
22 lutego. W niemal każdym starym przysłowiu znaleźć można echa niegdysiejszych zim:
- „Gdy mróz w lutym dwudziestym drugim, dzień straszy nas mrozem długim”,
- „W Katedrę Piotra ostry czas, dni 40 trwa on wraz”,
- „Zimno w Piotra Stolicę, czterdzieści dni takich naliczę”.
Tylko jedno mówi coś wręcz odwrotnego: „Piotr, gdy na katedrę zasiędzie, mrozów już nie będzie”.
I tego się trzymajmy, bo krajobraz za oknem wiośnieje z każdym dniem.
Wszystkie przytoczone porzekadła dotyczą obchodzonego od IV w. przez Kościół rzymskokatolicki Święta Katedry św. Piotra Apostoła („Natale Petri de cathedra”). Katedra to inaczej tron (krzesło) biskupa w kościele macierzystym diecezji i ta konkretna znajduje się Rzymie. Z okazji święta można uzyskać odpust zupełny bez potrzeby wyjazdu do Piotrowej Stolicy. Wystarczy w jakimkolwiek kościele katedralnym odmówić „Ojcze nasz” i „Credo” (Wierzę w Boga).
Ostatnimi czasy luty złagodniał i nie straszy już wielkimi mrozami, ale do spokojnych miesięcy nie należy. Wietrzysko potrafi dać się we znaki, a dynamiczną pogodę najlepiej po prostu przeczekać i w tym pomaga zazwyczaj kalendarz kulinarny. Dziś na jego kartach Dzień Gotowanego Batata i Światowy Dzień Margarity. Słodkie ziemniaki można już u nas kupić w większości marketów spożywczych, jednak o wiele częściej spotkacie je na balkonach i w ogródkach, bowiem w naszym klimacie są sezonową rośliną ozdobną. Nie wytwarzają bulw i rzadko kwitną, mają za to duże żółto-zielone lub czerwono-brązowe liście, a ich pędy osiągają 2-3 m długości. Właściwa nazwa batata to wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas). Bulwa smakuje trochę jak przemrożony ziemniak, dlatego zdecydowanie wolę ją upieczoną wraz z innymi warzywami niż gotowaną, ale może po prostu nie umiem jej odpowiednio przyrządzić?
Batat pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, występuje w aż 400 odmianach i należy do najzdrowszych warzyw. Mimo że słodki, ma niski indeks glikemiczny. Jest bogaty w witaminę C, błonnik i luteinę, więc dobry także na wzrok. Polecany przy osteoporozie, astmie i problemach z jelitami. Nic, tylko wprowadzić do własnego jadłospisu i korzystać częściej niż od święta. Co do Margarity, to jest jednym z najpopularniejszych koktajli na świecie, podawanym w kieliszku z szeroką czarką, którego rant obowiązkowo winien być udekorowany imitującą kryształki lodu crustą (czyli zwilżony sokiem cytrynowym i zanurzony w cukrze). Istnieje szereg wariacji Margarity – od klasycznej receptury po wersje owocowe i ziołowo-owocowe (np. bazyliowa z kiwi). Jest czym świętować.
Poza tym w rocznicę urodzin założyciela skautingu – lorda Baden-Powella i naczelnej skautki świata, a prywatnie jego żony, baronowej Olave Baden-Powell – obchodzimy Dzień Myśli Braterskiej. Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, znany również jako B-P, urodził się 22.02.1857. Jego młodsza o 32 lata żona Olave St Clair Baden-Powell (zwana GBE) przyszła na świat 22.02.1889. Polską odmianą skautingu, czyli „dobrowolnego apolitycznego ruchu wychowawczego dla młodzieży, otwartego dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie, zgodnego z celem, zasadami i metodą, które ustalił założyciel Robert Baden-Powell” jest harcerstwo, a za jego symbolicznych założycieli uważa się Andrzeja i Olgę Małkowskich.
Wcześniej Małkowski był elsem – tak nazywali się członkowie stowarzyszenia o zabarwieniu religijno-filozoficznym o nazwie „Eleusis”, którzy w latach trzydziestych ubiegłego wieku założyli w Małopolsce osadę Elsowo. Do dziś w Burzynie (pow. tarnowski) zachowało się kilka z budowanych wtedy obiektów. Jakiś czas temu ciekawie pisała o tym
Hanna Kaup w tryptyku „Ta historia nie powinna być zapomniana”
(
https://www.egorzowska.pl/pokaz,region,11259,
https://www.egorzowska.pl/pokaz,region,11260,ta_historia_nie_moze_byc_zapomniana_(2),
https://www.egorzowska.pl/pokaz,region,11261,ta_historia_nie_moze_byc_zapomniana_(3)),
publikowanym na łamach https://www.egorzowska.pl/. Dzięki jej uprzejmości mój dzisiejszy post ilustruje kolaż zdjęć z Burzyna, na którym – jak tłumaczy Hanna – oprócz tablicy z nazwą miejscowości figurują: „budynek Elsowa, w którym dziś jest dom opieki, potem kaplica i wejście zachowane z czasów dawnych, wreszcie droga do budynku od strony kaplicy i teren ogrodu”.
My do Elsowa/Burzyna jeszcze nie dotarliśmy. Cały czas mamy to w planach, więc na pewno w końcu je zrealizujemy. Na razie wysłuchaliśmy jedynie kilku ciekawych opowieści na ten temat, siedząc z regionalistą Zbigniewem Czarnuchem na cmentarnej ławeczce w podgorzowskim Bogdańcu. Ławeczka znajduje się tuż obok kwatery, gdzie na jednej z zatartych tabliczek z trudem można dziś odczytać „Druhna Phm. z Kuczków Helena Kurtzmann-Karlińska/ wybitny pedagog/ Els-aktyw/ współorganizatorka harcerstwa/ zasłużony Pionier Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych/ ur. 20.1.188x w Rozdole Małopolska Wsch./ odeszła na wieczną wartę harcerską/ 21.XII.1971 w Bogdańcu/ Cześć Matce Polce”.
Maria Gonta
Foto Hanna Kaup
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>