
11 marca świętują hydraulicy, sołtysi i genealodzy. Światowy Dzień Hydrauliki ustanowiono w 2010 roku, a jego celem jest uświadomienie nam, jak wielkim przywilejem jest dostęp do czystej wody. Dzień Sołtysa ma zasięg krajowy, nie wiadomo kto i kiedy zapoczątkował obchody, ale to przecież nie jest najważniejsze. Ważni są sołtysi, którzy wcale lekko nie mają, bo to bardzo wymagająca funkcja. Takich gospodarzy wsi mamy w kraju około 40 tysięcy. Nie od dziś wiadomo, że: „Tyle sołtys może, ile wieś mu pomoże”, a z tą pomocą bywa różnie, dlatego sołtysom życzę dzisiaj, aby wszyscy wokół nich byli chętni do współpracy, a mieszkańcom wsi przypominam stary slogan: „Dobry sołtys, dobrem ogólnym”.
Najbardziej znanym sołtysem jest z pewnością ten z Wąchocka. Tam też stoi od 20 lat pomnik nawiązujący do krążących o nim i o miasteczku dowcipów, które stały się jedną z turystycznych marek Wąchocka, jedynego miejsca na świecie, gdzie oprócz sprawującego władzę burmistrza urzęduje także wybierany co cztery lata honorowy sołtys. Postać na pomniku posiada trzy ważne atrybuty władzy: teczkę, telefon komórkowy i… koło od wozu, ponieważ to właśnie ono ma decydujący wpływ na powoływanie konkretnej osoby na to stanowisko. Jak działa mechanizm wyborczy, można przeczytać na załączonym zdjęciu.
U stóp pomnika ma swój początek Aleja Humoru, rozciągająca się wzdłuż pobliskiej ścieżki spacerowej. Wędrując nią, warto spoglądać pod nogi, ponieważ wmurowano tam płyty z wąchockimi dowcipami. Oto kilka z nich:
- Dlaczego w Wąchocku konie chodzą w gumiakach? Żeby asfaltu nie porysowały.
- Dlaczego w szkole w Wąchocku zamurowano okna? Bo sołtys robił wieczorówkę.
- Dlaczego w nocy do Wąchocka nie można niczym dojechać? Bo sołtys zwija na noc asfalt.
- Dlaczego mieszkańcy Wąchocka trzymają żarówki w zębach? Żeby wyrażać się jasno.
- Dlaczego mieszkańcy Wąchocka chodzą w białych butach? Żeby nie zostawiać śladów na śniegu.
- Dlaczego w Wąchocku wiąże się krowom supły na ogonach? Żeby nie pouciekały między sztachetami.
- Dlaczego w Wąchocku ludzie chodzą w kaskach? Bo zerwała się lina od dzwonu i kościelny rzuca kamieniami.
Trzecie dzisiejsze święto – Dzień Genealogii – liczy sobie 10 lat. Utworzone zostało w 2013 roku dla uczczenia 200 rocznicy kościoła metodystów w Limerick. Wtedy też po raz pierwszy trafiły do Internetu zdigitalizowane księgi parafialne prowadzone przez Christ Church Limerick w Irlandii. Zbierane od 1813 roku dane dotyczyły chrztów, małżeństw i pogrzebów tysięcy osób, stanowiąc doskonałe źródło informacji o codziennym życiu, migracjach, epidemiach, wojnach. Każdy rozpoczynający zabawę w poszukiwanie własnych korzeni, prędzej czy później natknie się w sieci na te mikrofilmy.
Pora na dzisiejsze mądrości ludowe, a te kierowane są przede wszystkim do rolników: „Benedykt groch w polu sieje, Wojciech (23.04) do owsa się śmieje, Stanisław (8.05) len ma w pamięci, a Filip (1.05) do tatarki nęci”. Kolejne przysłowie wprawdzie wprowadza nieco zamieszania, bowiem w miejsce majowego Stanisława wstawia kwietniowego Marka: „Benedykt w pole z grochem, Wojciech z owsem jedzie, Marek (25.04) ze lnem, a Filip tatarkę wywiedzie”, jednak pozycja siewcy grochu dla dzisiejszego Benedykta pozostaje niezmienna. No i niech nikt się nie wykręca brzydką pogodą ani nasiąkniętymi wodą polami. Porzekadło wie lepiej: „W marcu, choć słota, rzucaj zboże do błota”.
Tekst i foto Maria Gonta
Autobusem nad Nierzym
Miejski Zakład Komunikacji informuje, że od soboty, 3 czerwca zostanie uruchomiona sezonowa linia autobusowa nr 201, która umożliwi dojazd mieszkańcom ...
<czytaj dalej>300 tys. zł dla AWF
300 tys. złotych dla gorzowskiego AWF-u. To wsparcie na dietetykę i fizjoterapię.
– To kierunki przyszłości, dlatego konsekwentnie je wspieramy – ...
<czytaj dalej>Ruszyła rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski
Pierwsze kilometry za nami. Gorzowscy rowerzyści, punktualnie o północy wyruszyli ze Starego Rynku, by kręcić pierwsze kilometry dla Gorzowa. Nasze ...
<czytaj dalej>Nabór na ławników sądowych
Rada Miasta Gorzowa Wielkopolskiego przystąpiła do wyboru ławników do sądów okręgowego i rejonowego na kadencję 2023 - 2027. W sumie ...
<czytaj dalej>