
6 marca. Za oknem brak porannej przejrzystości. Horyzont rozpłynął się w drobniutkim śnieżnym opadzie. Dzięki szczelnej pokrywie chmur słupek termometru nie oddalił się zbytnio od zerowej kreski (-2°C), ale jest wietrznie, nieprzyjemnie, dokładnie tak, jak pisałam rok temu: „Synoptycy twierdzą, że nocne ochłodzenie potrwa jeszcze jakiś czas, a temperatura może wtedy spadać nawet do -10°C”. No cóż, „Czasem i w marcu zetnie wodę w garncu”.
Wczoraj też dłonie marzły pod wpływem lodowatych podmuchów, jednak pojawiające się od czasu do czasu słońce, malowało krajobrazy iście bajkowo. Na fotografii zakole Noteci pomiędzy Santokiem a Starym Polichnem. Wystarczy przejść kilkadziesiąt metrów w lewo i oczom ukaże się zakole Warty. Na statycznym zdjęciu nie widać, że życie toczy się tu bardzo intensywnie. W oddali przed chwilą przebiegało spore stado saren. Poza kadrem czujnie wpatrują się we mnie białe czaple. Naliczyłam ich co najmniej kilkanaście i tyleż samo siwych, mniej rzucających się oczy. Żurawie jeszcze nie połączyły się w pary, pasą się na podmokłych łąkach całymi grupami. Hałasują lecące w stronę Parku Narodowego Ujście Warty klucze gęsi, od czasu do czasu słychać też charakterystyczny szum łabędzich skrzydeł.
Dziś na słoneczne promienie nie ma co liczyć, żaden też z dzisiejszych świętych patronów nie zapisał się w przysłowiach. Wśród świąt z gatunku edukacyjnych mamy dziś Światowy Dzień Obrzęku Limfatycznego. Według obliczeń WHO na to schorzenie cierpi już ponad 250 milionów osób na świecie, więc informacji o sposobach leczenia, rehabilitacji i zapobiegania nigdy za wiele. Swoje święto mają też terapeuci mowy (Europejski Dzień Logopedy).
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych obchodzimy w rocznicę śmierci urodzonego w Działoszycach Mosze Bejskiego, inicjatora Ogrodów Sprawiedliwych w Jerozolimie i współtwórcy definicji „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, a w pierwszy poniedziałek marca miłośnicy odbijania piłeczki specjalną rakietą, celebrują rocznicę powstania Międzynarodowej Federacji Tenisa (Światowy Dzień Tenisa).
Kulinarne święta to Dzień Mrożonej Żywności, Dzień Sernika z Białą Czekoladą i ore, ore, oreo – Dzień Oreo, ciasteczek, które w ubiegłym roku świętowały stulecie narodzin. Słodkiego dnia.
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>