niedziela 3 grudnia 2023     Franciszek, Hilary, Ksawery
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
Gontowiec Podróżny BLOG

« powrót
22 lipca
eGorzowska - 11772_BC5Kr4ibHg4lY4dOzfe9.jpg

22 lipca. Troszkę wczoraj popadało. Naprawdę troszkę. Przez całą noc osaczały miasto stroboskopy, w oddali mruczała burza. Dziś chłodniej tylko odrobinę i pewnie chwilowo. Ja wiem, że niemal wszędzie Afryka dzika, a w tropikalnych temperaturach mózg rozpływa się z gorąca, ale bardzo proszę wszystkich o wykonanie prostego działania matematycznego.

Liczbę określającą dzisiejszy dzień miesiąca (22) proszę podzielić przez liczbę ten miesiąc określającą (7). Co otrzymaliście? 3,142857142857143? Z czym od razu kojarzy się liczba zapisywana jako 3,14? Bingo! Z liczbą Pi! I tak doszliśmy do sedna – dziś świętujemy Dzień Aproksymacji Liczby Pi.

Aproksymacja to pojęcie matematyczne. Najprościej można o nim powiedzieć, że jest przybliżeniem danych poprzez ich uproszczenie. Wprawdzie otrzymany przez nas wynik, już od trzeciego miejsca po przecinku różni się od rzeczywistego ciągu cyferek w stałej Archimedesa, jednak temu, kto to święto wymyślił, wystarczyło, że europejski sposób zapisywania dzisiejszej daty (22/7) niejako zachęca do podzielenia tych dwóch liczb przez siebie. Ci, którzy zapisują datę inaczej (najpierw miesiąc, potem dzień) świętują Dzień Liczby Pi w marcu (3.14).

Skoro mamy już za sobą ćwiczenia umysłowe, zdradzę, że uczciliśmy w ten sposób kolejne święto, powołane na pamiątkę założenia w 1957 r. Światowej Federacji Neurologii. To Światowy Dzień Mózgu.
Anglicy mawiają: „Bezczynny mózg jest warsztatem diabła”. Z ciekawości zajrzałam do polskich zbiorów przysłów, a tam o mózgu tylko tyle:
„Mało ciała, wiele mózgu”,
„Głowa jak bania, a mózgu nic”,
„Im piękniejsza głowa, tym mniej mózgu”,
„Więcej czasem najdzie u młodego rozumu w pięcie, niż u drugiego starego, w mózgu”,
„Idź po rozum do głowy, a po mózg do kija, nie”,
„Konia odmienisz, kiedyć się nie zdaje; grunt sprzedasz, jeśli skąpy w urodzaje; niesforną żonę, chociaż ci mózg wierci— musisz niebożę cierpieć aż do śmierci”.

Zdecydowanie większe poważanie miał w porzekadłach rozum (utworzono ich ponad 500). Oto kilka, wybranych na chybił trafił:
„Pusto w komorze, oborze i gumnie, kiedy w głowie nierozumnie”,
„Nie masz miejsca rozumowi, kędy się gniew rozsadowi”,
„Brzuch próżny nie ma rozumu, ni uszu, ale obżarty brzuch rozumu bystrego nie czyni”,
„Kto zbyt je i zbyt pije, ten w rozum nie tyje”,
„Chłop jak dąb, a rozum jak żołądź”,
„Co głupiemu po rozumie, kiedy go użyć nie umie?”,
„Głupi i z książki rozumu nie kupi”,
„Od herbaty garbaty, od piwa głowa siwa, od wódki rozum krótki”,
„Cukier i rozum nigdy nie zaszkodzą” – nooo, z wieloletnich obserwacji (nie tylko naukowych) wynika, że o ile rozum nikomu nie zaszkodził, to cukier, niestety, tak. Wystarczy porównać stan uzębienia pompejańczyków, którzy cukru jeszcze nie znali i np. królowej Elżbiety I, która była od niego uzależniona.

Wracając do dnia dzisiejszego – jedną z jego patronek jest Maria z Magdali, najbardziej chyba tajemnicza postać biblijna. Krąży o niej mnóstwo opowieści, mniej lub bardziej legendarnych, w dodatku nie wszystkie dotyczą konkretnie Marii Magdaleny, bowiem przez wieki jej historia mieszała się z historiami Marii z Betanii, siostry Łazarza i bezimiennej jawnogrzesznicy (obie miały namaścić stopy Jezusa – pierwsza bardzo drogim olejkiem nardowym, druga olejkiem alabastrowym – obie też miały wytrzeć je później własnymi włosami). Z podejrzeń o rozpustę oczyszczono ją nie tak dawno, a w 2016 r. jej liturgiczne wspomnienie ogłoszono świętem kościelnym.

Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa Maria Magdalena cieszyła się szczególnym kultem i pewnie przez ten niezwykle złożony biogram, patronowała najprzeróżniejszym grupom zawodowym. Orędowali do niej fryzjerzy, ogrodnicy i właściciele winnic, bednarze, ołownicy i tkacze, rękawicznicy, producenci perfum i pudru, uczniowie i studenci, więźniowie, osoby sprowadzone na złą drogę, dzieci mające trudności z chodzeniem.

Wzywano ją przy chorobach oczu, zarobaczeniu, nawet w przypadku niepogody. Była patronką zakonów kobiecych, ze szczególnym wskazaniem na magdalenki (najstarsze ich Zgromadzenie w Polsce działa od 1320 r. w Lubaniu, a w Nowogrodźcu zachowały się imponujące ruiny klasztoru Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty, założonego w r. 1247).

Mało tego – w ludowości uważana jest za prekursorkę tworzenia pisanek. Czyż mogło zabraknąć poświęconych jej przysłów? Absolutnie nie.
„Maria Magdalena rada płacze”,
„Maria Magdalena zwykle rada, gdy deszcz pada”,
„Gdy Magdalena deszczem zaczyna, to zwykle deszcz dłużej trzyma”,
„Z Magdaleną nam kanikuła wschodzi, a święty Bartłomiej (24.08) ją odwodzi”,
„Jak na Marii Magdaleny pogoda, to dla pszczółek wygoda, a jak słota - to lichota”.

Nasze pszczółki mają wygodę, deszcz poszedł na wschód.Tekst i foto Maria Gonta


22 lipca 2022 07:07, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Coraz bliżej święta
Otwarcie hali sportowo-widowiskowej Arena GORZÓW jest głównym elementem tegorocznej kampanii „Gorzów blisko świąt”. Dwudniowa impreza zaplanowana jest w dniach 9-10 ... <czytaj dalej>
Chcą nowego porozumienia paradyskiego
Prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki, wspólnie z prezydentami Zielonej Góry Januszem Kubickim i Nowej Soli Jackiem Milewskim, jest inicjatorem i współorganizatorem ... <czytaj dalej>
Uzasadnienie inicjatywy obywatelskiej
Publikujemy UZASADNIENIE INICJATYWY OBYWATELSKIEJ na rzecz skrócenia urzędowej nazwy miasta Gorzów Wielkopolski i przywrócenia jej historycznego polskiego brzmienia – GORZÓW. WSTĘP tylko ... <czytaj dalej>
Petycja
Szanowny Panie Prezydencie, powstała petycja dotycząca likwidacji podziemnego przejścia dla pieszych przez ulicę Piłsudskiego. Ja chciałabym się przyłączyć do tej inicjatywy, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Orion" Sp. z o.o. Filia

ul. Podmiejska 21 A, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 71 99
branża: Łożyska <czytaj dalej>
"Awus" Usługi Motoryzacyjne Marcin Andrzejewski

ul. Mickiewicza 19, Gorzów Wlkp.
tel. 95 722 91 06
branża: Samochody - silniki, mechanika <czytaj dalej>

Kalendarium eventów
« grudzień 2023 »
P W Ś C P S N
    
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Wierzą, że tym razem się uda
Wrócił temat zmiany nazwy naszego miasta. Zajmuje się nim Komitet Obywatelski Gorzów, który 7 listopada odbył organizacyjne spotkanie w siedzibie Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej. Przedstawił najważniejsze kwestie związane z projektem złożonym ... <czytaj dalej>
Pokaż najpiękniejsze porosty
W ramach programu edukacyjno-informacyjnego WygrajMY czyste powietrze miasto ogłasza konkurs <czytaj dalej>
Zagłosuj na zmodernizowany obiekt
Trwa głosowanie w plebiscycie internetowym konkursu Modernizacja Roku & Budowa <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - krystyna pronko (2).jpg
admin ego:
Piękne Arcos de la Frontera
Do pięknego Arcos de la Frontera podchodziliśmy dwukrotnie. Właściwie raz ... <czytaj dalej>
admin ego:
Jerez de la Frontera
Jerez de la Frontera – jak wiele hiszpańskich miast – ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Zakopanie w ziemi żywcem... czyli o granicy
Zakopanie w ziemi żywcem, patostreamy, niebezpieczne wyzwania – gdzie jest ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Nowe technologie pomogą zadbać o seniorów
Powiedzieć, że starzejemy się jako społeczeństwo, to truizm. Według danych ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4621:
Nazwa jest wtórna. Najpierw co z upadkiem tego miasta, nawet jak zmienimy nazwę na Nowy Jork to gadaniem niczego dalej nic się nie poprawi. Ślep <czytaj dalej>
Marek z Rybakowa:
Brawo --- Krystina z Jenina ! <czytaj dalej>
Anonim_3751:
):-)
Zmp <czytaj dalej>
Zaco:
Dobrze byłoby, urzędnicy miejscy, płacący naszą kasą, abyście przyjrzeli się dokładnie pracom na Dworcowej. Terminy gonią, piachu nie sypano <czytaj dalej>
Anonim_5823:
Oba miasta stracą na kasacji województwa. Jedyny myk jest taki, że Gorzów straci dużo mniej niz Zielona Góra, bo duzo mniej z tego województwa <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej