środa 3 marca 2021     Kunegunda, Maryna, Tycjan
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Co warto wiedzieć o szczepionce AstraZeneca
eGorzowska - 10684_pZS4VPMS3oERj4DWijb7.jpgNa pytania nauczycieli dotyczące szczepienia preparatem AstraZeneca odpowiada kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. nauk medycznych Maria Gańczak.

W środowisku nauczycielskim krążą opinie, że szczepionka AstraZeneca, która jest im podawana, jest szczepionką drugiej kategorii i może być niebezpieczna dla zdrowia i m.in. dlatego wielu pedagogów na razie nie chce się nią szczepić. Czy mogłaby pani to skomentować?
- Szczepionka Astra Zeneca nie daje poważnych niepożądanych odczynów, jako preparat jest bezpieczna. W charakterystyce tego produktu leczniczego podano, że najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi była tkliwość w miejscu wstrzyknięcia lub ból głowy, zmęczenie, rzadziej – ból mięśni, złe samopoczucie, gorączka, dreszcze, ból stawów i nudności. Większość tych działań zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.

Niektóre media podawały, że skuteczność szczepionki AstraZeneca jest dużo niższa niż preparatów Pfizera i Moderny. Jak to faktycznie wygląda i przed czym dokładnie chroni ona pacjenta?

- W charakterystyce produktu leczniczego podano, że skuteczność szczepionki wynosiła 62,6 proc., szczepionki Pfizera – 95 proc., zaś Moderny 94,5 proc. Nowe badanie, które nie przeszło jeszcze procesu recenzji, wykazało jednak, że szczepionka AstraZeneca jest w 76 proc. skuteczna w stosunku do obecnego, dominującego w Wielkiej Brytanii szczepu B.1.1.7 SARS-Cov-2, przez okres do trzech miesięcy po podaniu zaledwie jednej dawki. Ta szczepionka, co wiemy z badań klinicznych, chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19. Ochrona przed śmiercią jest stuprocentowa. To znaczy, że w najgorszym scenariuszu zaszczepiony nauczyciel może zachorować na COVID-19, ale będzie to zwykle zakażenie łagodne, ewentualnie umiarkowane. Nie będzie hospitalizowany i nie umrze. Można by dywagować, czy nie szczepić nauczycieli szczepionką Moderny czy Pfizera za cztery, pięć miesięcy, kiedy być może stanie się dostępna, ale przecież część nauczycieli już wróciło do pracy w szkołach. Wiadomo, że w szkołach dochodzi do transmisji zakażeń. W badaniach przeprowadzonych w Szwecji wykazano, że choć nauka stacjonarna w szkołach podstawowych nie zwiększała liczby zakażeń rodziców uczniów, jednak wśród nauczycieli notowano dwukrotnie wyższą liczbę zakażeń względem nauczycieli z klas wyższych. Nauczyciele są zatem szczególnie narażoną grupą zawodową. Lepiej zatem szczepić się obecnie dostępną szczepionką AstraZeneca niż czekać.

Jaki odstęp czasu zaleca się między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki AstraZeneca, aby jej skuteczność była jak najwyższa?
- Jak można przeczytać w charakterystyce produktu leczniczego, drugą dawkę szczepionki należy podać między 4 a 12 tygodniem (od 28 do 84 dni) od podania pierwszej dawki. Co ciekawe, najnowsze badania pokazują, że szczepionka staje się skuteczniejsza przy dłuższym odstępie między dawkami. Zakażenia były mniej prawdopodobne wśród tych, którzy otrzymywali dawkę przypominającą więcej niż 12 tygodni po pierwszej dawce w porównaniu do tych, którzy otrzymywali ją mniej niż sześć tygodni po pierwszej dawce. Potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić znaczenie tych wyników.

Pojawiły się zalecenia, aby nie szczepić tą szczepionką osób powyżej 55 roku życia. Dlaczego? I co w takiej sytuacji powinny zrobić starsze osoby, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19?
- W badaniu klinicznym III fazy szczepionki AstraZeneca 13 proc. uczestników było w wieku 65-74 lata oraz 2,8 proc. w wieku 75 lat lub starszych. Wśród uczestników w wieku od 56 do 65 lat odnotowano 8 przypadków COVID-19 u osób otrzymujących szczepionkę (≥15 dni po drugiej dawce) w porównaniu z 9 przypadkami w grupie kontrolnej. 2 i 6 przypadków COVID-19 odnotowano u uczestników w wieku powyżej 65 lat, odpowiednio dla szczepionki i grupy kontrolnej. Ponieważ tylko dwie z 660 badanych osób w wieku powyżej 65 roku życia zachorowały na COVID-19 po podaniu szczepionki, komitety doradcze ds. szczepień niektórych krajów europejskich, w tym Polski, uznały, że jedynie dwie chore osoby nie wystarczą do przeprowadzenia odpowiedniej analizy statystycznej.
Więcej informacji posiadamy na temat skuteczności u osób starszych w przypadku innych szczepionek przeciw COVID-19. W szczególności szczepionka Pfizera utrzymywała skuteczność 93,7 proc. u osób powyżej 55 roku życia, w porównaniu do 95 proc. skuteczności u ogółu badanych. W związku z tym rozsądne byłoby nadanie priorytetu szczepionce firmy Pfizer przy szczepieniu osób starszych, w tym nauczycieli.
Chociaż nie mamy jeszcze wszystkich danych, które chcielibyśmy pozyskać, nie mamy powodu, aby sądzić, że szczepionka AstraZeneca nie będzie co najmniej w pewnym stopniu skuteczna u osób starszych. Wykazano, że szczepionka wywołuje u osób starszych silną odpowiedź immunologiczną, która może zapewnić wystarczający stopień ochrony. Zatem patrząc na odpowiedź immunologiczną, można przewidzieć, że szczepionka AstraZeneca przyniesie korzyści osobom starszym. Dalsze badania na reprezentatywnej grupie seniorów mogą przyczynić się do lepszej oceny skuteczności szczepionki AstraZeneca w tej grupie pacjentów.

Oprac. redakcja wg LUM
foto pixabay


17 lutego 2021 17:59, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Dłużej czynne
Od środy (3 marca 2021 r.), wydłużone zostają godziny funkcjonowania punktu pobrań wymazów w kierunku SARS-CoV-2 przy ul. Czartoryskiego w ... <czytaj dalej>
Rekolekcje wielkopostne w TV
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią niektóre parafie rezygnują z tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych. Wszyscy wierni naszej diecezji będą jednak mogli ... <czytaj dalej>
Lekarz został zwolniony
W ślad za materiałem „Tragiczny finał” publikujemy kolejne oświadczenie Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie. Tekst „Tragiczny finał” czytaj tu: http://www.egorzowska.pl/pokaz,czlowiek,10690,tragiczny_final_, A oto ... <czytaj dalej>
Lubuskie ma Strategię Rozwoju
Radni województwa przyjęli Strategię Rozwoju Województwa Lubuskiego z perspektywą do 2030 roku. Za głosowało 28 radnych, wstrzymało się 2 radnych, ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Hitsa Poland" Sp. z o.o.

ul. Walczaka 25, Gorzów Wlkp.
tel. 95 725 77 19
branża: Tkaniny, dzianiny - produkcja <czytaj dalej>
"Askana" Galeria

Al. Konstytucji 3 Maja 102, Gorzów Wlkp.
tel. 95 737 26 00
branża: Handlowe centra <czytaj dalej>

Jak gorzowski szpital będzie się rozwijać przez kolejne 5 lat
W ostatni piątek lutego Rada Nadzorcza Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w ... <czytaj dalej>
Uwaga na Spichrzowej i Walczaka
W środę nastąpią zmiany w organizacji ruchu na terenie miasta. Spichrzowa 3 ... <czytaj dalej>
Jak to było na Teneryfie - oświadczenie klubu
W minionym tygodniu Polskę obiegł materiał dziennikarski, który w złym ... <czytaj dalej>
Wawrzyn za biografię polityczną

Lubuski Wawrzyn Naukowy za biografię polityczną Zdzisława Morawskiego otrzymał Dariusz ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« marzec 2021 »
P W Ś C P S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
Jesteśmy ofiarami narodowego bałaganu
Takiego bałaganu w życiu tego kraju nie pamiętam, jak żyję. Od karuzeli niespójnych informacji, kłamliwych wieści, negatywnych komentarzy i wszelkiej maści fake newsów, a także tzw. sensacji, które rozbudzają w ... <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>
Konkurs fotograficzny
Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie zaprasza do udziału <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - p1016751.jpg
Hanna Kaup:
Uporządkować, żeby nikt nie niszczył
- Chcemy to uporządkować i ogrodzić, żeby nikt tego nie ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Najstarszy Niedźwiedź w Polsce
W tym roku będzie obchodził swoje 620-lecie. Każdego dnia możecie ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_4982:
Z Wilna: Bóg zapłać za pomoc. <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Znowu ten miejski inżynier ruchu. Spichrzowa zamknięta, Łokietka zamykają i z Chrobrego Jagiełły znowu korki. I tak cały rok. <czytaj dalej>
Anonim_5381:
Anonim 5386 ma rację!!!!! Sporo chodzę lasami więc wiem. Dzisiaj byłem na starej żwirowni k. Kłodawy a wracałem ścieżką obok Srebrnej. Ludzi <czytaj dalej>
Anonim_4851:
Myślałem że w lesie to my już jesteśmy <czytaj dalej>
Anonim_6337:
Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej