sobota 2 marca 2024     Halszka, Helena, Radosław
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Pluskwiak, pistacje, dinozaury, dżinsy i Karin Stanek
eGorzowska - 12354_UMqpVkHAsTPyp2Cr0c8.jpg26 lutego. Niezależnie od pobielonego dziś aż po horyzont widoku za oknem, zera stopni na termometrze i wczorajszej paskudnej, mokrej i wietrznej pogody – zima nas nie przestraszy. Kończy się kolejny dość ciepły luty.
Z porzekadeł wynika, że nasi antenaci przyzwyczajeni byli raczej do jego wersji z podkutymi butami („Idzie luty, podkuj byty”), więc większość przysłów dotyczących tego miesiąca, mówi o trzaskających mrozach. Jedno z niewielu ułożonych na inne warunki pogodowe, radzi gospodarzom: „Skoro po Macieju drzewa się ogrzeją, leć do sadu, oczyść je z owadów”. Obserwacje w terenie potwierdzają słuszność tego zalecenia.


Fotografia przedstawia lipę, jedną z wielu zaatakowanych przez pluskwiaka śródziemnomorskiego (Oxycarenus lavaterae). Moją uwagę ściągnęła z daleka srebrząca się kora drzew, ale kompletnie nie spodziewałam się takiego obrazka. W Internecie można wyszperać, że owady te przywędrowały do nas z cieplejszych regionów już kilka lat temu i – pewnie w związku z ociepleniem klimatu – coraz bardziej się rozprzestrzeniają. W takich liczących setki, a nawet tysiące osobników skupiskach, są w stanie przetrwać temperatury sięgające -10°C. Stwierdzono, że najlepiej usuwać je przy pomocy specjalnych zasysających odkurzaczy. Raczej nie powodują alergii, ale kiedy taka chmara wleci do mieszkania lub w cieplejszy dzień obsiądzie np. huśtawkę na placu zabaw, potrafi być dokuczliwa.

W kalendarzach figuruje dziś Światowy Dzień Pistacji. Pałaszując pyszne zielone orzeszki, mało kto myśli o nich w kategorii najstarszych roślin uprawianych przez człowieka, tymczasem znaleziska archeologiczne potwierdzają istnienie pistacjowych sadów już przed siedmioma tysiącami lat. Ich uprawa nie jest opłacalnym zajęciem. Drzewka rosną wolno, wymagają częstego przycinania, owocować zaczynają dopiero po siedmiu latach i na dodatek nie robią tego corocznie. Trzeba też zadbać, by na osiem „orzeszkujących” drzew żeńskich przypadał chociaż jeden osobnik męski. W dodatku na jakie takie plony trzeba czekać prawie ćwierć wieku, a światowym potentatem pistacjowym jest Iran. To stwarza dodatkowe problemy z importem i powoduje, że orzeszki pistacjowe do tanich nie należą.

Ponieważ obchodzimy też Dzień Opowiadania Bajek, wypada wspomnieć legendę o zakochanych, którzy spotykali się w księżycowe noce przy pistacjowych drzewkach, żeby usłyszeć dźwięk pękających orzeszków. Miało to im zapewnić szczęście w miłości. W naturze taki dźwięk oznacza, że owoce dojrzały już do zbioru. Ze względu na swój „uśmiechnięty” wygląd, w Chinach uważane są za owoce szczęścia.

Świętujemy także Dzień Dinozaura, a ja już się cieszę na kolejną możliwość zobaczenia ich śladów. W trakcie wędrówki po Ponidziu odwiedziliśmy m.in. rezerwat „Gagaty Sołtykowskie” (polecamy!), w którym zachowały się odciśnięte w podłożu autentyczne tropy rodzinki zauropodów i tropiących ją drapieżnych dilofozaurów. Niedługo wybieramy się do Portugali, gdzie takich podpisów „Halo to ja, dinozaur! Byłem tu!” jest więcej, a w sierpniu ubiegłego roku odkopano tam w prywatnym ogródku (w centralnej części kraju) szkielet brachiozaura, być może największy, jaki kiedykolwiek został odkryty w Europie.

Dzień Leviego Straussa obchodzony w rocznicę jego urodzin (26.02.1829) jest najzwyczajniejszą w świecie pochwałą dżinsowej odzieży. Najpierw, zanim zawojowała świat, był produkowany od XVI w. materiał nazwany „jeansem” od włoskiej Genui („blue de Gênes” = „błękit Genui”), z którego szyto ubrania dla angielskich marynarzy. Potem była amerykańska gorączka złota i jego poszukiwacze, potrzebujący odzieży odpornej na przetarcie i rozerwanie oraz spółka niemieckiego biznesmena Oskara Leviego Straussa z krawcem Jacobem Davisem, którzy w 1853 r. założyli w San Francisco przedsiębiorstwo tekstylne i wyprodukowali w nim pierwsze, wzmocnione dodatkowymi szwami i miedzianymi nitami ogrodniczki z jeansu. 20 lat później stworzyli pierwszy kombinezon roboczy. Dziś nie ma już chyba nikogo, kto nie posiadałby w swojej garderobie chociaż jednej sztuki dżinsowej odzieży.

Pamiętajmy też, że oprócz spolszczenia „dżins” istnieją równoważne jeansowi określenia denim i teksas. Nazwa „denim” pochodzi od francuskiego Nîmes, gdzie funkcjonowała duża fabryka, wytwarzająca płótno żeglarskie i namiotowe („de Nimes" = „z Nimes"), a polska odmiana „teksas” bezpośrednio odwoływała się do teksańskich kowbojów, noszących jeansowe spodnie z frędzlami i była peerelowską odpowiedzią na nasze marzenia o dżinsach. Pod koniec lat sześćdziesiątych Karin Stanek śpiewała”:
„Tato, kup mi dżinsy-spodnie,
Tato, będzie mi wygodnie,
Tato, wszyscy mają dżinsy,
Kup je mi!.
(…) Nie do prasowania,
Nie do cerowania,
Fajne, nawet z łatą,
Wierz mi, tato!
(…) W dżinsach świat przebiegnę cały,
Będą ze mnę dorastały,
Kiedyś ślicznie je wyczyszczę
Na swój ślub!”

…a na zakończenie przypominam, że 26 lutego obchodzimy również Światowy Dzień Pozdrawiania Blondynek. Pozdrawiająco macham najpiękniej jak potrafię i nie omieszkam dodać, że mam na sobie dżinsy, wprawdzie nie Levi Straussy, ale też nie teksasy.

Tekst i foto Maria Gonta


26 lutego 2023 07:47, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Uwaga taksówkarze
Komunikat dotyczący ważności licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym, pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie ... <czytaj dalej>
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Telekomunikacja Polska S.A. Telepunkt

ul. Sikorskiego 123, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 77 65
branża: Telekomunikacja - systemy, usługi <czytaj dalej>
"Mdesign" Marcin Głażewski

ul. Wróblewskiego 56 c l. 4, Gorzów Wlkp.
tel. 602 868 605
branża: Reklama - agencje, doradcy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« marzec 2024 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Kto zdobędzie mural dla szkoły
Murale Pamięci „Dumni z Powstańców” to ogólnopolski konkurs dla szkół <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0434.jpg
admin ego:
Taka wiosna
Wybraliśmy się wczoraj na rekonesans w nasze najbliższe lasy. Nie ... <czytaj dalej>
admin ego:
Edukacja alternatywna
Wczoraj Przemek Staroń wręczył ministrze Barbarze Nowackiej „Nie jesteś skazanx ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Filiżanka kawy lub dwie
Czy wiesz, że filiżanka kawy może zdziałać więcej niż tylko ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Wystarczą dane
Oszuści nie muszą wcale kraść portfela. Wystarczy, że zdobędą Twoje ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_3739:
W PRL były sprawne połączenia wszystko było połączone i torami i pksami. To są zaniedbania jakies <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Ale po co do Szczecina jak i myśli orzą bardzo sprawnie i szybko kursuje PKS.

Jak tam dojeżdżałem na egzaminy to w 50 minut byłem ju <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Dla Gorzowian ważniejsza jest elektryfikacja linii Krzyż - Kostrzyn i reaktywacja linii do Szczecina przez Myślibórz .Do Zielonej nie ma po co ... <czytaj dalej>
Anonim_3739:
Czy jest takie zapotrzebowanie pasażerów?
Czy tylko fani komunikacji kolejowej lobbują że by im sie takie coś marzyło?

Mieszkam <czytaj dalej>
Anonim_1513:
Nooo, rewelka!
Z.M.P. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej