środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Był niesamowitym człowiekiem
eGorzowska - 12316_MJffrfvPnlrxEXmW8z4H.jpg11 lutego. Wczoraj ominęłam kilka fajnych świąt i dotarło to do mnie dopiero dzisiaj, ale kiedy człowiek (czyli ja) nie musi się już codziennie zrywać, żeby zdążyć do pracy, to każdy dzień staje się niedzielą. I jak tu w takich warunkach zapamiętać święta zależne od dni tygodnia? Na przykład dziś mamy drugą sobotę lutego, tymczasem w drugi piątek tego miesiąca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Dzisiaj nadal można nim pojeździć, ale już bez takiej uroczystej otoczki. Jeżeli pogoda cykliście niestraszna, to nawet może spędzić w terenie kilka godzin, koniec końców – mamy weekend.

Przegapiłam też Dzień Mincerza, obchodzony w rocznicę powstania Mennicy Warszawskiej (10.02.1766). Wspominam o nim, ponieważ mam na ten temat pyszną anegdotę. Dotyczy ona współczesnych mincerzy, którzy wybijają w obiektach turystycznych pamiątkowe monety. Podczas jednej z naszych wizyt w Golubiu-Dobrzyniu, pan ubrany w strój historyczny zaproponował Bodkowi, żeby sam łupnął młotem w matrycę wybijającą – ale tak szczerze, z całych sił.
– A nie boi się pan o swoją maszynkę? – zapytałam, znając panamężową krzepę.
– Ależ skąd! Jej nie da się zepsuć, nie tacy już próbowali – zaśmiał się.
Bogdan wziął średni zamach, huknął młotem, maszynka podskoczyła, moneta zaklinowała się w środku, pan mincerz wrzasnął: – Zobacz pan, co żeś zrobił!!!
No cóż… do dziś nie wiem, czy monetę udało się stamtąd wyjąć.

Wśród dzisiejszych świąt jest Dzień Białego Podkoszulka – bardzo ciekawy, ponieważ nawet jego nazwa absolutnie nie kojarzy się z… mechanikami samochodowymi, a to przecież ich święto. Obchodzone jest w rocznicę zakończenia strajku w General Motors (1937). Ponieważ dawniej uważano, że białe stroje oznaczają wysoką pozycję społeczną i mogą je nosić wyłącznie członkowie tzw. klasy wyższej, a wśród nich kadra kierownicza, strajkujący – ubrani w białe t-shirty na znak buntu przeciwko płacom i warunkom pracy – okupowali swoje miejsca pracy do czasu uznania przez General Motors związku zawodowego UAW (United Auto Workers).

W 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. W tym samym dniu w Ameryce obchodzony jest Dzień Wynalazcy, upamiętniający urodziny Thomasa Alvy Edisona (11.02.1847); na naszym kontynencie ten sam Dzień świętujemy 9 listopada.
W kalendarzu świąt kulinarnych mamy Dzień Latte, Dzień Miętowych Pasztecików (miętowych płaskich cukierków w gorzkiej czekoladzie) i… Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.
Na zakończenie został mi fajny Dzień Zaprzyjaźniania Się i święto o nazwie Nie Płacz nad Rozlanym Mlekiem. Warto wczuć się w obchody tego ostatniego, bo przecież nie ma sensu denerwować się czymś, co już się wydarzyło i czego nie można zmienić.

11.02.2015 Aleksander Doba został Podróżnikiem Roku miesięcznika National Geografic (National Geographic Adventurer). Doba przepłynął Atlantyk w najszerszym miejscu. Wyprawa rozpoczęła się 5.10 2013 r. w Lizbonie, a zakończyła 19.04.2014 r. w New Smyrna Beach na Florydzie. Podróżnik, wówczas 67-letni, jest pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął kajakiem z Europy do Ameryki Północnej. Mieliśmy okazję spędzić z nim sporo czasu, kiedy w drodze powrotnej do Polic, zatrzymał się na dłuższą chwilę w gorzowskim porcie zimowym. Później widywaliśmy się wielokrotnie na festiwalach podróżniczych. Olek był naprawdę niesamowitym człowiekiem.


W plebiscycie oddano ponad pół miliona głosów. Doba pokonał wtedy się m.in. Ueli Stecka – pierwszego człowieka w historii, który zdobył samotnie południową ścianę Annapurny, Tommy’ego Caldwella, który dokonał pierwszego przejścia wielkiego trawersu szczytów masywu Cerro Fitz Roy w Patagonii i Wasfię Nazreen – alpinistkę, aktywistkę, pisarkę i ekologa z Bangladeszu, która podjęła wyzwanie zdobycia Korony Ziemi. Zrobiła to do końca następnego roku, jako pierwsza kobieta i w ogóle pierwszy obywatel swojego kraju. Jest jedyną kobietą, która posiada jednocześnie tytuły National Geographic Explorer i National Geographic Adventurer.

Tekst i foto Maria Gonta


11 lutego 2023 08:45, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
-----------------------

----------------------, ----------------------
tel. -----------------------
branża: Pralnie, farbiarnie <czytaj dalej>
Grzegorzewski K. Koralewski J. Biuro Projektów

ul. Nadbrzeżna 17, Gorzów Wlkp.
tel. 95 736 36 46
branża: Architektoniczne biura <czytaj dalej>
Instytut Kształcenia Kadr S.C. Michał Bajdziński Marek Rokita

ul. Sczanieckiej 25 l. 3, Gorzów Wlkp.
tel. 600 286 487
branża: Kursy, szkolenia <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_0650.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej