piątek 24 maja 2024     Joanna, Zuzanna, Milena
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Mężczyźni mówią do rozumu, niewiasty do serca
eGorzowska - 12386_shiCloEKfLu3iYMmGc05.jpg10 marca. Dzisiejszy dzień obfituje w przysłowia pogodowe. Większość z nich to prognozy długoterminowe, ale te na szczęście rzadko się sprawdzają. Warto mieć to na uwadze czytając:
- „Gdy mróz w marcu dnia dziesiątego, jeszcze czterdzieści dni mrozu takiego”,
- „Czterdziestu Męczenników jakich, czterdzieści dni takich”,
- „Męczennicy, jeśli psocą, będzie dżdżysto Wielką Nocą, a gdy kropla dżdżu nie spadnie, przez sześć niedziel będzie ładnie”.

Dziś kraj podzielony pogodowo. U nas szaro, buro i ponuro, blisko zera. Dudniący od kilku godzin deszcz, rozpuszcza reszki śniegu. Południe kraju cieplejsze o jakieś 15 stopni. I jak tu jedną miarą (czyli porzekadłem) objąć całą Polskę?

Gdy bywało dżdżysto, nasi przodkowie mawiali: „Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, gdy się Jerzy roześmieje, to za kilka dni znów leje”. Cyprian to jeden z dzisiejszych patronów, natomiast nie udało mi się ustalić, o którego ze świętych Janów i Jerzych w tym przysłowiu chodziło, bo jest ich całkiem spora gromadka. Najbliższym jest św. Jan Klimak, zwany też Janem Scholastykiem, autor „Drabiny do raju”. Jego wspomnienie przypada 30 marca, a św. Jerzego wspominamy 23 kwietnia. Tak odległe w czasie prognozy nie mają szans być wiarygodne, więc nie ma się czym martwić.

Wśród świąt przypisanych dzisiejszej dacie mamy ogłoszony przez ONZ w 2021 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet Sędziów, powołany do życia w 2015 r. Międzynarodowy Dzień Peruki, muzyczny Międzynarodowy Dzień Dud (obchodzony od 2012 r.) i Dzień Mario, wymyślony przez fanów gry komputerowej.

Dzień Peruki to nie tylko okazja, by wyciągnąć z szafy różowe loki lub zielone afro, ale przede wszystkim dzień, w którym warto przypominać, że akcja „Daj Włos!” zorganizowana przez fundację Rock’n’roll ciągle trwa. Dzień Dud dba o to, by nie wygasła tradycja grania na pradawnym instrumencie dętym i warto tutaj dodać, że chociaż dudy kojarzą się głównie ze Szkocją czy Irlandią, to i w naszym kraju są popularne w ludowych kapelach. Ich nazwa zależy od regionu. W Wielkopolsce jest to kozioł lub sierszeńka (siesieńka), na Kujawach koza, a w Beskidzie Śląskim gajda. W powszechnym użyciu jest również błędna nazwa „kobza”, dotycząca innego instrumentu, tym razem strunowego.

Największą polską kolekcję dud obejrzeć można w poznańskim Muzeum Instrumentów Muzycznych, a chcąc posłuchać dudziarskich kapel, warto wybrać się na któryś z zadziwiająco licznych turniejów, konkursów czy spotkań dudziarskich. W Regionie Kozła na lubusko-wielkopolskim pograniczu można też obejrzeć płaskorzeźbę przedstawiającą koźlarza. Wyeksponowana jest na Skwerze Muzyków Ludowych w Babimoście.
Od pewnego czasu (choć trudno ustalić dokładnie od kiedy) 10 marca obchodzimy w naszym kraju Dzień Mężczyzny. Chyba nieprzypadkowo wypada on dokładnie w Czterdziestu Męczenników i… urodziny Chucka Norrisa? Wbrew przysłowiowej kreatywności kobiet, silniejsza płeć urządziła się sprytniej, bowiem we wrześniu młodsi panowie świętują dodatkowo Dzień Chłopaka, a na listopadowych kartach kalendarza figuruje Międzynarodowy Dzień Mężczyzny, obchodzony w ponad 80 państwach świata.

O ile o kobietach przysłów jest mnóstwo, to te z mężczyznami w roli głównej znaleźć trudniej. Wśród Adalbergowych staroci wyszperałam raptem kilka:
- „Choć mężczyzna jak żaba, toć zawsze nie baba”,
- „Mężczyzna, aby był trochę ładniejszy od diabła, to już dosyć ładny”,
- „Mężczyźnie i psu dowierzać za bardzo nie można”,
- „Mężczyźni mówią do rozumu, niewiasty do serca”.

Chińczycy twierdzą: „Mężczyzna uważa, że wie, ale kobieta wie lepiej”, Gruzini: „Mężczyzna lubi cudze żony, ale woli własnych synów”, ludy zamieszkujące Laponię (Saamowie): „Mężczyzna, który zabił niedźwiedzia, w nagrodę może nie mieszkać ze swoją żoną przez cały tydzień”, a nasze rodzime porzekadło twierdzi, iż „Chłop robotny i żona pyskata zdobędą pół świata”. Poza tym skoro Dzień Facetów, to i w kalendarzach kulinarnych mamy brzmiący po męsku Dzień Sosu Farmerskiego (Ranczerskiego). Nie znacie go? To bardzo prosty i pyszny dip do świeżych i grillowanych warzyw, kanapek, wrapów, burrito, nachosów itp., robiony z maślanki, śmietany i majonezu z dodatkiem czosnku, szczypiorku, cebulki, natki pietruszki i musztardy lub utartych na proszek ziaren gorczycy.

No i na zakończenie świątecznej wyliczanki, Dzień Całowania w Czoło. Mówi się, że każdy mężczyzna nosi na sobie pożyczoną zbroję i to dziesięć rozmiarów za dużą, a pod spodem jest nagi, bezbronny i ma nadzieję, że nikt tego nie zauważy. Skoro nasi panowie to takie kruche istoty, bądźmy dzisiaj dla nich delikatne. I nie zapominajmy o całusie w czoło.

Dzisiejsza fotografia to propozycja dla tych panów, którym udało się upolować niedźwiedzia (patrz wyżej przysłowie Saamów), a przedstawioną na niej kryjówkę przed żonami można znaleźć w Jemiołowie (woj. lubuskie, pow. świebodziński). Powodów do odwiedzenia tej wsi jest zresztą mnóstwo: kościółek z pruskiego muru, prywatny i ogólnodostępny skansen maszyn rolniczych i gospodarskich, galeria rzeźb rozstawionych w całej miejscowości, ponad stuletnia wieża wodociągowa. W Jemiołowie kończą się drogi, a za nimi już tylko wędrzyński poligon. Ponadto wioska ma trzynastowieczną historię i własny herb z jemiołuszką. To bardzo klimatyczne miejsce tuż za rogatkami Łagowa.


Tekst i foto Maria Gonta


10 marca 2023 07:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Składy komisji Sejmiku Województwa Lubuskiego
Radni województwa w trakcie sesji w dniu 20 maja 2024 r. wybrali przedstawicieli komisji w Sejmiku Województwa Lubuskiego VII kadencji. Wybrano ... <czytaj dalej>
Przebudowa Spichrzowej
Ostatnie przygotowania do rozpoczęcia przebudowy ulicy Spichrzowej. Konsorcjum firm TORMEL i WUPRINŻ, przebuduje ostatni, półkilometrowy odcinek ulicy Spichrzowej. Pierwsze prace ruszą ... <czytaj dalej>
UMCS z Jazz Clubem Pod Filarami
80 lat UMCS w Lublinie z Jazz Clubem „Pod Filarami”. W dniach 14 -17 maja 2024 roku w Akademickim Centrum Kultury ... <czytaj dalej>
Remont schodów
Nowe schody na Piaskach, obok lecznicza zieleń. Rusza remont schodów przy ul. Bohaterów Westerplatte, zejście do ul. Sczanieckiej. Skarpa przy schodach ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa "Chmielna 1"

ul. ---------------, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
"Sylwetka" Zakład Krawiecki Jerzy Klimiński

ul. Bolesława Chrobrego 33 Ip., Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 84 57
branża: Krawieckie usługi <czytaj dalej>
Piotrowska Czesława Usługi Biurowe

ul. Staszica 11 c m. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 661 964 806
branża: Tłumacze <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« maj 2024 »
P W Ś C P S N
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_admin.jpg
admin ego:
Piękna inicjatywa w brzydkim mieście
Znany gorzowski lekarz Ireneusz Czerniec zaprosił w niedzielę kandydatów do Rady Miasta, dziennikarzy oraz mieszkańców na spacer ulicami śródmieścia. „Porozmawiajmy i zobaczmy, cóż dobrego możemy zrobić dla naszego miasta, w celu ... <czytaj dalej>
Bez korzeni nie zakwitniesz
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2237.jpg
admin ego:
Przed kolejną podróżą
Przygotowania do kolejnej wyprawy idą pełną parą. Bodek dokonuje już ... <czytaj dalej>
admin ego:
Prawie trzy czwarte pacjentów dobrze ocenia szpitale
Prawie trzy czwarte pacjentów szpitali dobrze ocenia ich funkcjonowanie. Prawie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Bez makijażu?
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Makijażu, poświęcony promowaniu naturalnego ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Alkoholowa mapa Polski
Ponad 95 tys. pijanych kierowców zatrzymała policja w 2023 roku. ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Marek z Rybakowa:
Kristinki z Jeninka nie widać ! <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Aha! Mój brat w ramach treningu przed nurkowaniem w Blue Hol w Egipcie "zszedł" na dno Hańczy. Potem, w Egipcie na 150...
Z.M.P. <czytaj dalej>
Anonim_7573:
Nie ma to jak piaskownica ):-) !!!! <czytaj dalej>
Anonim_9923:
Brawo. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Głupoty, psychologiem może być każdy. Wystarczy, że przeczytasz dwie książki i leczysz bioprądami. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej