środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Wiele okazji do świętowania
eGorzowska - 11993_o4rzaenpJXIC2bhw4vW.jpgNiedawno minęła szósta. Ciemno. Nawet brzask jeszcze śpi. Jesienny, melancholijny utwór na parapety i wiatr w kominie zachęca do pozostania pod kołdrą. „Deszcz październikowy - urodzaj majowy” – powiadają. Mamy weekend, nigdzie nie trzeba się spieszyć. Niech pada. Grzybom w to graj.

15 października to dzień, który niegdyś obfitował w przysłowia o św. Jadwidze i św. Teresie. Współcześnie te związane z Jadwigą Śląską dotyczą jutrzejszego dnia, gdyż właśnie 16 października obchodzone jest jej wspomnienie. Stwierdziłam, że wobec tego i ja przytoczę je jutro. Nie powinny nic stracić na swojej aktualności. Zaciekawiło mnie jednak, jak to się dzieje, że wspomnienia liturgiczne świętych wędrują po kalendarzu.

Okazało się, że od XIII do XVII wieku Jadwigę z Bawarii wspominano w dzień jej śmierci (zmarła w trzebnickim klasztorze 14/15.10.1287r. i tam jest pochowana). Kiedy w 1680 r., na prośbę Jana III Sobieskiego, jej kult rozszerzono na cały Kościół, wyznaczono na obchody 17 października, bo 15 dzień tego miesiąca był od 1622 r. „zajęty” przez św. Teresę z Ávili (i tu się sprawdza przysłowie, że „Każda Teresa ma swe interesa”).

W dwudziestowiecznej reformie kalendarza liturgicznego dokonano kolejnego przesunięcia obchodów, tym razem na 16 października. I tym sposobem w zbiorze dzisiejszych przysłów zostały tylko dwa poświęcone Teresie, bowiem 99% piętnastopaździernikowej obfitości porzekadeł dotyczyło św. Jadwigi. Z tych które pozostały, jedno mówi „Na świętą Teresę odziej się w bekiesę", a kolejne solidarnie odwołuje się do obu świętych – „Teresa i Jadwiga bydło z pola ściga" (najwyraźniej dla bydła już tam za zimno).

Św. Teresa wyraźnie sugeruje, że nadchodzi czas ciepłych ubrań, ponieważ bekiesa, w którą poleca się odziać to rodzaj długiego, sięgającego poniżej kolan męskiego płaszcza, podbitego futrem, noszonego w regionach o surowych zimach. Niekiedy nazywano ją bekieszą. Wciętą w talii, ozdobioną szamerunkiem i zapinaną na dekoracyjne pętlice bekiesę, możemy oglądać na obrazach, przedstawiających powstańców listopadowych albo dziewiętnastowiecznych kawalerzystów.

Okazji do świętowania natomiast nie powinno dziś zabraknąć nikomu, ponieważ mamy w tym temacie prawdziwą jesienną obfitość:
  • Zdecydowanie najdłużej, bo od 1970 r. obchodzimy Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Dziś wszyscy wiemy, że pomaga ona w codziennym funkcjonowaniu osobom niewidzącym i niedowidzącym, ale czy zastanawialiście się kiedyś, kto i kiedy użył takiej laski po raz pierwszy? Jej pomysłodawcą był angielski fotograf James Biggs, który w 1921 r. stracił wzrok w wypadku.
  • Obchodzony od 2007 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich powinien przede wszystkim zainteresować panie z coraz liczniej powstających ostatnio Kół Gospodyń Wiejskich. Jest weekend, jest przesłanka, trzeba to koniecznie uczcić.
  • Światowy Dzień Mycia Rąk ustanowiono w 2008 r., ale tak naprawdę, to dopiero w epidemicznym roku 2020 uświadomiliśmy sobie, jaki to ważny i w dodatku niedrogi sposób ochrony przed wieloma chorobami. Przestaliśmy to mycie bagatelizować. Chyba też w końcu nauczyliśmy się, jak robić to dokładnie i skutecznie.
  • Cały październik jest miesiącem świadomości raka piersi; dziś obchodzimy dodatkowo Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Zważywszy, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie, przypominam – badania profilaktyczne są ważne, bardzo ważne! Nie lekceważmy ich!
  • Dziś także ważny dzień dla osieroconych rodziców – ustanowiony w 2004 r. Dzień Dziecka Utraconego.
  • W trzecią sobotę października w klubach nocnych całej Europy trwają działania uświadamiające pod hasłem Europejska Noc Bez Wypadku.
  • Także w trzecią sobotę października przypada Międzynarodowy Dzień Napraw, mający nam uświadomić, że to co kiedyś było normą, teraz praktycznie jest w zaniku. Coś się nam zepsuło, więc to wyrzucamy i kupujemy nowe, nie zastanawiając się, że czasami wystarczy tylko drobne działanie z naszej strony, by to „coś” mogło służyć nam dalej. Kiedyś miałam szydełko do repasacji rajstop (podnoszenia „zgubionych” oczek), specjalną igłę do cerowania… kto by się tym teraz zajmował? Dobrze, że chociaż Bogdan ciągle dysponuje własną przysłowiową złotą rączką.
Fotografia przedstawiająca tunel pod Świerkową Kopą zjawia się dziś nieprzypadkowo, ponieważ dokładnie 15.10.1880 przejechał nim pierwszy pociąg. Mamy więc 142 rocznicę jego otwarcia. Drugi, równoległy tunel powstał w latach 1901-1911, a cała, niezwykle widokowa linia kolejowa łącząca Wałbrzych Główny z Kłodzkiem Głównym liczy sobie 52 km. Na odcinku 17 km wybudowano łącznie trzy pary tuneli.


To zdjęcie i kilkanaście innych zrobiliśmy podczas świetnej przygody, jaką była zimowa podróż zabytkowym składem z Jaworzyny Śląskiej do Kłodzka i z powrotem. Tunel pod Świerkową Kopą ma ponad 1170 m długości (różne źródła podają długość od 1171 m do 1176 m). Wybudowano go pomiędzy miejscowościami Bartnica i Świerki Dolne, mniej więcej 70 m poniżej liczącego 609 m n.p.m. szczytu.

Tekst i foto Maria Gonta

15 października 2022 08:36, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
Wspólnota Mieszkaniowa Ul.Osiedle Leśne 8 w Kostrzynie

ul. Chopina 52, Gorzów Wlkp.
tel. 95 72025 85w .52
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>
Bojko Danuta Gabinet Alergologiczno-Pulmonologiczny

ul. Dąbrowskiej 10, Gorzów Wlkp.
tel. 663 710 884
branża: Lekarze - alergolodzy <czytaj dalej>
Zg.Ss. Jezusa Miłosiernego Dom Zakonny

ul. Wyszyńskiego 169, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 52 46
branża: Kościoły, związki wyznaniowe <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej