
17 grudnia. Do końca roku zostały nam równe dwa tygodnie, do Wigilii – tydzień. Jeżeli sprawdzą się przepowiednie Łucji i Otylii, to wczorajszy mroźny i słoneczny dzień wróży nam piękny kwiecień i to od pierwszego do ostatniego dnia. Przysłowie bieżące również niesie sympatyczną zapowiedź: „Grudzień zimny, śniegiem przykryty, daje rok w zboże obfity”. Pogodę na maj poznamy dzisiaj. Na razie wygrywają chmury i wiatr, do śniegu dołączyła szadź, oklejając szczelnie nawet najdrobniejsze źdźbła.
Dziś szczególnie dbamy o wysławianie się poprawną polszczyzną, bowiem świętujemy Dzień bez Przekleństw. Zygmunt Freud miał kiedyś powiedzieć, że cywilizacja zaczęła się od człowieka, który pierwszy rzucił obelgą zamiast kamieniem. Według naukowców przekleństwa mogą być alternatywą rękoczynów i jest w tym trochę racji, jednak nadmiar wulgaryzmów nikomu i niczemu nie służy. Niektórzy używają ich nazbyt swobodnie, traktując jako przecinki w zdaniu.
Coraz więcej słów uznawanych jeszcze niedawno za brzydkie, trafia obecnie do oficjalnego słownika elit. Czasy, kiedy te elity były wzorem poprawnego wysławiania się (że o zachowaniu nie wspomnę), dawno już minęły. Także to, co aktualnie dzieje się w mowie potocznej, przyprawia o ból głowy (przynajmniej mnie). Wiem, że język jest żywy, ale żeby aż tak? Jakiś czas temu, wśród ludzi próbujących dbać o czystość języka, panowała moda na skarbonki. Za każde wypowiedziane niecenzuralne słowo, wrzucano do nich brzęczącą monetę o umówionej wartości. Oj… niejedna fortuna w ten sposób mogłaby dziś powstać.
Skoro już ustaliliśmy, że przynajmniej w ten jeden dzień w roku spróbujemy obejść się bez wulgaryzmów, warto wziąć pod uwagę drugie święto – Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz. Bez smartfonów, laptopów, elektronicznych komunikatorów. Zamiast wysyłać sobie śmieszne memy, zabawne filmiki czy idylliczne obrazki, spotkajmy się w realu, spójrzmy znajomemu w oczy, cieszmy się gestykulacją, mimiką, emocjami. To doskonała terapia antystresowa, o wiele przyjaźniejsza od przekleństw i krzyków.
Na świecie, głównie w USA i Kanadzie, obchodzony jest Dzień Syropu Klonowego, a w związku z kolejną rocznicą pierwszego lotu samolotem (17.12.1903), świętujemy Dzień Braci Wright. 17.12.1770 roku urodził się w Bonn Ludwig van Beethoven, natomiast 17.12.2019 opublikowano badania gumy do żucia z Syltholm.
Syltholm to miejsce na wybrzeżu duńskiej wyspy Lolland, nieco na wschód od portu w Rødby. Znawcy mówią, że jest największym w Danii stanowiskiem archeologicznym z epoki kamienia. 5700 lat temu funkcjonowało tu osiedle ludzkie, a jednym z wyjątkowych odkryć jest… kawałek przeżutej smoły brzozowej. Ten fragment brzozowego dziegciu, porównany przez naukowców do współczesnej gumy do żucia, stał się bohaterem przełomowego dla nauki badania. Wyekstrahowane z niego DNA poddano analizie genetycznej, uzyskując kompletny genom i w efekcie pierwszą w historii rekonstrukcję wyglądu człowieka, wyłącznie na podstawie tego, co trzymał w ustach. Więcej na ten temat znajdziecie w Internecie, wklepując w wyszukiwarkę hasło „Lola z Syltholm”.
Jeszcze wprawdzie nie dotarliśmy do Sylholm, ale byliśmy już całkiem niedaleko, w Hoby, gdzie w 1920 r. odkryto niezwykle bogaty pochówek arystokraty z okresu rzymskiego. Poszerzone badania w 2012 r. przyniosły dodatkowe intrygujące odkrycia. Miejsce jest oznaczone pamiątkowym głazem i kilkoma tablicami informacyjnymi.
Tekst i foto Maria Gonta
Milion dla filharmonii
W środę 6 grudnia 2023 r. marszałek Marcin Jabłoński spotkał się z dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanną Pisarewicz.
W projekt budżetu Samorządu ...
<czytaj dalej>Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować
- Oprogramowanie Lubuskie trzeba zaktualizować - powiedział podczas spotkania lubuskich samorządowców w Paradyżu - Gościkowie prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki.
7 grudnia ...
<czytaj dalej>Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ...
<czytaj dalej>Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ...
<czytaj dalej>