piątek 16 kwietnia 2021     Julia, Erwina, Benedykt
eGorzowska - internetowy dziennik Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej
szukaj    szukaj szukaj
« powrót
Szykuj się na noc w lesie
eGorzowska - 10700_G8aYzZlQEdtfFQWqbe.jpgOdpoczynek w lesie z nocowaniem i to bez konsekwencji? Wkrótce będzie to możliwe. W maju ruszy program Zanocuj w lesie.

Coraz więcej osób szuka odpoczynku w lasach. To nie tylko miłośnicy aktywności terenowej, nastawieni na bliski kontakt z naturą, minimalizm i samowystarczalność. To również ci, którzy chcą na jakiś czas uciec od zgiełku miast, co jest ważne szczególnie w okresie pandemii, gdy szukamy miejsc odludnych i spokojnych.

W minionym roku Lasy Państwowe pilotażowo realizowały projekt „Zanocuj w lesie”. Zaprosiły do niego wybrane nadleśnictwa (46 obszarów – ich listę znajdziesz tu na mapie Banku Danych o Lasach: http://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/lista-obszarow-pilotazowych). Co prawda, nie było wśród nich najbliższych Gorzowowi czy lubuskich w ogóle, to – jak zapowiadają nadleśniczy z Bogdańca Piotr Pietkun i Kłodawy Tomasz Kalembkiewicz – wkrótce tam się pojawią.

Nie łamać przepisów ustawy
Ponieważ ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego, dlatego Lasy Państwowe w 2019 r. (ze środowiskami bushcraftowców i surwiwalowców) wyznaczyło pilotażowe obszary przeznaczone do odpoczynku i nocowania, obejmujące ponad 65 tys. ha lasów. To doświadczenie pokazało, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu.

- Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców. Myślę, że zainteresujemy tą propozycją spędzenia czasu/wakacji/weekendu, wszystkich którzy chcą zasmakować bliskiego kontaktu z lasem, osób które być może nigdy wcześniej nie nocowały na dziko w lesie, bez udogodnień. Jest to program dla osób odpowiedzialnych, ale lubiących dreszczyk emocji, dobrze przygotowanych do warunków terenowych – powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

Tak więc w każdym z 429 nadleśnictw zostaną wydzielone specjalne tereny, z których miłośnicy nocowania w lesie będą mogli korzystać bez obaw o naruszenie ustawy. Nowe miejsca będą do dyspozycji odwiedzających od 1 maja 2021. Oczywiście, będzie obowiązywał tam regulamin. Czytaj tu: https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie/regulamin-korzystania-z-obszarow-pilotazowych.

Najważniejsze jego punkty to:
  • Maksymalna liczba osób nocujących przez dwie noce z rzędu bez zgłoszenia, to dziewięć.
  • Nocleg powyżej dziewięciu osób i/lub dwóch nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.
  • Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt.
  • Miejsce musi być posprzątane zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów).
Gdzie w okolicach Gorzowa?
- Choć nie byliśmy zaproszeni do testowania programu, ale pozytywne opinie ze strony społeczeństwa przekonują nas, że warto w tym kierunku iść – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Bogdaniec Piotr Pietkun. – Chcemy u nas znaleźć takie tereny. Pomysłów mam kilka. Chciałbym wyznaczenie tych miejsc powiązać z okolicą zbiorników wodnych. Nasze nadleśnictwo ma tylko cztery większe, nad którymi można odpocząć. Teraz robimy analizę, przy którym będzie pierwszy wyznaczony teren.

Nadleśniczy myślał o jeziorze Rak przy Mosinie, ale też Wielkim, Marwicko czy Długim przy Sosnach.

Podobnego zdania jest nadleśniczy Nadleśnictwa w Kłodawie Tomasz Kalembkiewicz, który zapewnia, że także w tych lasach będzie możliwe nocowanie.
– Tak, będzie można i u nas nocować, ale jeszcze o szczegółach mówić nie mogę, ponieważ dosłownie wczoraj (25 lutego – dop. red.) dostaliśmy informacje z generalnej dyrekcji, że wszystkie nadleśnictwa mogą z tego programu skorzystać, a wręcz wskazane jest, by zorganizować takie miejsca – podkreśla w rozmowie z redakcją. – Na pewno zrobimy program także u siebie, bo mamy na tyle atrakcyjne nadleśnictwo, że to będzie i łatwe, i konieczne. Jeszcze nie zastanawialiśmy się nad skalą tego działania, czy np. zorganizujemy takie miejsca nad każdym jeziorem, bo chodzi o to, by nie było konfliktu a także dewastacji lasów. Niektóre atrakcyjne części nad jeziorami są dedukowane obozom harcerskim, ale też zachowujemy rotację, by co roku nie przyjmować tylko tych grup. Musimy nad tym tematem usiąść, ale obiecuję, że na pewno w to wejdziemy – zaznacza.

Oba nadleśnictwa ze sobą współpracują, realizują też projekt udostępnienia terenów Puszczy Gorzowskiej, więc są otwarte na dalsze kontakty. – Do 30 marca mamy wyznaczyć i określić miejsca – dodaje nadleśniczy Piotr Pietkun.

W regulaminie jest mowa m.in. o tym, by nie wjeżdżać do lasu autem, a zostawić je na specjalnych parkingach. Są jednak osoby niepełnosprawne, dla których pokonanie większej odległości byłoby niemożliwe. Co wtedy? - Chcemy również dla osób niepełnosprawnych udostępnić teren i takie rozwiązanie będziemy brali pod uwagę – wyjaśnia Piotr Pietkun. – Będziemy o wszystkim informować i przekazywać informacje, by dotarła do ogółu społeczeństwa.

Hanna Kaup

26 lutego 2021 11:17, admin ego
« powrót
Dodaj komentarz:

Twoje imię:
 
Komentarze:


Dwie śmieciarki w pogotowiu.
Anonim_5386, 26.02.2021, 12:35, 5.173.169.163 ##

Mądrala, która czeka tylko, by wylać żółć. Daj sobie trochę luzu. Świat od razu będzie fajniejszy
Anonim_6337, 26.02.2021, 12:45, 188.146.129.21 ##

Myślałem że w lesie to my już jesteśmy
Anonim_4851, 27.02.2021, 05:26, 37.248.156.123 ##

Anonim 5386 ma rację!!!!! Sporo chodzę lasami więc wiem. Dzisiaj byłem na starej żwirowni k. Kłodawy a wracałem ścieżką obok Srebrnej. Ludzie. Było posprzątante, zamontowano barierki żeby samochody nie mogły wjeżdżać a smieci dalej są tutaj wyrzucane...przykro patrzeć...dzicz a miasta G.
Anonim_5381, 28.02.2021, 14:45, 89.228.146.207 ##

Serwis www.egorzowska.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są wyłączną własnością ich autorów.

Trudniejszy przejazd przez centrum
Uwaga! Poważne utrudnienia i trudniejszy przejazd przez centrum. Przebudowa skrzyżowania ulic Bolesława Chrobrego, Wybickiego i Władysława Jagiełły będzie realizowana w dwóch ... <czytaj dalej>
Polska obszarem wysokiego ryzyka
Polska została zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka. Rozporządzenie obowiązuje od niedzieli 21 marca. W związku z powyższym, nie wprowadzono rozporządzenia odnośnie ... <czytaj dalej>
Bagiński dwukrotnie skazany
Publikujemy przesłany do naszej redakcji list mecenasa Jerzego Wierchowicza. List mecenasa Jerzego Wierchowicza skierowany został do przedsiębiorcy i polityka Jacka Bachalskiego, ... <czytaj dalej>
Nie pałac, a budynek pasywny
Nieprawdziwe są informacje, że Urząd Marszałkowski buduje pałac za 80 mln zł. Budowa budynku pasywnego jest projektem kluczowym w Strategii ... <czytaj dalej>
Przeglądaj cały katalog lub dodaj swoją firmę
"Euforia" Salon Fryzjerski Emilia Szydełko

ul. Dunikowskiego 3, Gorzów Wlkp.
tel. 501 106 766
branża: Fryzjerskie usługi, salony <czytaj dalej>
Miller Monika

ul. Kwiatkowskiego 2 l. 7, Gorzów Wlkp.
tel. 788 341 697
branża: Sprzątanie wnętrz, mycie okien <czytaj dalej>
Wspólnota Mieszkaniowa "9-Go Maja"

------------------, Gorzów Wlkp.
tel. 95 724 08 09
branża: Wspólnoty mieszkaniowe <czytaj dalej>

Afera rowerowa
Jak informuje Urząd Marszałkowski, w sobotę na skwerze przed Urzędem ... <czytaj dalej>
Daj znać, gdy nie możesz przyjść na wizytę
Jeśli nie możesz przyjść na umówioną wizytę do lekarza, koniecznie ... <czytaj dalej>
Zaplanuj sprzątanie
To nie będzie sprzątanie mieszkania, ale wspólnego domu. Zbigniew Rudziński ... <czytaj dalej>
Rewolucyjne zmiany w gorzowskim szpitalu
Gorzowski spzital to chyba największy sukces ostatnich lat. Jeszcze niedawno ... <czytaj dalej>
Kalendarium eventów
« kwiecień 2021 »
P W Ś C P S N
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
  
dodaj: imprezy@egorzowska.pl
Mała wielka sprawa
eGorzowska - adminfoto_hanna.jpg
Hanna Kaup:
In vitro, katedra, Wojciechowska i święte oburzenie
Środową (31 marca) sesję rady miasta zdominowały trzy sprawy: in vitro, dotacja na katedrę i wygaszenie mandatu radnej Grażyny Wojciechowskiej. In vitro Najmniej czasu zajęła radnym decyzja związana z finansowaniem in vitro. ... <czytaj dalej>
350 tys. zł dla niepełnosprawnych
Dokładnie 350 tys. zł zostanie przeznaczone na rehabilitację zawodową i <czytaj dalej>
15 tysięcy za pomysł
15 tys. zł na jeden pomysł. W sumie prawie milion. <czytaj dalej>

aktualnie nie ma żadnej czynnej sondy
Robisz zdjęcia? Przyślij je do nas foto@egorzowska.pl
eGorzowska - 1f.jpg
Hanna Kaup:
Niewiele potrzeba
Przecław to jedna z tych wiosek na ziemiach zachodnich, które ... <czytaj dalej>
Hanna Kaup:
Miejsce, do którego coraz rzadziej zagląda człowiek
- Niech pani pojedzie do Podjenina. Tam jest piękny kościółek, ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Jak chronić się przed cyberprzestępcami w pandemii?
Fałszywe sklepy internetowe, oszustwa telefoniczne, ransomware – cyberprzestępcy nie próżnują ... <czytaj dalej>
admin ego radzi:
Przemoc, której nie widać
Wyniki ankiety SOS Wiosek Dziecięcych w Polsce. Ponad połowa nastolatków doświadczyła ... <czytaj dalej>
Blogujesz? Rób to lokalnie!
Wystarczy jedno kliknięcie w egoBlog
Masz problem?
Napisz do eksperta egoEkspert
Żadna sprawa nie zostanie bez odzewu. Daj znać na eGo Forum
Anonim_6548:
Myślę, że za remont katedry powinna płacić instytucja, która czerpała z niej dochody. Ksiądz pozwolił umieścić tam jakąś aparaturę (inte <czytaj dalej>
Anonim_8488:
Brawo!
Z.M.P. <czytaj dalej>
Szary:
Panie Wójcicki i bez radni, może za te zaoszczędzone 900 tys zróbcie remont ulicy Olimpijskiej, może kładkę na Zawarcie. A pan Marek S niech <czytaj dalej>
Anonim_4134:
Tak. Tak za bezdurno. Ale ten ksiądz jest niepodobny do swoich ziomali. <czytaj dalej>
Anonim_5319:
Wójt Wilkowyjów do podwładnego Dudy: "Duda, sprawdź pod jakie dotacje unijne możemy podciągnąć ten projekt! Migiem!"

Cyta <czytaj dalej>
 
eGorzowska.pl - e-gazeta Gorzowskiej Agencji Dziennikarskiej