środa 21 lutego 2024     Eleonora, Feliks, Kiejstus
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
Święta z medycyną w tle
eGorzowska - 11988_jpw2LsiMNFMyD5YARrE8.jpg13 października. Wśród dzisiejszych patronów mamy św. Geralda z Aurillac, syna hrabiego Limoges, Poitiers i Bourges, założyciela opactwa benedyktynów w Aurillac. Jego imię doskonale rymuje się ze znanym porzekadłem „Na Edwarda jesień twarda”, dlatego postanowiłam je sparafrazować. Czemu nie ulżyć przepracowanemu Edwardowi, który w styczniu będzie pilnował czy „Na Edwarda zima twarda”, a w marcu powinien udowodnić, iż „Na św. Edwarda zimy pogarda”? Tak więc dziś z całą świadomością piszę „Na Geralda jesień twarda”.

Chociaż św. Gerald był Francuzem i to raczej o pokojowym nastawieniu do życia, nosił imię pochodzenia germańskiego, oznaczające „władającego oszczepem”. W Polsce pojawiło się ono w XIII wieku w formie podstawowej (Gerald) oraz Gierołt i zostało upamiętnione w nazwie istniejącej do dziś wsi Gierałtowice (pow. gliwicki, woj. śląskie). Także od tego imienia pochodzą nazwiska Gierołtowski, Girołtowski, Jerołtowski. W panteonie świętych i błogosławionych można się doliczyć siedmiu Geraldów, żyjących w wiekach IX, X i XI.

Dziś mamy wysyp świąt o tematyce medycznej: Dzień Ratownictwa Medycznego, Dzień Dawcy Szpiku i Światowy Dzień Wzroku. Dwa pierwsze mają zasięg ogólnopolski. Ratownicy medyczni świętują od 2006 r., a patronem obchodów jest błogosławiony Gerard Tonque, założyciel zakonu szpitalników, podzielonego później na zakony świętego Łazarza i świętego Jana.

Dzień Dawców Szpiku obchodzimy w naszym kraju od 2002, zawsze 13 października, natomiast Światowy Dzień Dawców Szpiku (od 2015 r.) przypada w trzecią sobotę września. Dawcą może zostać każda pełnoletnia osoba, która nie skończyła 55 lat i oczywiście spełniła odpowiednie warunki. Biorca ma o wiele trudniej, nie dość że jest chory, to jeszcze prawdopodobieństwo znalezienia genetycznego bliźniaka wśród osób niespokrewnionych wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż jeden do kilku milionów. Pierwszy przeszczep szpiku kostnego przeprowadzono w latach 50. minionego wieku. Od tej pory wykonano ich ponad milion.

Światowy Dzień Wzroku natomiast jest corocznym wydarzeniem przypadającym w drugi czwartek października. Poza tym w 2009 r. ONZ ustanowiło obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Ograniczania Skutków Katastrof, który jest kontynuacją, realizowanego przez 20 wcześniejszych lat Międzynarodowego Dnia Ograniczania Klęsk Żywiołowych. Ograniczanie tych zjawisk jakoś nam nie wychodzi. Jedno jest pewne, mamy większą świadomość ich istnienia i nieco lepszą możliwość przewidywania, dlatego jest przynajmniej szansa, by ostrzegać przed nadejściem kolejnych.

Od wielu lat październik jest miesiącem świadomości raka piersi, dzisiejszy Dzień bez Stanika nie powinien więc nikogo dziwić. Ja tylko chciałam przy okazji zapytać, czy macie pojęcie, ile na świecie istnieje rozmiarów biustonoszy, a co za tym idzie rozmiarów damskiego biustu? Ponad 90! Zaskoczeni?

No i jeszcze słowo o Międzynarodowym Dniu Sceptyka, bo właśnie dzisiaj świętują ci, którzy mają powątpiewający stosunek do wszystkiego, co ich otacza. Sceptyk może być jednocześnie pesymistą, ale to kiepskie połączenie, bo o ile pesymista widzi wszystko w czarnych barwach, to wątpiący sceptyk będzie chciał sprawdzić, czy aby ta czerń jest na pewno czarna jak noc, czy może gdzieś tam na jej końcu jest jakieś światełko w tunelu. Jeżeli je znajdzie, to będzie szukał kolejnej dziury w całym. Taki już jest. Może jednak wątpić z uśmiechem, a pesymista tego nie potrafi.

Maksymę sceptycyzmu znamy chyba wszyscy. Sformułował ją francuski uczony René Descartes, zwany Kartezjuszem. Jego powiedzenie „Cogito ergo sum” („Myślę, więc jestem”) wzięło się z powątpiewania, z szukania jednego jedynego pewnika, na którym można by te wątpliwości oprzeć. Skoro wątpię, to myślę, a skoro myślę, więc jestem, istnieję i tego podważyć się nie da.

Na zakończenie dywagacji, dwa trącące sceptycyzmem przysłowia: walijskie „Komplementy są prawdziwe tylko w jednej trzeciej” i irlandzkie „Słodki język rzadko jest bez żądła”.

Dzisiejsza fotografia nie ilustruje żadnego z wyżej wymienionych świąt, odnosi się natomiast do templariuszy, którzy 715 lat temu tak podpadli królowi Francji Filipowi IV Pięknemu i papieżowi Klemensowi V, że dokładnie 13.10.1307 r. zajęli oni cały majątek zakonu templariuszy oraz nakazali aresztowanie większości rycerzy zakonnych.


Zdjęcie przedstawia potemplariuszowską kaplicę w Rurce koło Chojny (woj. zachodniopomorskie). Urodą nie może się ona równać z przepiękna świątynią templariuszy w Chwarszczanach (również woj. zachodniopomorskie) i jest od niej o wiele mniej popularna wśród turystów, ale za to jest o ponad 30 lat starsza. Tę w Rurce konsekrowano w 1248 r., a tę w Chwarszczanach – w 1280 r. Polecam odwiedzić obie. Widoczna na zdjęciu kaplica w Rurce znajduje się wprawdzie na terenie prywatnym, nikt jednak nie broni do niej dostępu.

Tekst i foto Maria Gonta


13 października 2022 09:15, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Smutny obraz infrastruktury transportowej północy województwa
Publikujemy fragmenty nadesłanego Stanowiska Zarządu Lubuskiej Organizacji Pracodawców z dnia 30.01.2024 r. w sprawie aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030. Niestety, ... <czytaj dalej>
Ważne konsultacje. Kto pierwszy, ten lepszy
Konsultacje w sprawie Krajowego Systemu e-Faktur. Ministerstwo Finansów przedstawia harmonogram konsultacji w sprawie rozwiązań prawnych i funkcjonalności Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Konsultacje ... <czytaj dalej>
Do wzięcia niemal 40 mln euro
Północ Lubuskiego sięga po unijne wsparcie. Stawką jest blisko 40 mln euro. - To ostatnie spotkanie z cyklu, ale... ostatni będą ... <czytaj dalej>
Można zdobyć małe granty
- Z małych grantów skorzystało już wiele fundacji, stowarzyszeń i samorządów. Współpraca transgraniczna jest dla nas bardzo ważna – zapewnia ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Aks Company" Krzysztof Siwiński

ul. Armii Krajowej 7 m. 30, Gorzów Wlkp.
tel. 606 983 230
branża: Klimatyzacja <czytaj dalej>
Wojewódzki Urząd Pracy w Zielonej Górze Oddział Zamiejscowy

ul. Kombatantów 34, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 38 68
branża: Urzędy Pracy <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« luty 2024 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Kultura nam się opłaca
Różnie można mówić o Gorzowie i na co dzień głosów narzekania nie brakuje, ale jeśli chodzi o kulturę, nie mamy się czego wstydzić. I choć jest wielu, którzy powtarzają, że ... <czytaj dalej>
Między strachem a wolnością
„Między strachem a wolnością”. To temat konkursu, do udziału w <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu organizuje konkurs fotograficzny „Bogdaniec - <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - dsc_1969.jpg
admin ego:
Na szwedzkiej prowincji
Skoro wczoraj wylądowaliśmy wirtualnie na szwedzkiej prowincji, pozostańmy tam jeszcze ... <czytaj dalej>
admin ego:
Dają wsparcie. Nie trzeba skierowania
Wyjdź z domu i przyjdź do nas, czekamy na Ciebie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Ochrona zdrowia w niebezpieczeństwie
W ostatnich latach coraz częściej zdarzają się ataki na jednostki ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
W sprawie sztucznej inteligencji
Koniec negocjacji w sprawie unijnego AI Act. Ostateczną treść poznamy ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6142:
Pięknie.zmp <czytaj dalej>
Anonim_9422:
Inteligentni mieszkańcy nie wybiorą developera
Bo chcą tanio płacić raty kredytów i najmu. I to jest największym problemem
Trzeba nie <czytaj dalej>
Zawarcianin bez kładki:
Woźniak, twój czas minął. Nic dobrego nie zrobiłeś tylko hop tu, hop tam. Wiarygodny nie jesteś. <czytaj dalej>
Anonim_9674:
Pełne poparcie, brak tylko krótkiego komunikatu, jak nie zrobicie tego w 3 lata to następny sejmik wybieramy w zachodniopomorskim. A 3 LTA TO KUPA <czytaj dalej>
Maria:
Cudowny Duet.Duma rozpiera że Obaj muzycy mocno powiązani z Gorzowe..Brawo. Piękna sesja zdjęciowa. <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej