
15 lutego. DziÅ› mija 270 lat od narodzin Walentego z Babimostu, o którym pisaÅ‚am wczoraj w kontekÅ›cie Å›wiÄ™ta zakochanych. O Walentym Snowadzkim wiadomo, że do koÅ„ca życia pozostaÅ‚ w stanie bezżennym, nie sÄ…dzÄ™ jednak, żeby wÅ‚aÅ›nie z tego powodu dzisiaj obchodzony byÅ‚ DzieÅ„ Singla.
Ze zbioru przysÅ‚ów udaÅ‚o mi siÄ™ wyszperać tylko jedno: „Dzisiaj, po Walentym, kto nie kocha ten przeklÄ™ty”, dlatego szybciutko zajrzyjcie w głąb siebie. Przecież miÅ‚oÅ›ci w nas caÅ‚e pokÅ‚ady. Do wyboru, do koloru – miÅ‚ość do podróży, do czytania, do malowania, fotografowania, gotowania, do rÄ™kodzieÅ‚a, wÄ™dkowania, jazdy na rowerze, do majsterkowania, do czworonożnych pupili, do kwiatów, do gadania, po prostu do wszystkiego, co w duszy gra. Czerpmy z tych zasobów caÅ‚ymi garÅ›ciami, nie czekajÄ…c na kolejne Å›wiÄ™to, ja tymczasem wracam do Dnia Singla, nazywanego czasami faustynkami od Å›w. Faustyna, patrona samotnych serc.
Walentynki wrÄ™cz epatujÄ… gorÄ…cÄ… czerwieniÄ…, faustynki majÄ… kolor zielony (czyżby chodziÅ‚o o nadziejÄ™?). WymyÅ›lono je w 2005 r. trochÄ™ z przekory, a trochÄ™ dlatego, żeby dać możliwość Å›wiÄ™towania wszystkim, którzy jeszcze nie zdążyli siÄ™ zakochać. Nawiasem mówiÄ…c, coraz wiÄ™cej osób na Å›wiecie decyduje siÄ™ żyć w pojedynkÄ™, wiÄ™c poprawniejsza wydaje siÄ™ zmiana nazwy na tÄ™, która funkcjonuje w Ameryce – DzieÅ„ ÅšwiadomoÅ›ci Istnienia Singli, w skrócie SAD.
Dla porządku warto odnotować, że z tej nowej skądinąd tradycji wyłamują się Chiny, Japonia i Korea Południowa. Tam najodpowiedniejszy do świętowania Dnia Singla jest 11.11. Dlaczego? Bowiem w tamtejszej tradycji jedynka jest najsamotniejszą liczbą, a taka ich kumulacja zdarza się tylko raz w roku. Najpopularniejsze śniadania składają się wtedy z czterech ułożonych obok siebie bagietek symbolizujących jedynki i rozdzielającej je okrągłej bułeczki w roli środkowej kropki.
Luty nazywany bywa miesiÄ…cem chorób rzadkich, wÅ›ród których znajduje siÄ™ ZespóÅ‚ Angelmana (zespóÅ‚ wesoÅ‚ej marionetki), charakteryzujÄ…cy siÄ™ zaburzeniami chromosomu 15. Numer wadliwego chromosomu skorelowano z datÄ… i od 2013 r. wÅ‚aÅ›nie 15 lutego, przeprowadzana jest coroczna akcja informacyjna nazwana Dniem ZespoÅ‚u Angelmana. Szacunki zakÅ‚adajÄ…, że choroba ujawnia siÄ™ u jednego na 15000 noworodków (defekt przekazany przez matkÄ™). Jeszcze rzadszy jest ZespóÅ‚ Pradera-Willego (1:30000), spowodowany defektem tego samego chromosomu, przekazanym przez ojca.
Dlaczego „zespóÅ‚ wesoÅ‚ej marionetki” (happy puppet syndrome)? Ponieważ chorzy majÄ… charakterystyczny uÅ›miech, niekontrolowane wybuchy Å›miechu i specyficzny chód kukieÅ‚ki (na szeroko rozstawionych nogach). Dzieci chore na ZespóÅ‚ Angelmana nazywane bywajÄ… „anioÅ‚kami” z powodu trzepotania rÄ…czkami niczym skrzydÅ‚ami. Na tÄ™ chorobÄ™ nie ma lekarstwa, ale nie skraca ona dÅ‚ugoÅ›ci życia.
Kolejną dzisiejszą kampanią medyczną jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. Poza tym obchodzimy Światowy Dzień Hipopotama.
15.02.1975 r. zmarÅ‚ w BiaÅ‚ymstoku bÅ‚ogosÅ‚awiony MichaÅ‚ Sopoćko, spowiednik Å›w. Faustyny Kowalskiej, który w odpowiedzi na jej objawienia zaÅ‚ożyÅ‚ w Wilnie Zgromadzenie Sióstr Jezusa MiÅ‚osiernego. DziÅ› Zgromadzenie to posiada wiele domów na caÅ‚ym Å›wiecie, Dom Generalny w Gorzowie, Dom Macierzysty w MyÅ›liborzu (zachodniopomorskie), a w Wilnie, obok budynku przy ul. Rasų (Rossa), w którym kiedyÅ› mieszkaÅ‚ ks. Sopoćko, funkcjonuje – zbudowane od podstaw przez s. MichaelÄ™ Rak – pierwsze hospicjum na Litwie. W BiaÅ‚ymstoku przy ul. Poleskiej 42, gdzie ks. MichaÅ‚ spÄ™dziÅ‚ ostatnie lata życia, funkcjonuje poÅ›wiÄ™cona mu Izba PamiÄ™ci (na zdjÄ™ciu).
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest gÅ‚ównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko Å›wiÄ…t”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>ChcÄ… nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i wspóÅ‚organizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzÄ™dowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>