środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Niebezpieczne ciepło
eGorzowska - 12023_gz3JavaWA3QkEy0Himzm.jpg26 października. „Jakkolwiek wcześnie byś wstał, świt nie nadejdzie wcześniej” – mawiają Hiszpanie. O tej porze roku jednak nadchodzi on na tyle późno, że ranne ptaszki (takie jak ja) witają go szeroko otwartymi oczami, sprawdzając przy okazji, w jakiej on jest kondycji.

Dlatego podglądając dziś podświetlone miejskimi światłami nadwarciańskie opary, mogę dodać: „Jak poranek mglisty, wieczór przezroczysty”. Wprawdzie to przysłowie dotyczy raczej późnoletnich mgieł, bo te jesienne potrafią wisieć przez cały dzień i to na sporym obszarze, niemniej na razie nie przywędrowały pod naszą wieżą mieszkalną. Niebo ponad nimi pomaleńku zabarwia się na czerwono.

Trzeba przyznać, że październik naprawdę się stara wynagrodzić nam wrześniowe chłody i niedogodności. Przyjemne ciepło odpowiada też kleszczom. Uważajcie na siebie i dokładnie sprawdzajcie ubrania po powrocie z grzybobrania (u nas grzybów ciągle sporo). Ja w każdym razie przyniosłam do domu ostatnio kilku pasażerów na gapę. Nie przepadam za nimi i pewnie mało kto je lubi, no… może poza niektórymi ptakami, ropuchami, myszami i szczurami, w których jadłospisie czasami figurują. Kleszcze nie tylko bywają daniem obiadowym, mają też swoje pasożyty (błonkówkę, grzyba i nicienia), tylko że niestety, jakoś nie ograniczają one zbytnio populacji tego pajęczaka.

Ci paskudni krwiopijcy są starsi od człowieka! W 2017 r. znaleziono w Mjanmie (dawniej Birma) bursztyny z zatopionymi w nich kleszczami wraz z piórami skrzydlatych dinozaurów. To pozwoliło oszacować wiek znaleziska na 99 mln lat. Pomyślałam sobie, że skoro są z człowiekiem właściwie od zawsze, to pewnie też trafiły do jakiegoś przysłowia. Znalazłam jednak tylko dwa i w dodatku nie do końca o takich kleszczach, o jakich myślałam:
  • „Mówił Kleszcz: będzie deszcz” — „wyrażenie to jest tylko dla rymu sklecone”, jak twierdził słynny Knapiusz, czyli Grzegorz Knapski gromadzący przysłowia na przełomie XVI i XVII w. (w tym konkretnym przysłowiu wyraźnie chodzi o nazwisko).
  • „Na to ma kowal kleszcze, żeby sobie rąk nie sparzyć” – a tu oczywiście o narzędzie chodzi.
Pchły musiały być kiedyś zdecydowanie bardziej dokuczliwe, bo o nich ułożono aż pięć porzekadeł.
Jakby jeszcze mało było kleszczowego ożywienia w lasach, można się w nich ostatnio natknąć na strzyżaki sarnie, nazywane potocznie latającymi kleszczami. Strzyżaki nie są pajęczakami. Należą do muchówek, mają więc przezroczyste skrzydełka (ale zrzucają je, kiedy znajdą żywiciela), poza tym posiadają twardy chitynowy pancerzyk i odnóża wyposażone w haczyki, którymi skutecznie przyczepiają się do ofiary.

W Polsce ich obecność odnotowano po raz pierwszy w latach 80. minionego wieku. Obecnie są już dość pospolite na terenie całego kraju. Atakują chmarami, wczepiają się we włosy, próbują dostać do nosa, uszu… są wredne. Człowiek wprawdzie nie jest ich głównym żywicielem, potrafią jednak dotkliwie pokąsać, co nierzadko wywołuje reakcję alergiczną. Środki odstraszające kleszcze i komary średnio na nie działają, za to bolesne krostki po ukąszeniu, dość długo pozostają na ciele. Najczęściej atakują ciemno ubarwione zwierzęta, więc najlepszym wyjściem jest jasny ubiór i nakrycie głowy.

No dobrze, przestaję już straszyć. Mimo wszystko warto wybrać się do lasu, bo teraz jest nam naprawdę niewiarygodnie pięknie.

Jeszcze dwa słowa o dzisiejszych świętach. Mamy tylko dwa, za to oba ważne. Są to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji oraz Światowy Dzień Wiedzy o Interseksualności, obchodzony w rocznicę pierwszej publicznej demonstracji przeciwko łamaniu praw człowieka osób interpłciowych (26.10.1996). Termin „interpłciowość” został sformułowany przez Richarda Goldschmidta w 1917 roku, wcześniej interseksualizm określany był jako hermafrodytyzm lub obojnactwo. Symbolem ruchu osób interpłciowych jest żółta flaga z fioletowym okręgiem pośrodku.

Z ciekawostek historycznych: 95 lat temu (26.10.1927 r.) sprowadzono ze Szwajcarii urnę z sercem Tadeusza Kościuszki. Kościuszko zmarł 15.10.1817 r. w Szwajcarii i tam też został pochowany. Jego zabalsamowane ciało przetransportowano do kraju w roku 1818. Spoczęło na Wawelu.
Naczelnikowi postawiono wiele pomników i usypano na jego cześć wiele kopców. Część z tych wzniesionych w Polsce, została zlikwidowana albo zniszczona w czasie II wojny. Osobliwymi wśród nich przypadkami i jednocześnie elementem oswajania krajobrazu, są „przerabiane” przez osadników pomniki pierwszowojenne przy naszej zachodniej granicy. Najczęściej zyskiwały funkcję sakralną, bywało jednak, że na cokole zamiast figurki Matki Bożej pojawiało się popiersie Tadeusza Kościuszki lub Adama Mickiewicza. Na zdjęciu widnieje Kościuszko z Gądkowa Wielkiego w woj. lubuskim.


Tekst i foto Maria Gonta


26 października 2022 08:40, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Sip Jan Sklep

ul. Nadbrzeżna 115, Gorzów Wlkp.
tel. 95 751 08 94
branża: Odzież - detal <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - image074.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej