamienny most w Brandomil. Z tablic informacyjnych wyczytaliśmy (na ile radę dał tłumacz Google), że ze względu na obecność złota w rzece Xallas, przebiegała tędy rzymska droga Via Romana XX (Per Loca Marítima). W pobliżu mostu konstrukcji znajdują się ruiny celtyckiego castro, podobnego do zwiedzanego przez nas Citania de Britanica.


Nocleg wypadł nam znowu nad oceanem, tuż przy plaży w Arteixo. Dziś kierunek Wieża Herkulesa, najstarsza latarnia morska na świecie.

Tekst i foto Maria Gonta


16 maja 2023 05:20, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Technos" Biuro Projektowo-Usługowe Jarosław Nowicki

ul. Janockiego 1 d m. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 501 584 801
branża: Projektowe biura <czytaj dalej>
"Almaker" Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Michalak Paweł

ul. Andersa 8 e m. 18, Gorzów Wlkp.
tel. 600 382 390
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>
"Halmar" Sklep Spożywczy

ul. Hawelańska 4, Gorzów Wlkp.
tel. 604 940 507
branża: Owoce, warzywa - hurt <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0531.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej