środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Dyplomaci też mają swój dzień
eGorzowska - 12015_ZnSMjGczJXmihjPlmdH8.jpg24 października. Podobno „Od Marcina słota się zaczyna”, ale to pewnie dopiero od tego najsłynniejszego, jedenastolistopadowego. Na razie ciągle jeszcze mamy mnóstwo ozłoconej promieniami jesieni i istną feerię barw. Na najbliższe dni zapowiadano tylko niewielkie opady, za to dużo słonecznych chwil. Oby się sprawdziło. Co do prognoz długoterminowych, to „Jeżeli Marcin z chmurami, niestateczna zima przed nami”.
Hagiografowie opisują 25 Marcinów. Ten, którego wspominamy dziś, to żyjący w VI w. pustelnik z Monte Massico. Większość legend od niego właśnie wywodzi nazwę marcinków, popularnych jesiennych astrów. Ponieważ jednak kwitną one obficie od sierpnia do pierwszych przymrozków, równie dobrze ich „ojcem chrzestnym” mógł być np. Marcin z Brive-la-Gaillarde, którego wspomnienie obchodzono 9 sierpnia (żył w V w.), Marcin z Vertou, także pustelnik, żyjący w VI w. (również wspominany dzisiaj) albo Marcin Cyd (XII w. – wspomnienie 7 października), a nawet Marcin z Tours (IV w. ) – w liturgii katolickiej wspominany 11 listopada, a w liturgii prawosławnej (wg kalendarza juliańskiego) 12 października lub 25 października (wg kalendarza gregoriańskiego). Kolorowym marcinkom raczej jest wszystko jedno. Zresztą w niektórych regionach nazywają je michałkami, bo kwiaty zaczynają pojawiać się na św. Michała.

Tak samo skomplikowane jak historia popularnej nazwy jesiennych kwiatków jest jedno z dzisiejszych świąt – Światowy Dzień Informacji nt. Rozwoju, który honoruje dwie istotne rocznice: utworzenie Organizacji Narodów Zjednoczonych (1945) i przyjęcie przez ONZ Międzynarodowej Strategii Rozwoju (1970). W 1983 r. powołano do życia Światową Komisję ds. Środowiska i Rozwoju, zajmującą się zrównoważonym rozwojem, który zgodnie z definicją, jest „procesem mającym na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia, w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom”. Święto jest również początkiem corocznego Tygodnia Rozbrojenia, w ramach którego przeprowadzane są akcje uświadamiające. W świetle obecnych wydarzeń widać niestety, jak bardzo są one nieskuteczne.

Światowy Dzień Walki z Polio ma przypominać, jak groźna jest to choroba, bo chociaż zachorowalność na nią zmniejszyła się o 99 proc., ona nadal istnieje na obszarach z kiepskimi warunkami sanitarnymi. Udało się ją opanować wyłącznie dzięki obowiązkowym szczepieniom dzieci, a pierwszą skuteczną szczepionkę przeciwko wirusowi polio (choroba Heinego-Medina) wynalazł w 1950 r. Hilary Koprowski.

Wśród zwierząt świętują dziś kangury (Światowy Dzień Kangura), w kuchniach królują flaczki (Światowy Dzień Flaczków), a wszystkich posiadających zdolności manualne, z pewnością ucieszy informacja o rozpoczęciu Światowych Dni Origami. Sztuka artystycznego składania papieru narodziła się w Chinach jakieś półtora tysiąca lat temu, ale to Japończycy doprowadzili ją do perfekcji i – rzec można – wyprowadzili pod strzechy. Zamiast dekoracji tworzonych wyłącznie na ceremonie religijne, mamy dziś powszechną rozrywkę. Pewnie każdy z nas przynajmniej próbował wykonać najprostsze figury (np. popularne w czasach mojego dzieciństwa „piekło-niebo”), jednak skompilowane origami modułowe, to już prawdziwe dzieła sztuki.

Dlaczego obchodzimy Dni Origami, a nie pojedyncze święto? Ponieważ niezależnie od siebie jedno powołano w Japonii (11 listopada) a drugie, upamiętniające rocznicę urodzin założycielki brytyjsko-amerykańskich Towarzystw Origami, w kilku innych krajach (24 października). W 2005 r. zgodnie podjęto decyzję połączenia obchodami obu dat.

W niektórych kalendarzach znaleźć można informacje o dzisiejszym Międzynarodowym Święcie Roweru, a nawet o Międzynarodowym Święcie Uciekających na Rowerze. Nic nie stoi na przeszkodzie, by roweromaniacy świętowali kilka razy w roku, jednak Światowy Dzień Roweru (ustanowiony ONZ w 2018 r.) oficjalnie obchodzimy trzeciego czerwca.

Na zakończenie zostawiłam sobie obchodzony od 2017 r. Światowy Dzień Dyplomatów. Polscy dyplomaci świętują 16 listopada (Dzień Służby Zagranicznej), inne kraje również mają swoje wewnętrzne celebracje w różnych miesiącach, a na wspólne święto wybrano specjalnie dzisiejszy dzień, łącząc obchody z rocznicowym Dniem ONZ.

Na fotografii lokalna ciekawostka zza miedzy, czyli „schody dyplomatów” (Diplomatentreppe) prowadzące na nadodrzański wał w pobliżu miejscowości Reitwein. Zbudowano je tutaj w 1985 r. tylko po to, by ułatwić ambasadorom funkcjonujących w NRD placówek dyplomatycznych wspięcie się na szczyt wału. Okazją była 40 rocznica forsowania w tym miejscu Odry. W trakcie budowy międzynarodowego szlaku rowerowego Odra-Nysa, miejsce to odnowiono oraz ustawiono przy nim tablicę z istotnymi informacjami.


Tekst i foto Maria Gonta


24 października 2022 08:34, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Eko-Gaz" Izabela Hulik-Malarska

ul. Marynarki Wojennej 16, Gorzów Wlkp.
tel. 502 579 535
branża: Samochody - stacje obsługi <czytaj dalej>
Proabit

ul. Sikorskiego 111, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 75 77
branża: Komputery - części, akcesoria <czytaj dalej>
"Czysty Dom" S.C.

ul. Sikorskiego 22 /31, Gorzów Wlkp.
tel. 95 720 37 06
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_2534.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej