czwartek 29 lutego 2024     Lutosław, Roman, Teofil
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Mężczyźni mówią do rozumu, niewiasty do serca
eGorzowska - 12386_shiCloEKfLu3iYMmGc05.jpg10 marca. Dzisiejszy dzień obfituje w przysłowia pogodowe. Większość z nich to prognozy długoterminowe, ale te na szczęście rzadko się sprawdzają. Warto mieć to na uwadze czytając:
- „Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego”,
- „Czterdziestu Męczenników jakich, czterdzieści dni takich”,
- „Męczennicy, jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą, a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie”.

Dziś kraj podzielony pogodowo. U nas szaro, buro i ponuro, blisko zera. Dudniący od kilku godzin deszcz, rozpuszcza reszki śniegu. Południe kraju cieplejsze o jakieś 15 stopni. I jak tu jedną miarą (czyli porzekadłem) objąć całą Polskę?

Gdy bywało dżdżysto, nasi przodkowie mawiali: „Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, gdy się Jerzy roześmieje, to za kilka dni znów leje”. Cyprian to jeden z dzisiejszych patronów, natomiast nie udało mi się ustalić, o którego ze świętych Janów i Jerzych w tym przysłowiu chodziło, bo jest ich całkiem spora gromadka. Najbliższym jest św. Jan Klimak, zwany też Janem Scholastykiem, autor „Drabiny do raju”. Jego wspomnienie przypada 30 marca, a św. Jerzego wspominamy 23 kwietnia. Tak odległe w czasie prognozy nie mają szans być wiarygodne, więc nie ma się czym martwić.

Wśród świąt przypisanych dzisiejszej dacie mamy ogłoszony przez ONZ w 2021 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet Sędziów, powołany do życia w 2015 r. Międzynarodowy Dzień Peruki, muzyczny Międzynarodowy Dzień Dud (obchodzony od 2012 r.) i Dzień Mario, wymyślony przez fanów gry komputerowej.

Dzień Peruki to nie tylko okazja, by wyciągnąć z szafy różowe loki lub zielone afro, ale przede wszystkim dzień, w którym warto przypominać, że akcja „Daj Włos!” zorganizowana przez fundację Rock’n’roll ciągle trwa. Dzień Dud dba o to, by nie wygasła tradycja grania na pradawnym instrumencie dętym i warto tutaj dodać, że chociaż dudy kojarzą się głównie ze Szkocją czy Irlandią, to i w naszym kraju są popularne w ludowych kapelach. Ich nazwa zależy od regionu. W Wielkopolsce jest to kozioł lub sierszeńka (siesieńka), na Kujawach koza, a w Beskidzie Śląskim gajda. W powszechnym użyciu jest również błędna nazwa „kobza”, dotycząca innego instrumentu, tym razem strunowego.

Największą polską kolekcję dud obejrzeć można w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych, a chcąc posłuchać dudziarskich kapel, warto wybrać się na któryś z zadziwiająco licznych turniejów, konkursów czy spotkań dudziarskich. W Regionie Kozła na lubusko-wielkopolskim pograniczu można też obejrzeć płaskorzeźbę przedstawiającą koźlarza. Wyeksponowana jest na Skwerze Muzyków Ludowych w Babimoście.
Od pewnego czasu (choć trudno ustalić dokładnie od kiedy) 10 marca obchodzimy w naszym kraju Dzień Mężczyzny. Chyba nieprzypadkowo wypada on dokładnie w Czterdziestu Męczenników i… urodziny Chucka Norrisa? Wbrew przysłowiowej kreatywności kobiet, silniejsza płeć urządziła się sprytniej, bowiem we wrześniu młodsi panowie świętują dodatkowo Dzień Chłopaka, a na listopadowych kartach kalendarza figuruje Międzynarodowy Dzień Mężczyzny, obchodzony w ponad 80 państwach świata.

O ile o kobietach przysłów jest mnóstwo, to te z mężczyznami w roli głównej znaleźć trudniej. Wśród Adalbergowych staroci wyszperałam raptem kilka:
- „Choć mężczyzna jak żaba, toć zawsze nie baba”,
- „Mężczyzna, aby był trochę ładniejszy od diabła, to już dosyć ładny”,
- „Mężczyźnie i psu dowierzać za bardzo nie można”,
- „Mężczyźni mówią do rozumu, niewiasty do serca”.

Chińczycy twierdzą: „Mężczyzna uważa, że wie, ale kobieta wie lepiej”, Gruzini: „Mężczyzna lubi cudze żony, ale woli własnych synów”, ludy zamieszkujące Laponię (Saamowie): „Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień”, a nasze rodzime porzekadło twierdzi, iż „Chłop robotny i żona pyskata zdobędą pół świata”. Poza tym skoro Dzień Facetów, to i w kalendarzach kulinarnych mamy brzmiący po męsku Dzień Sosu Farmerskiego (Ranczerskiego). Nie znacie go? To bardzo prosty i pyszny dip do świeżych i grillowanych warzyw, kanapek, wrapów, burrito, nachosów itp., robiony z maślanki, śmietany i majonezu z dodatkiem czosnku, szczypiorku, cebulki, natki pietruszki i musztardy lub utartych na proszek ziaren gorczycy.

No i na zakończenie świątecznej wyliczanki, Dzień Całowania w Czoło. Mówi się, że każdy mężczyzna nosi na sobie pożyczoną zbroję i to dziesięć rozmiarów za dużą, a pod spodem jest nagi, bezbronny i ma nadzieję, że nikt tego nie zauważy. Skoro nasi panowie to takie kruche istoty, bądźmy dzisiaj dla nich delikatne. I nie zapominajmy o całusie w czoło.

Dzisiejsza fotografia to propozycja dla tych panów, którym udało się upolować niedźwiedzia (patrz wyżej przysłowie Saamów), a przedstawioną na niej kryjówkę przed żonami można znaleźć w Jemiołowie (woj. lubuskie, pow. świebodziński). Powodów do odwiedzenia tej wsi jest zresztą mnóstwo: kościółek z pruskiego muru, prywatny i ogólnodostępny skansen maszyn rolniczych i gospodarskich, galeria rzeźb rozstawionych w całej miejscowości, ponad stuletnia wieża wodociągowa. W Jemiołowie kończą się drogi, a za nimi już tylko wędrzyński poligon. Ponadto wioska ma trzynastowieczną historię i własny herb z jemiołuszką. To bardzo klimatyczne miejsce tuż za rogatkami Łagowa.


Tekst i foto Maria Gonta


10 marca 2023 07:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Uniqa" Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Przedstawicielstwo

ul. Warszawska 93, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 07 60
branża: Ubezpieczeniowe firmy <czytaj dalej>
Dora S.C. Dorota Kalinowska-Mikołajczuk Maciej Kuba

ul. NadbrzeżnaGorzów Wlkp.,
tel. 608 084 637
branża: Restauracje <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
Barwne Smögen
Taki dzień jak dziś, zdarza się raz na cztery lata, ... <czytaj dalej>
admin ego:
E-papierosy – plaga w polskich szkołach
E-papierosy są już najpopularniejszą używką nikotynową wśród młodzieży w wieku ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_8262:
Słowo " Wielkopolski" kojarzy się z terenami gdzie szanuje się pracę, chce się bogacić, postępować wg pewnych zasad i bycia zdyscyp <czytaj dalej>
Andrzej Trzaskowski:
Urodziłem się w Gorzowie Wielkopolskim i w Wielkopolskim chciałbym umrzeć. Tak do wczoraj myślałem. Ale skoro mogłem zmienić nazwisko, to i na <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej