
11 lutego. Wczoraj ominęłam kilka fajnych świąt i dotarło to do mnie dopiero dzisiaj, ale kiedy człowiek (czyli ja) nie musi się już codziennie zrywać, żeby zdążyć do pracy, to każdy dzień staje się niedzielą. I jak tu w takich warunkach zapamiętać święta zależne od dni tygodnia? Na przykład dziś mamy drugą sobotę lutego, tymczasem w drugi piątek tego miesiąca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dojeżdżania Rowerem do Pracy Zimą. Dzisiaj nadal można nim pojeździć, ale już bez takiej uroczystej otoczki. Jeżeli pogoda cykliście niestraszna, to nawet może spędzić w terenie kilka godzin, koniec końców – mamy weekend.
Przegapiłam też Dzień Mincerza, obchodzony w rocznicę powstania Mennicy Warszawskiej (10.02.1766). Wspominam o nim, ponieważ mam na ten temat pyszną anegdotę. Dotyczy ona współczesnych mincerzy, którzy wybijają w obiektach turystycznych pamiątkowe monety. Podczas jednej z naszych wizyt w Golubiu-Dobrzyniu, pan ubrany w strój historyczny zaproponował Bodkowi, żeby sam łupnął młotem w matrycę wybijającą – ale tak szczerze, z całych sił.
– A nie boi się pan o swoją maszynkę? – zapytałam, znając panamężową krzepę.
– Ależ skąd! Jej nie da się zepsuć, nie tacy już próbowali – zaśmiał się.
Bogdan wziął średni zamach, huknął młotem, maszynka podskoczyła, moneta zaklinowała się w środku, pan mincerz wrzasnął: – Zobacz pan, co żeś zrobił!!!
No cóż… do dziś nie wiem, czy monetę udało się stamtąd wyjąć.
Wśród dzisiejszych świąt jest Dzień Białego Podkoszulka – bardzo ciekawy, ponieważ nawet jego nazwa absolutnie nie kojarzy się z… mechanikami samochodowymi, a to przecież ich święto. Obchodzone jest w rocznicę zakończenia strajku w General Motors (1937). Ponieważ dawniej uważano, że białe stroje oznaczają wysoką pozycję społeczną i mogą je nosić wyłącznie członkowie tzw. klasy wyższej, a wśród nich kadra kierownicza, strajkujący – ubrani w białe t-shirty na znak buntu przeciwko płacom i warunkom pracy – okupowali swoje miejsca pracy do czasu uznania przez General Motors związku zawodowego UAW (United Auto Workers).
W 2015 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. W tym samym dniu w Ameryce obchodzony jest Dzień Wynalazcy, upamiętniający urodziny Thomasa Alvy Edisona (11.02.1847); na naszym kontynencie ten sam Dzień świętujemy 9 listopada.
W kalendarzu świąt kulinarnych mamy Dzień Latte, Dzień Miętowych Pasztecików (miętowych płaskich cukierków w gorzkiej czekoladzie) i… Ogólnopolski Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej.
Na zakończenie został mi fajny Dzień Zaprzyjaźniania Się i święto o nazwie Nie Płacz nad Rozlanym Mlekiem. Warto wczuć się w obchody tego ostatniego, bo przecież nie ma sensu denerwować się czymś, co już się wydarzyło i czego nie można zmienić.
11.02.2015 Aleksander Doba został Podróżnikiem Roku miesięcznika National Geografic (National Geographic Adventurer). Doba przepłynął Atlantyk w najszerszym miejscu. Wyprawa rozpoczęła się 5.10 2013 r. w Lizbonie, a zakończyła 19.04.2014 r. w New Smyrna Beach na Florydzie. Podróżnik, wówczas 67-letni, jest pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął kajakiem z Europy do Ameryki Północnej. Mieliśmy okazję spędzić z nim sporo czasu, kiedy w drodze powrotnej do Polic, zatrzymał się na dłuższą chwilę w gorzowskim porcie zimowym. Później widywaliśmy się wielokrotnie na festiwalach podróżniczych. Olek był naprawdę niesamowitym człowiekiem.
W plebiscycie oddano ponad pół miliona głosów. Doba pokonał wtedy się m.in. Ueli Stecka – pierwszego człowieka w historii, który zdobył samotnie południową ścianę Annapurny, Tommy’ego Caldwella, który dokonał pierwszego przejścia wielkiego trawersu szczytów masywu Cerro Fitz Roy w Patagonii i Wasfię Nazreen – alpinistkę, aktywistkę, pisarkę i ekologa z Bangladeszu, która podjęła wyzwanie zdobycia Korony Ziemi. Zrobiła to do końca następnego roku, jako pierwsza kobieta i w ogóle pierwszy obywatel swojego kraju. Jest jedyną kobietą, która posiada jednocześnie tytuły National Geographic Explorer i National Geographic Adventurer.
Tekst i foto Maria Gonta
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW.
WSTĘP
tylko ...
<czytaj dalej>Petycja
Szanowny Panie Prezydencie,
powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ...
<czytaj dalej>